Programátoři pod Windows: Chceme Open Source politiku i pro nás!

Nadpoloviční většina programátorů si podle průzkumu přeje zavedení přístupu Open Source, známého z Linuxu, i pro platformu Windows.

Průzkum agentury Evans Marketing Services mezi 400 různými programátory pro Windows naznačil, že politika Open Source, tedy veřejně přístupného zdrojového kódu otevřeného modifikacím jiných programátorů, získává těsně podporu těsné většiny programátorů. 53 procentům se líbí Open Source a chtěli by jej podporovat. 22 procent věří, že je to sice hezký, ale nepraktický nápad, pět procent je mírně proti a dvacet procentům je to jedno nebo s ním nemají zkušenosti.

Živě komentuje: Vzorek 400 osob není rozhodně na počet programátorů nijak reprezentativní, ale z výsledků je vidět, že Open Source nezískává takovou převahu, aby se začala masově šířit i na platformě Windows. Mezi nejčastější námitky patří zejména problémy s dokumentací všech přidaných funkcí a problémy s udržováním produktu pohromadě. Dosud se také ještě neví, jestli Linux a jeho Open Source není jen časovanou bombou natřenou na růžovo. Tam, kde Linux těžil z kvalitního poměru zkušených uživatelů programátorů a správců, může jeho postupný přerod v alternativu Windows skončit v neprostupné džungli záplat, upgradů a navzájem nekompatibilních verzí téhož produktu. Před rokem byl Linux stranou zájmu marketingových gigantů a těžil právě z chytrosti těch, kteří byli ochotni pro něj programovat. Nyní, když se do Linuxové komunity tlačí řada výrobců, hrozí, že s využitím postupného jemného ovlivňování přetvoří dosud komercí neposkvrněnou oblast v margetingovou bojovou frontu. V tomto období jde o podíl na trhu, kdo jej získá bude z něj v budoucnu těžit.

V oblasti Windows je právě ale trh již silně rozdělen, a přístup k němu tak musí být jiný. První krok firmy Netscape, která uveřejnila veřejně kód svého Navigatoru, teprve ukáže, jestli to byl chytrý tah, nebo jen marný poslední pokus v boji proti Microsoftu.

Váš názor Další článek: Jaké je umístění tiskových souborů?

Témata článku: Windows, Open source, Politika, Ovlivňování, Politik, Bomb, Postupný přerod, Různá alternativa, Evans

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů