Program: Slawdog Smart Shutdown 2003 – vypínejte programem

Také se vám stává, že po vypnutí PC nechtěně ponecháte v mechanice CD, které budete neodkladně za chvíli potřebovat? Pracujete na dvou sítí propojených počítačích a nechce se vám kvůli vypnutí k tomu druhému chodit? Nebo si jen chcete pohrát s ukončením práce na PC a systém Windows vám připadá nedostačující? Pak je dnešní utilita určena právě vám.

Mohlo by se zdát, že na jednoduchém úkonu vypnutí počítače není co vylepšovat. Pravý opak je však pravdou. Přesvědčit vás o tom může program Slawdog Smart Shutdown 2003, který vám dnes blíže představíme. Je určen především pro ty z vás, kteří si chtějí pohrát s ukončením práce na PC a pro které jsou možnosti systému Windows nedostačující. S touto utilitou se jim dostává do rukou „mocný“ nástroj, který nabízí nastavení takřka vše možných i nemožných funkcí. Nutno podotknout, že představivosti se meze nekladou a před nápady autorů programu musíme smeknout klobouk. Koho z nás by totiž tak bohatá nabídka možností a funkcí souvisejících s vypínáním PC napadla.

Klepněte pro větší obrázek

Co všechno vám tedy program nabízí? Komplexní výčet by byl velmi dlouhý a proto jen v kostce. Jaké akce je vám dovoleno provést? Vypnutí, restartování, zamykání, hibernování nebo odhlašování ze systému či internetu. Jak? Manuálně nebo automaticky. Pro koho? Pro lokální i vzdálené síťové počítače. K tomu připočtěte upozorňování na blížící se akci, vysunutí cédéčka před vypnutím systému, vyprázdnění koše či vypnutí počítače po nastavené době nečinnosti. A protože to vše lze nastavit nejen pro jeden, ale i více počítačů, je zde také nastavování profilů.

Po jednoduché instalaci a spuštění programu je vhodné věnovat nějaký čas jeho nastavení. Máte zde předpřipravený jeden profil, který si samozřejmě můžete dle libosti upravit. Doporučuji však pro začátek věnovat trochu času vytvoření zcela nového profilu a na něm si tak trochu zaexperimentovat. Protože se program při základním nastavení po své aktivaci automaticky schová do systémové tray oblasti, musíte na jeho ikonku kliknout pravým tlačítkem myši. Otevře se vám menu, ve kterém najdete všechny potřebné volby. Pokud chcete pracovat v grafickém rozhraní, klikněte na volbu Show Window. Jedná se sice pouze o grafické znázornění již zmiňovaného menu, ale přece jenom – jsme ve Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Pro nastavení programu zde máte položku Settings. Volbu Set Time snad netřeba popisovat. Další možností je nastavení poznámky – Reminder Properties a změna parametrů pro ukončení připojení k internetu (Hang Up Properties). Nejdůležitější je poté nastavení profilů. Ty budete potřebovat v případě, chcete-li ovládat více počítačů, nebo chcete-li mít více nastavení pro ten svůj. Global Options obsahují tři záložky. Na první mimo jiného zapínáte upozorňování zprávou nebo zvukem na blížící se vypnutí, má-li se při ukončení práce vysypat koš či vyjet CD. Na druhé můžete nastavit chování programu a přiřadit některé funkce tlačítkům myši. Ta poslední a nejsložitější je určena pro profily – lze vytvořit nový nebo použít již předpřipravený profil, o čemž jsem se konec konců zmiňoval již výše.

Program: Slawdog Smart Shutdown 2003 Build # 0228
Homepage: http://www.slawdog.com 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (1,3 MB)

Diskuze (9) Další článek: Kerio Personal Firewall 4

Témata článku: Windows, Profil, Vypnutí, Bohatý výčet

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů