Program: Cryptainer – šifrování po indicku

Jistě vás nemusím přesvědčovat o významu šifrování souborů – tedy o jejich úschově v podobě, která přímo či nepřímo znemožňuje ostatním uživatelům jejich zneužití. Chcete-li i vy snadno ochránit svá data, využijte služeb dnešní utilitky.
O problematice ochrany citlivých dat už byla v rámci našich článků řeč nesčetněkrát a tak jsme vám již přinesli několik programů, které se různými metodami snažili o totéž - zabránit neoprávněným osobám v manipulaci s vašimi soubory. Způsobů existuje hned několik - zaheslování celého počítače, skrytí složek (a tím i dat v nich umístěných) nebo tolik populární kryptování. Indický program Cryptainer, který vám přinášíme dnes, patří do skupiny posledně jmenovaných utilit, i přesto se však v mnohém od svých kolegů liší. Řeší totiž za vás problém, jak pracovat se zašifrovanými daty. Systém, kdy si před vlastní prací musíte data nejdříve rozšifrovat, je poměrně nepohodlný a zdlouhavý. A na jakém principu tedy utilita pracuje?

Program vytvoří na vašem disku zakryptovaný soubor, do kterého ukládá vaše data. V této freeware verzi je velikost odkládacího souboru omezena 5 MB (nic vám ale nebrání ve vytvoření dalšího). Abyste mohli s těmito daty pracovat, jsou zpřístupněny jako výměnná jednotka. Po zprovoznění odkládacího souboru tak najdete na svém počítači další logické disky, které jsou ovšem šifrované a data v nich samozřejmě také. Vlastní kódování a dekódování probíhá naprosto automaticky. Programy mohou s těmito daty pracovat jako s ostatními, které jsou uloženy na běžných médiích, bez jakéhokoliv omezení. Pokud se ptáte, kde je potom ochrana těchto dat, tak ta spočívá v připojování a odpojování těchto logických disků. K připojení totiž potřebujete znát heslo. Pokud jej neznáte, najdete na disku pouze zašifrovaný soubor. Ten ale nelze přečíst, ani zjistit, jaká data vlastně obsahuje.

Instalace utility je velmi jednoduchá. V jejím průběhu musíte kromě obligátního nastavení adresáře, skupiny programů a potvrzení licenčního ujednání, udělat jen jediné - vytvořit a nastavit základní soubor pro ukládání dat. Ani to však není žádný problém. Zadáte pouze cestu a jméno souboru, jeho název, pod kterým bude identifikován, velikost a heslo. Maximální velikost je, jak již bylo zmíněno výše, 5 MB. Pak již stačí stisknout tlačítko Proceed to Create Volume a je hotovo. Od tohoto okamžiku máte na svém počítači další kryptovaný disk a můžete jej začít libovolně používat.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavováním utility se nemusíte zabývat, vše je již po nainstalování hotova. Ani funkcí zde nelze najít mnoho. V menu Tools – Options tak figurují pouze tři záložky - na první můžete nastavit Hot Key pro zobrazení aplikace, na druhé chování programu při minimalizaci a jeho uzavření a konečně na té třetí systém přidělování písmena jednotky (automaticky nebo výběrem ze seznamu). Ovládání programu je intuitivní, za zmínku stojí ještě možnost Secure Email, pomocí které můžete zakryptovat soubor pro odesílání emailem. Pro výsledný soubor jsou zde dvě volby – normální zašifrovaný (příjemce musí mít program, který umožňuje zpětné odšifrování – je k dispozici zdarma na webu výrobce) a vytvoření samo-rozbalovacího exe souboru (ten je samozřejmě větší). V obou případech ale příjemce potřebuje znát heslo, pod kterým byla data zašifrována.

Program Cryptainer LE
Homepage http://www.cypherix.com
Licence Freeware
Operační systémy Windows 95/98/2000/NT/ME/XP
Download Živě (2,1 MB)

Diskuze (17) Další článek: ZUI k výsledkům roční činnosti Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet

Témata článku: Download, Šifrování, Zašifrovaný disk, Zašifrovaná data, Ind, Zašifrovaný data


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku