Program: FTP Commander – na FTP snadno a bezpečně

Zabýváte se programováním internetových stránek? Nejste přitom profesionál, který si vždy poradí? Nechcete používat pro nahrávání obsahu na server webové rozhraní vašeho providera? Pak použijte komfortního a jednoduchého FTP klienta, program FTP Commander.
FTP klientů, jako je dnes prezentovaná utilita FTP Commander, najdete na Internetu desítky, možná i stovky. Některé jsou jednoduché s málo funkcemi, některé integrované do jiných programů (typicky například v Total Commander), další je nutno před použitím dlouhé hodiny studovat. Ten dnešní patří do skupiny první - je jednoduchý a i pro nepříliš znalého uživatele snadno pochopitelný.

Po instalaci, které trvá řádově několik desítek vteřin, je okamžitě připraven k použití. Předtím je však nezbytné provést nastavení několika důležitých položek. Pro svoji práci tak musíte dle zvyklostí nadefinovat vlastní server. Znáte-li všechny požadované informace, jedná se o velmi jednoduchý proces, trvající řádově několik vteřin. Stačí tak stisknout volbu „Nový server“, vyplnit požadované údaje (název připojení, adresa ftp serveru, uživatele a heslo) a vše je hotovo. Ostatním volbám většinou není třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Klepněte pro větší obrázek

U nastavení však ještě zůstaneme. Pro pohodlné využívání FTP Commanderu totiž vřele doporučuji změnu jazyka z defaultní angličtiny. Česká lokalizace zde sice chybí, k dispozici však máte alespoň jazyk našich východních sousedů ze Slovenska. I zde se mohou naskytnout drobné problémy – nevíte-li, co znamená slovenské slovo priečinok, ponechejte si pro používání programu klasickou angličtinu. Chcete-li se však vrátit z jakékoliv jazyka zpět, nestačí odškrtnout volbu zapínající lokalizaci. Angličtina totiž nejde vybrat a tak kýžený účinek bude vidět až po vypnutí a znovuspuštění aplikace.

Design programu je shodný/podobný jako u mnoha obdobných utilit – základ tedy tvoří dvě okna umístěná vedle sebe. V levém vidíte obsah svého disku, v pravém nejprve všechna nadefinovaná spojení, po připojení na vybraný server pak jeho obsah. Co se týče použitelných funkcí, jsou v pravdě klasické. Kopírování oběma směry, vytváření nových knihoven, přejmenovávání a rušení souborů lokálně i na serveru. Na svém disku máte ještě k dispozici funkce pro zobrazení vybrané položky v textovém editoru a pro spouštění aplikací.

Vlastní transfer na nebo ze serveru potom provedete stiskem tlačítka, na kterém je šipka směru, odkud kam se má vlastně provádět. Kopírování se dá i v jeho průběhu kdykoliv přerušit. Právě zde se však vyskytl drobný problém - ve Windows 98 se v případě pokusu o kopii spustitelného programu (exe) sice vypsalo chybové hlášení, program ale zatuhnul a nedalo se s ním dále pracovat. Pokud se vám něco podobného stane, nezoufejte. Ctrl-Alt-Del všechno spraví.

Program: FTP Commander 7.0
Homepage: http://www.internet-soft.com/ftpcomm.htm
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/2000/NT/Me/XP
Download: Živě (570 kB)

Diskuze (24) Další článek: Microsoft vydal Web Services Enhancements version 2 pro zvýšení bezpečnosti webových služeb

Témata článku: Internet, Vteřina, Nezbytný základ, Transfer, Klasický problém, Commander, Nezbytný údaj, Integrovaný editor, FTP


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů