PROFI Plus se vrací ke kořenům

Jaká je nová verze MechSoft–PROFI Plus pro AutoCAD 2000.
Děčínská firma CAdis a.s. si opravdu pospíšila, když 29. července 1999 uvolnila novou verzi MechSoft–PROFI Plus pro AutoCAD 2000, což je přesně 86 dnů po uvedení Profi 2000.

UniTools a jeho přidaná hodnota
Stále platí, že UniTools je nejzdařilejší aplikací, která pracuje s MechSoft–PROFI a kde je nejvíce poznat přidaná hodnota. UniTools obsahuje databázi součástek v normách ČSN, ISO, BSI, ANSI, DIN, AFN, JIS a STN. Celkem se jedná o 1500 součástek (šrouby, podložky, matice, pera, klíny, kolíky, ložiska atd.), které mohou být vkládány v různých pohledech a řezech i jako parametrické objekty. Součásti databáze jsou integrované výpočty, které mají vazbu jak na databázi, tak i do výkresu. Dále umí UniTools řešit vzájemnou viditelnost sestav objektů ve výkresu. Vkládané součásti obsahují informace ve formě atributů, které součást popisují a mohou být dále využívány ke tvorbě kusovníku. V prostředí databáze UniTools je možné editovat rozměry vkládaných objektů a také kdykoli jednoduchým krokem najednou zaměnit nakreslený objekt za jiný rozměr nebo typ.

Novinky, na které se dlouho čekalo
Nově je do UniTools přidána historie posledních 50 vložených součástek. Častým přáním uživatelů byla také možnost vyhledat součástky podle klíčového slova. Lze zadat např. noremní označení, částečný nebo úplný popis, rozměr a podobně. Je také vylepšeno automatické občerstvování rozpisky při přidávání/ubírání součásti zahrnuté v kusovníku. Dále se můžete těšit na novou implementaci kusovníku, oboustrannou asociativitu (součástka, kusovník, pozice), přetékání a zalamování textu v rozpisce a kompatibilitu s verzí Profi 6.3. Nové jsou také obsáhlé databáze elektrotechnických a hydraulických značek a součástky firmy Alutec.

Integrované výpočty
Každý z 55 výpočtů má intuitivní prostředí, které i začátečníkovi pomůže pochopit danou problematiku. Kromě toho je ke každému z výpočetních programů k dispozici podrobná elektronická dokumentace a strojní příručka v HTML jazyce. Každý výpočetní program zobrazí informace o chybách, doporučení pro návrh a hlášení upozorňující na neobvyklé chyby. Protože všechny součásti ve výkresu, které byly počítané, obsahují úplné informace o výpočtu, je možné kdykoliv výpočet znovu vyvolat přes kontextové menu a opravit. Změna ve výpočtu se automaticky promítne i do databáze a do vykreslené součástky. Po provedení výpočtu jistě přijde vhod možnost vytvoření protokolu o výpočtu, který se automaticky vytvoří z vypočtených hodnot. Vše provedete přehledným průvodcem v prostředí Wordu.

Nová a opravdová FEMka
Aplikace EasyFEM, která je implementována do prostředí UniTools je určena pro řešení rovinných lineárních elastostatických úloh metodou konečných prvků se základními okrajovými podmínkami: posuv (upevnění), pružná podpora, síla a tlak. Geometrii analyzovaného tělesa je možné získat z DXF souboru vytvořeného některým z CAD systémů včetně AutoCADu. V této aplikaci pracujete s modelem jehož výsledkem je soubor s příponou APF. Do tohoto souboru se ukládají všechny informace potřebné pro výpočet metodou konečných prvků. Jsou to geometrie tělesa, okrajové podmínky a materiálové vlastnosti. Tento nový modul, jehož kořeny sahají do verze Profi 6.0 se výrazně přiblížil uživateli a to nejen prostředím, ale také i otevřeností vůči jiným systémům díky možnosti importu DXF souboru.

Kótování, vždy nevděčná práce pro konstruktéra
Kótování je stále klíčovou části návrhového procesu a uživatelé nad touto neoblíbenou činností tráví stále velké procento času. Je pravdou, že AutoCAD 2000 kótování opět zrychlil a zjednodušil, ale stále se neobejdete bez možnosti přidat ke kótě toleranci nebo vytvořit kótu od základny a podobně. Pokud jednou čichnete k Profi, již se vám těžko bude chtít pracovat pod holým AutoCADem. Profi Plus opět pomáhá při tvorbě kót svými prostředky, které jsou velmi zdařilé. Mnoho dřívějších funkcí je předěláno do dialogových panelů, čímž se uživateli otevírá možnost lepšího výběru z mnoha možnostmi.

Živě komentuje: Určitě vás napadá otázka, proč vlastně nebyla tato verze uvolněna přímo s novým AutoCADem 2000? Důvod je prostý. CAdis preferoval vyladění a nové funkce před termínem dodání svého Profíka pro AutoCAD 2000, aby byl pro tuto platformu připravený, což se mu zcela podařilo. Čas pro nové funkce a další vylepšení přišel nyní a výsledkem je verze chytře označená slůvkem Plus. První dojem z Profi Plus verze je ten, že se mnoho funkcí vylepšilo a také vrátilo do té podoby, jak si to uživatelé přáli. Především vrácení kontextového menu na prostřední tlačítko je podle mne správné a kdo se jednou naučil používat kontextové menu a Lokátor/Navigátor přes prostřední tlačítko myši, určitě bude spokojený. Nová verze Profi Plus dále přinesla několik vylepšení a rozšíření stávajících funkcí. Především UniTools a kótování je poznamenáno změnami v dobrém slova smyslu. V budoucnu se má do prostředí UniTools přidávat stále více nových funkcí, takže se uživatelé určitě mají na co těšit. UniTools stále považuji za nejsilnější zbraň MechSoft–PROFI produktů a jen kvůli této aplikaci by měli uživatelé uvažovat o této nadstavbě. Profi si stále udržuje určitý nadhled a cit pro sledování potřeb uživatelů. O dalších novinkách Profi Plus se můžete dočíst v novém čísle Computer Design 4/99, které vychází začátkem září.

Váš názor Další článek: Jak na tlačítka rychle a efektivně?

Témata článku: Neobvyklé provedení, APF, Přehledné prostředí, Nová metoda, Klíčový prvek, Nová možnost, Nový uživatel, Kořen, Tolerance, Připravený průvodce, Přehledný průvodce, Nová součást, Klíčová funkce, Součást, Nová funkce, Těleso


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky