Program: AKAS Hide Folders – skryjte svoje adresáře

Chránit svou práci před zneužitím je v mnoha případech nezbytné – jistě nikoho z nás nepotěší již pouhé pomyšlení na situaci, kdy se dostane nepovolaný záškodník nehlídán k vašemu počítači a zneužije citlivé materiály. Jistě - soubory lze zaheslovat či zakódovat, popřípadě znemožnit přístup k celému počítači. Naše dnešní utilita vám ale nabízí jiné, elegantnější řešení.

Heslování, kryptování, zálohy a rušení - to vše jsou vhodné metody pro ochránění dat a zamezení přístupu ostatním uživatelům. Existuje v dnešním světě inteligentnější a pohodlnější postup, který by mohl podobně zapeklitou situaci vyřešit? Jistě i vy znáte hezké české přísloví  – co oči nevidí, to srdce nebolí. Jako by ho znali, aplikovali jeho ideu také vývojáři utility AKAS Hide Folders. Ta, jak už její název napovídá, umí uschovat celé adresáře nejen před zraky nepovolaných, ale i před všemi programy (včetně těch systémových). A aby toho nebylo málo, stanou se uschované složky a soubory neviditelnými i pod systémem MS DOS. Co tedy chtít více?

Klepněte pro větší obrázek

Instalace programu se v mnohém liší zaběhlých standardů. Kromě obligátního potvrzení souhlasu s licenčním ujednáním musíte zadat i některé údaje potřebné pro konfiguraci utility. V první řadě se jedná o heslo pro uživatele „master“ a dále upřesnění chování a funkcí takzvaného Auto Hide. Heslo si dobře zapamatujte, bez něj program nespustíte, ba co víc - ani neodinstalujete. Další informací, kterou musíte při instalaci zadat, je kombinace kláves pro aktivaci programu. I tu si je nezbytné zapamatovat, jedná se totiž o jedinou možnost, jak aktivovat okno programu k nastavení a zadávání uschovaných adresářů.

Po instalaci se program sám spustí, nenajdete jej však v žádném menu, marně byste hledali také klasickou ikonu. Pro vyvolání utility musíte stisknou nadefinovaný Hot Key a zadat heslo pro mastera, tedy hlavního uživatele. Po zobrazení grafického interface programu můžete měnit všechny předešlé parametry, které jste utilitě zadali. Tlačítkem Options lze přenastavit funkci Auto Hide – složky se tak v závislosti na vašem rozhodnutí skryjí při spuštění screensaveru, po nastaveném čase, kdy nebylo pohnuto s myší, nebo při vypnutí Windows (tato volba je standardní a nepodařilo se mi ji vypnout). Dalším parametrem je již zmiňovaná kombinace Hot Key a možnost nadefinovat si vlastní program, který se spustí při stisknutí horkých kláves. Poslední volbou je nastavení kláves pro rychlé schování adresářů, bez nutnosti přihlašovat se a vstupovat do vlastního programu.

Program umožňuje vytvoření účtů pro správu různých kombinací adresářů, které chcete schovávat. Ne vždy je vhodné skrýt či odkrýt všechny tímto způsobem chráněné složky. Poté již stačí naplnit seznam ukrytých adresářů – mohou to být i foldery na síťových discích. Mimo svou hlavní funkci umožňuje program rušení cookies, vyčištění recent file, rušení historie navštívených webových stránek a TMP souborů. A nakonec dvě poznámky - odinstalace utility se provádí při jejím spuštění v menu Tool-Uninstall. Pokusí-li se někdo běh programu násilně ukončit, bude jeho snažení marné – vybrané soubory se i přesto automaticky ukryjí.

Program: AKAS Hide Folders 2.02
Homepage: http://www.apihook.com/hidefolder/
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/2000/NT/ME/XP
Download: Živě (1,6 MB)

Diskuze (11) Další článek: IDF: Intel představil nový procesor Pentium 4 HT Extreme Edition

Témata článku: Windows, Nezbytný údaj, Chráněná složka, Adresář, Vhodný uživatel, Utility

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost