Program: Vypínač - jak na ukončení PC?

Posloucháte na svém PC po nocích hudbu či pracujete s videem a nechce se vám stávat kvůli vypnutí počítače? Trápí-li vás podobné problémy, máme pro vás řešení - tím je česká utilitka Vypínač, která nabízí všechny funkce související s vypínáním PC a mnohé další. Záleží jen na vašem přání.

Myslím, že podobnou situací znají všichni ti z vás, kteří kdy pracovali s videem - jakékoliv převádění filmových snímku i na kameru natočených záběrů z dovolené maximálně vytíží procesor a počítač je tak minimálně na několik chvil (ve většině případů hodin) nepoužitelný. Snad právě proto se jako nejpřijatelnější doba pro převod videa jeví noc - co však dělat v okamžiku, kdy celý proces skončí? Vstávat snad kvůli vypnutí PC? To je přece nepraktické a otravné - místo toho můžete použít užitečnou utilitku, kterou vám dnes nabízíme. Na své si přijdou také všichni ti, kterým klasické ukončení systému Windows připadá málo atraktivní.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi jednu z prvních výhod českého programu Vypínač patří vedle použití mateřské češtiny také absence instalace – samo-rozbalovací soubor tak rozpakuje všechny soubory do vámi určeného adresáře a můžete se ihned pustit do práce. Úvodní okno programu se skládá ze čtyř velkých tlačítek, jejichž popis značí dobu, za kterou bude počítač vypnut. Všechny buttony lze naštěstí editovat a přiřadit jim tak funkce podle svých představ. Nastavení programu se skládá ze tři záložek - ta nazvaná Obecné obsahuje hned několik položek, z nichž stojí za zmínku zejména Násilné zavírání aplikací. Při pokusu o vypnutí Windows totiž program (stejně jako systém) rozešle všem aktivním aplikacím požadavek jejich ukončení. Pokud mu nevyhoví, zavře je při zaškrtnutí této funkce sám. Mezi další nastavení patří výběr jazyka a také zatížení procesoru.

Právě u posledně zmiňované volby se zastavíme - týká-li se vás zmiňovaný případ s převodem videa, jistě ji oceníte. Můžete tak nejen nastavit přesný čas vypnutí PC (lze určite přesnou hodinu i minutu dne, ale také odpočet vámi stanovené doby), ale také jej podmínit zatížením procesoru. Je-li tedy v okamžiku pokusu o ukončení procesor plně aktivní a procentuálně vytížen podle zadaných parametrů (což je u převodu videa takřka vždy 95-100%), k samotnému aktu nedojde a program vyčká na vhodný okamžik (v zásadě tedy dokončení práce).

Klepněte pro větší obrázek

Vraťme se však zpět k popisu nastavení. V záložce „Tlačítka“ vás čeká slibovaná editace čtyř buttonů, které se objevují v úvodním okně aplikace. Změnit můžete nejen časové parametry zahájení vybrané akce (tedy typicky vypnutí PC), ale také barvu písma a co je podstatné, provedený úkon – dle vaší volby se tak může počítač nejen ukončit, lze jej mimo jiné také uspat, restartovat, odhlásit ze systému (funkční u systémů Windows NT/2000/XP) či aktivovat úsporný režim. Poslední záložka poté slouží k vytvoření vhodného zástupce nejčastěji požívané funkce – můžete jej umístit na plochu, do nabídky Start či aktivovat ihned po spuštění.

Program: Vypínač 0.97
Homepage: http://ol.wz.cz/vypinac/
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/98SE/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (356 kB)

Diskuze (39) Další článek: Rozpoznávání obličejů podle policie nefunguje

Témata článku: Windows, Editace videa, Vypnutí, Vypínač, Button, Systém funkční, Ukončení, Stanovený úkon

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů