Producenty počítačů čekají těžké časy

Pokles cen bude pokračovat i ve firemním segmentu, požadavky na atraktivní design budou pro menší výrobce překážkou.
Před pár lety největší americký výrobce počítačů (!) Packard Bell se soustředil pouze na „domácí“ uživatele počítačů a dnes v USA vyklízí krám; nepomohlo mu k tomu ani spojení s japonským gigantem NEC, ani investice od Intelu. Podobné nebezpečí je ale i před řadou firem prodávajících do tzv. enterprise segmentu (větší podniky a státní správa).

Podnikový segment je i v USA větší než domácí (u nás nesrovnatelně větší) a velcí producenti počítačů, jako je HP, Compaq nebo i Dell, z něj prakticky žijí. Tento segment je vždy konzervativnější, pomalejší v reagování než koncoví spotřebitelé a cenové vlny, které ovlivňovaly koncový trh ($999, $899, $799...), se jej zatím příliš nedotkly. Jenomže znalci tvrdí, že právě tato vlna přijde příští rok – i firemní zákazníci už vědí, že mohou žádat počítač za pět set dolarů, že počítače s malou krabicí jsou šikovnější než s velkou, a také že pěkný design počítače přispěje k lepšímu pracovnímu prostředí, k lepší výkonnosti pracovníků firmy. Spolu s možností administrovat počítač centrálně přes počítačovou síť se IT manažeři dají stále více přesvědčovat k nákupu počítače v „zatavené“ krabici – takového, který prakticky není rozšiřitelný, ale do něhož také nemůže šťouravý zaměstnanec nijak zasahovat. To je jistě představa pro nositele „zlatých českých ručiček“ skoro nepřijatelná, nicméně praxe (i u nás) funguje tak, že se skříň počítače rozšroubovává stále méně často, ale za tuto výsadu (rozšiřitelnost) se stejně platí.

Jistě najdeme řadu argumentů pro i proti, a je jasné, že největšími zastánci toho, že počítač má být v budoucnu něco jako televize (do vnitřku nelze zasahovat), jsou největší producenti – řekněme první světová pětka. Ta má dnes asi padesát procent světového trhu, ale ta druhá polovina, která je v rukou malých assemblerů („malý“ je i ten producent, který dělá milión počítačů ročně), jí logicky vadí v prosazování se. Proto velcí výrobci stále více prosazují „designové“ počítače, jako je třeba iMac od Apple, iPaq od Compaqu nebo „ePC“ od Hewlett-Packardu. Tyto firmy (plus také Dell či IBM) budou tyto druhy počítačů silně prosazovat ve firmách – samozřejmě s tím, že tam současně dodají server, který je bude schopen řídit. Pokud bude uvedené schéma dobře fungovat (což je otázka, protože zatímní serverové i stolní systémy od Microsoftu měly ještě ke kvalitní schopnosti na dálku řídit a na dálku být řízen hodně daleko, Windows 2000 by měly znamenat důležitý pokrok – jakož i další šanci Microsoftu vydělat spoustu peněz), podaří se jim podniky přesvědčit; pokud ještě ne, budou muset počkat. Podniky mají oproti konzumentskému trhu výhodu v tom, že se neřídí impulzivními nákupy podle atraktivních reklam (také proto se v podnicích skoro nevyskytují počítače Apple), ale jejich investice řídí obvykle velmi dobře kvalifikovaní lidé v IT managementu. Jestli ale tento nový model firemního počítačového vybavení bude dobře fungovat, pak to znamená další ohrožení pro menší assemblery, jejich vytlačení opět o velký kus ven z hlavního trhu.

Váš názor Další článek: Hudební drby

Témata článku: Windows, Apple, Krabice, Vlna, Největší producent, Producent, Důležitý pokrok, Největší nákup, Největší nebezpečí, Malá ručička, Kvalitní schopnost, Impulzívní nákup, Největší výrobce, Malý podnik, Japonský výrobce, Čas, Packard Bell, Malý výrobce, Japonský gigant, Velký nákup, Malý producent, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czRecenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

** Do redakce nám dorazila 3D tiskárna Anycubic Vyper ** Má tiskový objem 245 × 245 × 260 mm a autokalibraci ** Oficiální e-shop ji prodává za 300 dolarů

Jakub Čížek
BastleníDIY3D tisk