Program: Ad-aware – špehouni z kola ven!

Každý z nás by si přál, aby všechny aktivity na PC zůstaly opravdu jen v jeho režii, utajené a okolí nedostupné. Aby si tak nikdo jiný nepřihříval polívčičku právě na jeho počítači. Jedná se však pouze o zbožné přání - v dnešním internetovém světě je velmi těžké účinně své PC chránit. Trochu klidu do vašeho všedního života však jisto jistě vnese dnešní program.

Spyware – pro mnohé z vás neznámý termín, který se bude a již nyní objevuje stále častěji. O čem je tedy řeč? Spyware jsou monitorovací programy, které shromažďují informace o přenosu a toku dat – jak jinak, dělají to většinou bez vašeho vědomí, přímo tajně. Typickým příkladem jejich činnosti je hlídání vaší aktivity na internetu (jaké stránky si prohlížíte, na jaké odkazy klikáte). Chcete se před přítomností těchto červů bránit? Právě k tomu vám může být nápomocna utilita Ad-aware - v její freeware verzi sice nelze používat některé volby a také Ad-watch rutinu, která funguje coby rezidentní štít, ani to však nic neubírá na použitelnosti tohoto programu.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě dovolte pár slov o tom, jak se spyware může do vašeho počítače infiltrovat. Jednou z možných cest je instalace freeware softwaru, obsahujícího reklamu. Není ale samozřejmě cestou jedinou. Například stahování souborů z Internetu přes vnucené programy (ne tedy standardně přes IE a pod.), poskytuje této činnosti skvělé podhoubí. Ale abychom byli spravedliví, velká většina takto instalovaných a stahovaných programů není nositelem spyware.

A teď konečně k utilitě. Po jejím nainstalování je již v podstatě vše hotovo. Ne, že by nebylo co nastavovat - necháte-li však standardní „settings“, program bude fungovat k vaší plné spokojenosti. Pro úplnost se ale přece jenom zmíníme o jedné věci. Tou je jazyková mutace. Standardním a vlastně jediným jazykem, který po instalaci najdete, je angličtina. Pokud budete program stahovat z našeho serveru, najdete zde i češtinu s popisem integrace.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní funkcí utility je samozřejmě odstraňování špehovacích programů. Nezabývá se však vyhledáváním těchto špionů pouze na HDD, respektive na výměnných zařízeních (CD, disketa). V jejím hledáčku je i operační paměť a „nejdůležitější a nejproblematičtější“ část systému – registry. Program spolehlivě najde všechny projevy spyware a umí je i odstranit. Rozhodnutí o tom ale nechá jen a jen na vás – přesně tak, jak to má být.

Program: Ad-aware 6.0.181
Homepage: http://www.lavasoftusa.com 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 98/2000/NT/Me/XP
Download: Živě (1,63 MB)

Diskuze (15) Další článek: Fujifilm uvádí FinePix S5000 Zoom - jako zrcadlovka!

Témata článku: Download, Typický příklad, Stahovaný soubor, Štít, Jazyková mutace, Spyware

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost