Pojďme programovat elektroniku | Arduino

Programování elektroniky: Proměníme staré herní pedály v bizarní počítačovou myš

  • Kuba Michlovský rozpitval herní pedály
  • Dnes jim znovu vdechneme život
  • V Arduinu z nich uděláme kolečko virtuální myši

Kluci z časopisu Computer odjakživa rádi ničí věci a ještě se tím chlubí. Ostatně, pravidelní čtenáři Živě.cz to dobře vědí, pitvy vyřazené elektroniky totiž najdou ve stejnojmenné rubrice u nás na webu. Za oběť vědy tam už padl třeba ohebný telefon, projektor a co nevidět vyjde i pitva herního volantu s pedály a s komentářem kolegy Kuby Michlovského.

Mnohé z vás jistě napadne otázka, co se pak s tímto harampádím děje a zdali jej řádně likvidujeme dle aktuálních ekologických směrnic EU. Samozřejmě! Všechny součástky, kovové díly, čočky a další elektroodpad totiž končí u mě v kanceláři.

Kutilové mi jistě rozumějí, každého makera totiž musí napadnout zcela přirozená myšlenka: Vždyť to všechno by se dalo určitě ještě nějak využít.

Naposledy se mi zželelo oněch herních pedálů, a tak jsem několik dnů dumal, v jakou pitomost bych je tak mohl proměnit.

Video: Herní pedál jako kolečko počítačové myši

Herní pedál jako rolovací kolečko myši

Nedávno jsem si do redakce pořídil novou myš MX Master 3 od Logitechu a celé dopoledne poslouchal oslavné ódy Tomáše Holčíka na její skvěle zpracované rolující kolečko. To zní jako plán!

Zkusím dva z pedálů proměnit v USB zařízení typu HID (Human Interface Device) – tedy v počítačovou myš a klávesnici.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Trojice vyřazených herních pedálů. Dva z nich poslouží jako kolečko myši 

Vize je taková: První pedál bude emulovat otáčení kolečka jedním směrem, no a ten druhý opačným. Síla stisku pak bude odpovídat rychlosti otáčení virtuálního kolečka.

Knihovna Mouse promění Arduino v USB myš

Celá legrace se přitom vejde na pár směšných řádků v Arduinu, populární jednoduché vývojové prostředí totiž obsahuje vestavěnou knihovnu Mouse pro emulaci myši na vybraných mikrokontrolerech s nativní podporou USB.

Jedním z těchto čipů je rodina armových procesorů Microchip SAM, které najdete na deskách Arduino Due, Arduino Zero a na jejich asijských (a výrazně levnějších) klonech. Já nakonec vytáhl ze skříně právě Arduino Due (řídící čip AT91SAM3X8E, ARM Cortex-M3), oba pedály připojil k 3V napájení a jejich analogové výstupy na piny A0 a A1.

Pedál je vlastně otočný potenciometr

Podobný pedál je ve své podstatě naprosto primitivní analogový elektrický obvod s otočným potenciometrem, který je skrze ozubené kolečko připojený na páku. Potenciometr se chová jako odporový napěťový dělič s třemi vodiči pro napájení +/- a výstup.

Klepněte pro větší obrázek
Páka pedálu je připojená k potenciometru

Vodiče +/- připojíme k vhodnému zdroji napětí, no a podle stlačení páky se pak změnou elektrického odporu v obvodu sníží napětí na výstupu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pedál napájí laboratorní zdroj vpravo (napětí 3,3V). Výstupní vodič pedálu je připojený k multimetru vlevo. V klidovém stavu ukazuje napětí 3,1V, při středním stisku klesne napětí na 1,1 V a při plném až k zemi na  0,3V

Napětí přečteme pomocí A/D převodníku

Armové prototypovací desky zpravidla pracují s napětím okolo 3,3V, potenciometr pedálu proto připojím k 3,3V zdroji na desce Arduino Due. Výstupní vodič přivedu k jednomu z analogových vstupů (A0-A11), které jsou napojené na vnitřní A/D převodník čipu a spojité napětí vyjádří číselnou hodnotu podle rozlišení převodníku.

Klepněte pro větší obrázek
A/D převodník vyjádří spojité napětí diskrétním celým číslem. Čím větší rozlišení převodníků, tím více zubů a přesnější převod

Mikrokontroler na Arduino Due disponuje 12bitovým převodníkem, ten je ale v Arduinu ve výchozím stavu nastavený na 10 bitů, a vstupní napětí proto vyjádří celočíselnou hodnotou v rozpětí 0 až 1 023. Pro naše účely to bohatě stačí. Hodnota 0 bude odpovídat napětí 0 V a hodnota 1 023 pak zhruba 3,3V.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Pitva, Evropská unie, Arduino, USB, ARM, Logitech, C++, Kolečko, Prodleva, USB Hida, Stisk, Mouse, MX master, Elektronika, Pootočení, Hida, Human Interface Device, Define, Pedál, Myši, Počítačová myš, Okraj, Myši na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

** Flipům od Samsungu roste dravější konkurence ** Motorola udělala ve svém Razru 2022 několik důležitých změn ** Je elegantnější a přitom výkonná

Jan Láska
Ohebný displejVéčko
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware