Program: Ad-aware – špehouni z kola ven!

Každý z nás by si přál, aby všechny aktivity na PC zůstaly opravdu jen v jeho režii, utajené a okolí nedostupné. Aby si tak nikdo jiný nepřihříval polívčičku právě na jeho počítači. Jedná se však pouze o zbožné přání - v dnešním internetovém světě je velmi těžké účinně své PC chránit. Trochu klidu do vašeho všedního života však jisto jistě vnese dnešní program.

Spyware – pro mnohé z vás neznámý termín, který se bude a již nyní objevuje stále častěji. O čem je tedy řeč? Spyware jsou monitorovací programy, které shromažďují informace o přenosu a toku dat – jak jinak, dělají to většinou bez vašeho vědomí, přímo tajně. Typickým příkladem jejich činnosti je hlídání vaší aktivity na internetu (jaké stránky si prohlížíte, na jaké odkazy klikáte). Chcete se před přítomností těchto červů bránit? Právě k tomu vám může být nápomocna utilita Ad-aware - v její freeware verzi sice nelze používat některé volby a také Ad-watch rutinu, která funguje coby rezidentní štít, ani to však nic neubírá na použitelnosti tohoto programu.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě dovolte pár slov o tom, jak se spyware může do vašeho počítače infiltrovat. Jednou z možných cest je instalace freeware softwaru, obsahujícího reklamu. Není ale samozřejmě cestou jedinou. Například stahování souborů z Internetu přes vnucené programy (ne tedy standardně přes IE a pod.), poskytuje této činnosti skvělé podhoubí. Ale abychom byli spravedliví, velká většina takto instalovaných a stahovaných programů není nositelem spyware.

A teď konečně k utilitě. Po jejím nainstalování je již v podstatě vše hotovo. Ne, že by nebylo co nastavovat - necháte-li však standardní „settings“, program bude fungovat k vaší plné spokojenosti. Pro úplnost se ale přece jenom zmíníme o jedné věci. Tou je jazyková mutace. Standardním a vlastně jediným jazykem, který po instalaci najdete, je angličtina. Pokud budete program stahovat z našeho serveru, najdete zde i češtinu s popisem integrace.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní funkcí utility je samozřejmě odstraňování špehovacích programů. Nezabývá se však vyhledáváním těchto špionů pouze na HDD, respektive na výměnných zařízeních (CD, disketa). V jejím hledáčku je i operační paměť a „nejdůležitější a nejproblematičtější“ část systému – registry. Program spolehlivě najde všechny projevy spyware a umí je i odstranit. Rozhodnutí o tom ale nechá jen a jen na vás – přesně tak, jak to má být.

Program: Ad-aware 6.0.181
Homepage: http://www.lavasoftusa.com 
Licence: freeware
Operační systémy: Windows 98/2000/NT/Me/XP
Download: Živě (1,63 MB)

Diskuze (15) Další článek: Fujifilm uvádí FinePix S5000 Zoom - jako zrcadlovka!

Témata článku: Download, Spyware, Typický příklad, Štít, Nejproblematičtější část, Stahovaný soubor, Jazyková mutace


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí