Program: GSplit – rozdělte si velké soubory

Velké soubory jsou vždy problematické a jejich odeslání emailovou poštou dvojnásob – často se nevejdou do schránky příjemce, jejich přenos na médiích může být mnohdy neméně ožehavým neduhem. Tak tomu však být nemusí. Dnešní utilita umí velké soubory rozdělit podle vašich potřeb a přání do několika menších a opět je spojit do výchozího tvaru.

Jistě se ptáte, k čemu může být v dnešní době vypalovaček program GSplit vlastně použitelný.  Přiznám se, že když jsem začal utilitu testovat, kladl jsem si sám podobnou otázku. Odpověď však přišla poměrně záhy. Ne každý má na svém PC vypalovací cédéčko a ani není zapojen v síti, aby mohl velké soubory přenést. Krom jiného ani odesílání rozsáhlých souboru emailem nemusí být zcela bez problémů. A právě zde se nachází prostor pro GSplit a podobné.

Klepněte pro větší obrázek

Po jednoduché instalaci, v rámci které udělíte souhlas s licenčními podmínkami a která vám nabídne i vcelku vyčerpávající popis programu, vás čeká vydařená grafika okna utility. Tu si můžete dle libosti změnit, k dispozici máte dva různé skiny. V okně je umístěno mnoho ovládacích prvků – menu, tlačítka a tři skupiny voleb. Některé funkce samozřejmě najdete, jak už to bývá zvykem, na různých místech. Teď tedy něco k menu. Pod položkou file se skrývají volby Open a Save configuration file – ty vám umožní otevření nebo uložení souborů, ve kterých máte různé konfigurace programu (jsou to takové profily), a také možnost spuštění batch souboru. V položce Split jsou poté umístěny volby týkající se vlastního rozdělování/spojování souboru. Stejné najdete i v okně programu v první skupině vlevo nahoře. V položce Tools nechybí nastavení programu a některé další volby, mezi jiným prohlížení atributů již vytvořených split souborů a spuštění tvorby samo-spojovacího souboru. A konečně jako poslední najdete v liště Help.

Další skupinou je tlačítková lišta. V ní jsou pouze některé volby, o kterých jsme si již říkali v rámci popisu menu. A konečně poslední ovládací prvky a nastavení najdete vlevo v hlavním okně programu. Jsou to položky General, Pieces a Self-Uniting. V první zadáváte vstupní soubor, výstupní folder a spouštíte celou proceduru. Druhá je potom určena k nastavení vlastností souborů, vzniklých rozdělením – jejich typ a velikost, masku pro tvorbu jmen a ostatní vlastnosti (například jestli má na nosiči, disketě, zůstat volné místo, titulek archivního souboru a v neposlední řadě jestli se má provádět kontrola CRC-32). Pomocí té třetí máte možnost ovlivnit, jestli budou výsledné soubory samo-spojovací nebo ne. Pokud zadáte možnost ano (je standardní), pak jim můžete přiřadit svoji ikonu, titulky message boxů, které se zobrazují, a text „about“ zprávy. Poslední je vám v této skupině nabídnuta možnost celý program lokalizovat.
 
Program: GSplit v1.8
Homepage: www.gdgsoft.com/gsplit/
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (1,2 MB)

Diskuze (9) Další článek: Microsoft má zaplatit další půl miliardy

Témata článku: Download, Podobná možnost, Rozsáhlý soubor, Self, Velký soubor, Volná tvorba, Save, Split

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů