Program: Siren – matrika ve vašem PC!

Hromadné přejmenování? Absolvovat tento proces jednotlivě po každém konkrétním souboru je časově náročná, komplikovaná a také nenáviděná činnost. To ovšem neplatí s programem Siren. Obětujete-li trochu svého času, získáte v něm užitečného pomocníka, který se neomezuje jen na prosté přejmenování zadaných souborů.
Program: Siren – matrika ve vašem PC!
Program Siren francouzské firmy Scarabée Software je jedním z mnoha, které vám mohou ulehčit v běžných situacích velmi otravnou a nepříjemnou práci - hromadné přejmenovávání souborů. Záměrně jsem použil sloveso „mohou“, protože jeho používání není vzhledem k systému přejmenovávání podle výrazu zrovna nejjednodušší (například tato činnost ve velmi oblíbeném Total Commanderu je uživatelsky přívětivější) . Na druhé straně – pokud si nejpoužívanější výrazy vryjete do paměti, bude vše podstatně jednodušší, tak jako instalace programu. Ta se omezuje pouze na rozbalení a spuštění utilitky, což jistě potěší všechny odpůrce registrů a programů, které jej zasypávají množstvím nepotřebných hodnot. Veškeré nastavení tak najdete v Siren.ini, registry jako by neexistovaly.

Klepněte pro větší obrázek

A na co si tedy s touto utilitkou můžete troufnout? Jak už jsem napsal výše, umožní vám přejmenovávání souboru/souborů podle předem zadaného výrazu. Vzhledem k dobře propracované nápovědě se spoustou příkladů (až na typ písma, které není na větší obrazovce dobře čitelné), není třeba systém dlouho studovat. Po kratší době si zkratky hravě zapamatujete, zvláště jste-li angličtinou vládnoucí jedinci. V silné většině případů jsou totiž zastoupeny prvními písmeny anglického výrazu. Snad nepohrdnete několika příklady:

%f - plné jméno souboru,
%b - "base" jméno (bez přípony),
%e - “extension“ přípona,
%s - velikost v bytech,
%sk - velikost v Kb …….

Kromě uvedených příkladů umí program pracovat i s informacemi asociovanými se souborem – do výrazu pro přejmenování tak můžete bez opisování vkládat jméno, příponu, čas, datum a další. Všechny tyto informace jsou také vždy zobrazeny v okně. Které konkrétně, to již záleží na vašem nastavení volby Options – Columns (standardně vidíte všechny).

Další možností, mimo výrazů určených pro vlastní přejmenování, je záměna malých a velkých písmen. Plně funkční jsou také funkce pro vypouštění znaků ze jména souboru, nebo jejich výměna za znaky odlišné. Sirena se navíc pyšní také užitečným „alarmem“. Dojde-li ve zobrazené directory k jakékoliv změně, program se ozve s dotazem, má-li se daná knihovna znovu načíst ve své nové podobě. K upozornění navíc dojde nejen v případě, že přibyl nebo ubyl nějaký soubor, ale i změnila-li se jeho velikost.

Uživatelsky příjemné rozhraní není synonymem, kterým bychom mohli počastovat utilitu Siren. I tak však můžeme s jistotou říci, že ve své třídě nepatří k podprůměrným. Obětujete-li trochu času a nutné trpělivosti, výsledek za tuto námahu jistě stojí.

Program: Siren 1.50
Homepage: http://perso.wanadoo.fr/rplr/scarabee/en/Siren.htm 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (249 kB)

Témata článku: Software, Windows, Download, Alarm

6 komentářů

Nejnovější komentáře

 • kobrt 10. 7. 2003 16:39:28

  vida...

  no je to fakt dokonaly, i to preview super...

 • Zaphod 9. 7. 2003 15:44:23
  Nejak se mi nedari donutin siren, aby prejmenovaval adresare (nebo jen...
 • Ghuul 7. 7. 2003 13:37:09
  Jeste tip na jeden mass-renamer - 1-4 Rename. Taktez freeware (resp....
Určitě si přečtěte

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 48

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

Americké transportní vrtulníky Chinook dostanou nové svaly

Americké transportní vrtulníky Chinook dostanou nové svaly

** Flotila vrtulníků Chinook se dočká významné modernizace ** Chinooky budou vybaveny novými technologiemi, díky nimž jejich trup dostane lepší svaly ** Hravě tak unesou mnohem těžší náklady než dosud

17.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí