Program: Aida32 – počítačová diagnóza!

Toužíte po nahlédnutí do útrob svého počítače? Nechcete povolovat šroubky a rozdělávat skříň? A když už tento proces podstoupíte, stejně pohledem nezjistíte vše? Pak můžete použít náš dnešní program, který vám všechny informace přináší na dlani a navíc zcela bez námahy.

Diagnostický program Aida32, který se vám dnes dostává do rukou, je jeden z celé řady podobných utilit (namátkou jmenujme například SiSoft Sandra). Jak jistě víte či tušíte, účel těchto nástrojů je prostý – slouží ke kompletní diagnostice počítače. Aida32 se však od svých četných kolegů liší. Stáhnete-li si její ZIP verzi, nemusíte se namáhat instalací a soubory programu tak jednoduše rozbalíte do libovolného adresáře. To je však jen perlička, kterou odstartujeme výčet funkcí tohoto účinného programu.

Nastavení Aidy je umístěno ve skupině File, eventuelně Soubory – utilita totiž podporuje různá jazyková prostředí. K dispozici je tak přesně 28 rozličných jazykových verzí, mezi nimiž k mému a jistě i vašemu potěšení nechybí ani čeština. Další nastaveni programu již nebudeme rozebírat. Pohrát si a měnit lze totiž desítky voleb a položek, jejichž konkrétní popis by rozsah našeho článku několikanásobně přesáhl.

Klepněte pro větší obrázek

A co tedy konkrétně můžete pomocí Aidy zkoumat? Řečeno stručně a jednoduše – vše! Diagnóza v podobě této utility tak započíná od procesoru, přes základní desky, operační systémy, servery, Internet až k periferním zařízením. O jakémkoliv zařízení vám program poskytne vyčerpávající a jistě užitečné informace, které si můžete v nejrůznějších formátech (text, HTML, MHTML, XML, CSV a další) uložit pro příští kontrolu.

Kromě těchto základních funkcí disponuje Aida i čtyřmi pluginy -  CPUID, Disk Benchmark, Monitor Diagnostics a Network Benchmark. Těm zkušenějším z vás jistě není třeba vysvětlovat, co je jejich účelem. Vy ostatní vězte, že se jedná (vyjma CPUID, což je souhrn informací o procesoru) o testy a benchmarky HDD, monitoru a sítě. Další zajímavé položky pak najdete ve volbě Informace. Chcete-li se navíc dozvědět o programu více, využijete menu Web. Přes něj se tak můžete prokousat nejen na domovskou stránku produktu, ale i na maďarské a mezinárodní fórum o Aidě. To však není ani zdaleka vše. Najít zde lze také odkazy na maďarské a světové servery, které se zabývají přetaktováním, drivery, downloady a dalším děním ze světa IT.

Podtrženo sečteno, Aida32 je bezpochyby velmi komplexní diagnostický nástroj, který se neztratí v domácnosti i práci každého uživatele osobních počítačů. Lví podíl na tom nese také česká lokalizace, díky níž si s programem pohrají i ti méně znalí. Vzhůru do světa zkoumání a testování PC!

Program: Aida32 3.70 - Enterprise System Information
Homepage: http://www.aida32.hu/ 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Download: Živě (2,9 MB)

Diskuze (4) Další článek: Baan Update: potvrzení změn

Témata článku: Download, Benchmark, Diagnóza, Aida, Nejrůznější nástroje, Základní popis


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku