Program: Fresh UI – odhalte taje a zákoutí systému Windows

Potkalo to každého z nás – důležitá změna nastavení Windows či snaha o jejich vylepšení, na kterou však běžné systémové nástroje ani zdaleka nestačí. Co teď? Editace registru? Ano, není to ale jediná možnost. Existuje ještě jiná, jednodušší.
Nahlédnout pod pokličku nastavení operačního systému a některých aplikací, přesně to a mnohé další vám nabízí užitečná utilitka Fresh UI. Ptáte se nač instalovat další program, který má být pouhou náhražkou klasických systémových nástrojů? Používání běžně dostupného programu Regedit a jeho mnoha kolegů však s sebou nese zřejmá rizika – bez hlubší znalosti registrů se tak můžete dopracovat až do konečně fáze naprosté nefunkčnosti svého operačního systému.

Chcete-li se tedy vyhnout problémům či patříte-li mezi méně zkušené z řad uživatelů, doporučuji vám začít s touto utilitou. Je určena pro Windows 95/98/ME/NT/2000/XP, lze ji tak bez obav použít pro všechny operační systémy softwarového giganta Microsoft, které používají registry. Přestože se vám po instalaci Fresh UI zpřístupní pouze jedenáctidenní verze, registrací (která je podotýkám zdarma) již získáte tento program bez jakýchkoliv omezení. A v čem tedy tkví jeho přednosti? Přestože v zásadě funguje na principu vyhledání všech dostupných nastavení, vše zpřístupňuje v podstatně příjemnější formě - navíc také s konkrétním popisem.

Klepněte pro větší obrázek

A teď trochu konkrétněji. Autoři Fresh UI rozdělili všechny volby do celkem pěti oddílů – Aplications (IE, Outlook Expres, …), Explorer (Drives, Files, Folders settings), Hardware (CD, CPU, Mouse, …), Windows Interface (Control panel, Desktop, Start menu, ..) a konečně Windows System (Advanced System Settings, File Systems, …). Myslím, že význam jednotlivých sekci již není třeba dále rozvádět. Jak je však patrné, že provést jakoukoliv změnu či zásah do registrů lze za pomocí prográmku Fresh UI mnohem snadněji.

Tím však výčet funkcí a předností Fresh UI ani zdaleka nekončí. Jistě si i vy mnohdy nedokážete vzpomenout, které programy slouží ke změně a editaci autoexec.bat, config.sys či system.ini? Přestože odpověď na tuto otázku jistě po troše snahy ze své paměti vyhrabete (jinými slovy, stačí použít Editor systémové konfigurace či Pomůcku systémové konfigurace), není již více třeba namáhat svoje mozkové závity. Fresh UI vám v menu Tools nabízí všechny nejběžnější systémové nástroje, Dr. Watsona, čištění registrů, již mnohokrát zmiňovaný Regedit a mnohé další užitečné drobnosti.

Pokud bychom byli konkrétní a prodírali se každou části utilitky Fresh UI, nehezky by se nám náš dnešní článek rozrostl a i vy byste jeho čtením přišli o cenný a peníze znamenající čas. Mně tak nezbývá než na samý závěr shrnout již výše řečené – Fresh UI je šikovný program, za jehož pomoci a asistence můžete nastavit systém a některé aplikace tak trochu jinak, než jak je to obvyklé a Microsoftem dané. Navíc to vše nabízí i uživatelům, kteří by se jinak do podobného dobrodružství sami od sebe nepustili.

Program: Fresh UI 6.10
Homepage: http://www.freshdevices.com/
Download: Živě (599 kB)

Diskuze (9) Další článek: Dozor nad akciovými trhy: s IM zacházejte stejně jako s emailem

Témata článku: Hardware, Windows, Taj, Fresh, Systémový program, Šikovná aplikace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu