Program: Siren – matrika ve vašem PC!

Hromadné přejmenování? Absolvovat tento proces jednotlivě po každém konkrétním souboru je časově náročná, komplikovaná a také nenáviděná činnost. To ovšem neplatí s programem Siren. Obětujete-li trochu svého času, získáte v něm užitečného pomocníka, který se neomezuje jen na prosté přejmenování zadaných souborů.
Program Siren francouzské firmy Scarabée Software je jedním z mnoha, které vám mohou ulehčit v běžných situacích velmi otravnou a nepříjemnou práci - hromadné přejmenovávání souborů. Záměrně jsem použil sloveso „mohou“, protože jeho používání není vzhledem k systému přejmenovávání podle výrazu zrovna nejjednodušší (například tato činnost ve velmi oblíbeném Total Commanderu je uživatelsky přívětivější) . Na druhé straně – pokud si nejpoužívanější výrazy vryjete do paměti, bude vše podstatně jednodušší, tak jako instalace programu. Ta se omezuje pouze na rozbalení a spuštění utilitky, což jistě potěší všechny odpůrce registrů a programů, které jej zasypávají množstvím nepotřebných hodnot. Veškeré nastavení tak najdete v Siren.ini, registry jako by neexistovaly.

Klepněte pro větší obrázek

A na co si tedy s touto utilitkou můžete troufnout? Jak už jsem napsal výše, umožní vám přejmenovávání souboru/souborů podle předem zadaného výrazu. Vzhledem k dobře propracované nápovědě se spoustou příkladů (až na typ písma, které není na větší obrazovce dobře čitelné), není třeba systém dlouho studovat. Po kratší době si zkratky hravě zapamatujete, zvláště jste-li angličtinou vládnoucí jedinci. V silné většině případů jsou totiž zastoupeny prvními písmeny anglického výrazu. Snad nepohrdnete několika příklady:

%f - plné jméno souboru,
%b - "base" jméno (bez přípony),
%e - “extension“ přípona,
%s - velikost v bytech,
%sk - velikost v Kb …….

Kromě uvedených příkladů umí program pracovat i s informacemi asociovanými se souborem – do výrazu pro přejmenování tak můžete bez opisování vkládat jméno, příponu, čas, datum a další. Všechny tyto informace jsou také vždy zobrazeny v okně. Které konkrétně, to již záleží na vašem nastavení volby Options – Columns (standardně vidíte všechny).

Další možností, mimo výrazů určených pro vlastní přejmenování, je záměna malých a velkých písmen. Plně funkční jsou také funkce pro vypouštění znaků ze jména souboru, nebo jejich výměna za znaky odlišné. Sirena se navíc pyšní také užitečným „alarmem“. Dojde-li ve zobrazené directory k jakékoliv změně, program se ozve s dotazem, má-li se daná knihovna znovu načíst ve své nové podobě. K upozornění navíc dojde nejen v případě, že přibyl nebo ubyl nějaký soubor, ale i změnila-li se jeho velikost.

Uživatelsky příjemné rozhraní není synonymem, kterým bychom mohli počastovat utilitu Siren. I tak však můžeme s jistotou říci, že ve své třídě nepatří k podprůměrným. Obětujete-li trochu času a nutné trpělivosti, výsledek za tuto námahu jistě stojí.

Program: Siren 1.50
Homepage: http://perso.wanadoo.fr/rplr/scarabee/en/Siren.htm 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (249 kB)

Diskuze (6) Další článek: Konečné AVG 7 k dispozici

Témata článku: Software, Windows, Download, Mat, Alarm


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji