Program: HDD Health – diskem skrz naskrz

Informací o počítači není nikdy dost. Ať již odborník nebo pouhý laik, každý je rád, může-li se o svém miláčkovi dozvědět co nejvíce. Chcete-li tedy získat vyčerpávající popis části počítače zvanou pevný disk (nebo také harddisk a HDD), zkuste tento prográmek HDD Health.

Jistě si vzpomínáte na různé diagnostické nástroje, kterých jsme vám na Živě nabídli nespočet. Utilita HDD Health mezi ně bezpochyby také patří. Na rozdíl od velké většiny již zveřejněných vám ovšem neposkytne informace o celém vašem počítači. Jedná se o úzce specializovaný nástroj, který hlídá a informuje o jedné z nejdůležitějších komponent každého PC - pevném disku. Někomu se to bude zdát málo, když v jiných případech může mít vše najednou. Díky přehlednému rozhraní aplikace se však nemusíte prokousávat desítkami, ba stovkami oken, než potřebné informace najdete. A navíc, jsou zcela vyčerpávající a postačující.

Na začátku si povíme něco málo o instalaci. Je naprosto klasická a jednoduchá, zabere vám tedy jen několik okamžiků. Chcete-li, program se po instalaci okamžitě spustí – vždy jej naleznete coby ikonku v systémové tray oblasti (to jen pro případ, že byste jej stejně jako já nemohli najít). Po kliknutí na ikonu se vám zobrazí menu, které obsahuje několik voleb: zobrazit program, kontrolu atributů, nastavení a help.

Klepněte pro větší obrázek

Z jednotlivých položek bude patrně nejzajímavější nastavení utility, i když je potřeba zmínit i help. Ten je absolutně vyčerpávající, včetně naskenovaných obrazovek, takže bezpochyby každý pozná, o čem si to vlastně čte. Vraťme se ale ke zmiňovanému nastavení. Najdete zde pouze tři záložky – general, alert a log. Na prvním listu můžete měnit vlastnosti, které se bezprostředně týkají běhu programu. Jedná se tedy o atributy, které říkají, jak se má chovat po spuštění Windows a jak často má kontrolovat vaše diskové jednotky. Na druhé pak můžete zvolit, má-li utilita upozorňovat na problémy disku, včetně zvýšení jeho teploty. Možností je několik - od zvukového signálu, přes popup okno až po odeslání emailu nebo síťové zprávy. A konečně poslední položka nabízí možnost určit atributy pro log file.

A co se tedy vše můžete díky programu HDD Health dozvědět? Hlavní okno utility nabízí hned několik záložek - hledáte-li obsáhlý souhrn informací o svém disku, navštivte položku „Extended Info“, o problémech s diskovými jednotkami vás pak bude informovat záložka „Health.“ Všechny potřebné informace jsou snadno a přehledně k dispozici. Přesně tak, jak to má být.

Program: HDD Health 2.0
Homepage: http://www.panterasoft.com/ 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (869 kB)

Diskuze (12) Další článek: NetWare zamíří v srpnu na Linux

Témata článku: Windows, Pevné disky, Pevný disk, Potřebný nástroj, Alert, Health, Poslední položka, HDD, Potřebná možnost, Nejzajímavější program, Utility, Help


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji