Program: HDD Health – diskem skrz naskrz

Informací o počítači není nikdy dost. Ať již odborník nebo pouhý laik, každý je rád, může-li se o svém miláčkovi dozvědět co nejvíce. Chcete-li tedy získat vyčerpávající popis části počítače zvanou pevný disk (nebo také harddisk a HDD), zkuste tento prográmek HDD Health.

Jistě si vzpomínáte na různé diagnostické nástroje, kterých jsme vám na Živě nabídli nespočet. Utilita HDD Health mezi ně bezpochyby také patří. Na rozdíl od velké většiny již zveřejněných vám ovšem neposkytne informace o celém vašem počítači. Jedná se o úzce specializovaný nástroj, který hlídá a informuje o jedné z nejdůležitějších komponent každého PC - pevném disku. Někomu se to bude zdát málo, když v jiných případech může mít vše najednou. Díky přehlednému rozhraní aplikace se však nemusíte prokousávat desítkami, ba stovkami oken, než potřebné informace najdete. A navíc, jsou zcela vyčerpávající a postačující.

Na začátku si povíme něco málo o instalaci. Je naprosto klasická a jednoduchá, zabere vám tedy jen několik okamžiků. Chcete-li, program se po instalaci okamžitě spustí – vždy jej naleznete coby ikonku v systémové tray oblasti (to jen pro případ, že byste jej stejně jako já nemohli najít). Po kliknutí na ikonu se vám zobrazí menu, které obsahuje několik voleb: zobrazit program, kontrolu atributů, nastavení a help.

Klepněte pro větší obrázek

Z jednotlivých položek bude patrně nejzajímavější nastavení utility, i když je potřeba zmínit i help. Ten je absolutně vyčerpávající, včetně naskenovaných obrazovek, takže bezpochyby každý pozná, o čem si to vlastně čte. Vraťme se ale ke zmiňovanému nastavení. Najdete zde pouze tři záložky – general, alert a log. Na prvním listu můžete měnit vlastnosti, které se bezprostředně týkají běhu programu. Jedná se tedy o atributy, které říkají, jak se má chovat po spuštění Windows a jak často má kontrolovat vaše diskové jednotky. Na druhé pak můžete zvolit, má-li utilita upozorňovat na problémy disku, včetně zvýšení jeho teploty. Možností je několik - od zvukového signálu, přes popup okno až po odeslání emailu nebo síťové zprávy. A konečně poslední položka nabízí možnost určit atributy pro log file.

A co se tedy vše můžete díky programu HDD Health dozvědět? Hlavní okno utility nabízí hned několik záložek - hledáte-li obsáhlý souhrn informací o svém disku, navštivte položku „Extended Info“, o problémech s diskovými jednotkami vás pak bude informovat záložka „Health.“ Všechny potřebné informace jsou snadno a přehledně k dispozici. Přesně tak, jak to má být.

Program: HDD Health 2.0
Homepage: http://www.panterasoft.com/ 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (869 kB)

Diskuze (12) Další článek: NetWare zamíří v srpnu na Linux

Témata článku: Windows, Pevné disky, Alert, Potřebná možnost, Potřebný nástroj, Nejzajímavější program, Health, Help, Poslední položka, Pevný disk, HDD, Utility

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů