Program: Startup Control Panel – poznejte běžící programy a procesy

Také máte pocit, že start vašeho PC trvá nepřiměřeně dlouho? Disk pracuje jako divý, kursor myši je změněn na přesýpací hodiny a každý pokus o spuštění programu se mění v nekonečné čekání? Chcete-li vědět, co se vlastně na vašem PC během jeho spouštění děje, naše dnešní utilita vám odpoví.

Programů spouštěných po startu systému je celá řada, což jistě není nic divného či neobvyklého. Množství z nich jsou systémové procesy, bez kterých by počítač nefungoval, další jsou povětšinou vámi doinstalované programy. V dnešní internetové době se však mezi ně (a to i bez vašeho vědomí) mohou dostat různé viry nebo škodlivé utility. Pokud je poznáte, není problém běžící program nebo proces zastavit. To však pomůže jen na chvíli, po restartu se zase hřejí na svých pozicích a komplikují váš život. Je tedy potřeba je najít na místech, kde se uhnízdili a odstranit i s kořeny – a právě v tom vám pomůže utilita Startup Control Panel, která vám vše nabídne jako na zlatém (šedém) podnosu.

Klepněte pro větší obrázek

Hned na začátek potěším všechny odpůrce instalací a dlouhého stahování z internetu. Utilita má totiž pouze 32 kB, takže její stažení je otázkou několika málo sekund. O instalaci nemůže být řeč – zabalený program stačí rozbalit a spustit. V jediném okně je zobrazeno celkem sedm záložek. Na jedné z nich, About, najdete informace o programu a kontakt na jeho tvůrce. Ty ostatní jsou poté určeny k vlastní práci s programy a procesy spouštěnými po startu počítače. Ale popořadě. První záložka obsahuje seznam programů, které se spouští po startu a to pouze pro stávajícího uživatele. V systému je můžete najít ve složce uživatele: Nabídka Start – Programy - Po spuštění. Druhá má stejný obsah, pouze platný pro všechny uživatele (All Users - Nabídka Start – Programy - Po spuštění). Třetí, čtvrtá a pátá záložka se již týká registrů. První dvě pak konkrétně klíčům Run – spuštění po startu, ve větvích HKEY_LOCAL_MACHINE a HKEY_CURRENT_CONFIG, poslední je věnována klíči Run Once (tam jsou v registrech zapsány programy, které se mají spustit pouze jednou, po nejbližším startu systému). Zbývá již jen jedna záložka, o které jsme nemluvili - Deleted. V ní se skrývají všechny programy, které jste odstranili z jakékoliv jiné větve programu.

A teď k funkcím, které můžete na jednotlivé položky použít. Jsou standardní, takže je netřeba dlouze vysvětlovat. Po stisknutí pravého tlačítka myši nad jakýmkoliv programem se vám otevře popup menu s následující nabídkou: New, Edit, Delete, Disable, Run Now a Send To. Zastavme se na chvíli jen u poslední volby – pomocí ní můžete program přesunout do jakékoliv jiné skupiny (kromě HKEY_LOCAL_MACHINE), což mi připadá jako vůbec nejužitečnější funkce utility Startup Control Panel. A nesmíme také zapomenout na jeho informační hodnotu. Vše o dané problematice na jednom místě, to je myslím cenná a hodnotná deviza.

Program: Startup Control Panel v2.8
Homepage: http://www.mlin.net/
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/98SE/ME/NT 4.0/ 2000/XP
Download: Živě (34 kB)

Diskuze (11) Další článek: Winamp 5 Alpha 1

Témata článku: Download, Pan, Proces, Start, Send, Startup, Nejužitečnější funkce, První záložka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů