Program: DiskCheckerXP – správa disků snadno a rychle

Převládá u vás po několikaměsíčním provozu PC dojem, že nastal čas údržby disku? Je váš harddisk pomalý a vejde se na něj méně dat, než byste čekali? Nebo jen chcete zjistit veškeré informace, které jen lze zjistit? Ve všech případech máte dvě možnosti - použít systémové utility nebo náš dnešní program.
S nástupem velkých pevných disků vyvstala problematická otázka jejich údržby. K této činnosti byly do systému integrovány různorodé podpůrné utility - chcete-li však mít o dané problematice vše na jednom místě, vyzkoušejte program DiskCheckerXP. Nenechejte se však zmást označením XP. Program funguje i na starších verzích operačního systému, počínaje Win95. A co vám vlastně nabízí? Rychlý a jednoduchý přístup k informacím o pevných, výměnných i síťových discích, spouštění nástrojů z Windows pro kontrolu a defragmentaci HDD, nebo použití vámi definovaných externích utilit. Pomocí nástroje DiskCleaner pak můžete udržovat i obsah disku a jako bonus pak máte možnost využít InternetCache Cleaner, umožňující pracovat s dočasnými soubory Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek

Po instalaci programu a jeho spuštění vás přivítá malé okno, ve kterém najdete menu, panel nástrojů, buttony, okno se seznamem disků a stavový řádek. Význam všech voleb je naprosto jasný a nemusíme se tak jimi příliš zabývat. Nezbytné je však nakonfigurovat utilitu. Po stisknutí tlačítka, nebo výběru volby Konfigurovat z menu programu, máte k dispozici okno se sedmi záložkami. Na první z nich (Obecné) nastavujete informace pro kontrolu a defragmentaci disku, chování programu po dvojkliku myší, používaný font a další. Na druhé záložce pak zadáváte, jaký program se bude používat. Máte možnost zvolit nástroj používaný v systému, nebo si můžete nadefinovat svůj vlastní. Třetí záložka je věnována defragmentaci. Její obsah je stejný jako u předchozí, pouze typ programu je samozřejmě jiný. Na další nadefinujete zobrazování programu (například tedy umístění ikony běžící utility). Záložka Detailní informace je poté určena pro volbu disků, které se budou počítat do celkové kapacity, zda-li se mají načítat informace o audio CD a jak má program pracovat se jmenovkou disku. Poslední dvě pak nastavují nástroje DiskCleaner a InternetCache Cleaner.

Zastavme se ještě u integrovaného nástroje DiskCleaner. Je určený pro vyhledávání a rušení všech nepotřebných souborů na discích. Za nepotřebné tak budou považovány všechny, vámi zvolené soubory (nejen dočasné). Prohledávat můžete všechny disky, eventuelně pouze adresáře – opět záleží na nastavení. Taktéž si můžete nechat zobrazit soubory, které jsou větší než vámi zadaná hranice. Nechybí ani vyhledání duplicitních souborů, přičemž lze rozlišovat i mezi malými a velkými písmeny v názvech, porovnávat délku souboru a datum a čas jeho vytvoření. Další zajímavou funkcí je hledání duplicit na všech umístěních, které do výběru zahrnete. Znamená to, že porovnávání může probíhat i na všech vybraných diskových jednotkách.

Program: DiskCheckerXP v5.0
Homepage: http://mrpear.webzdarma.cz/software/
Licence: Freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (576 kB)

Diskuze (8) Další článek: Recenze HOOP Dandy 230: malý a funkcemi našlapaný MP3 přehrávač

Témata článku: Správa disků, Detailní informace, Správa, Malá informace, Cleaner, Jasná volba


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku