Prodeje iMaca prudce klesají - místo hitu bleděmodrá bublina?

Prodeje jinak půvabného počítače iMac od Apple prudce klesají. Proč? Za jeho cenu si koupíte i v USA dvě stejně výkonná značková pécéčka.
Představitelé firmy Apple do omrzení opakují prodej více než 200 000 kusů počítače iMac během krátké první doby uvedení na trh, ale zřejmě budou muset s pravdou ven. V posledních týdnech, které se naopak vyznačují startující předvánoční horečkou, se prodej počítače iMac prudce řítí k zemi. Podle analytiků z ZD StoreBoard se dnes expeduje jen 9000 jednotek za týden (!) a toto číslo má stále tendenci klesat.

Živě komentuje: čím to může být způsobeno? Samozřejmě, po tříleté nečinnosti firmy Apple byli její loajální fanoušci natěšení na cokoli; reklamní kampaň byla skvostná, Steve Jobs je zase v sedle a prýští z něj charizma jako za mlada - takže prvotní velký zájem o iMac byl mírně zkreslující. Dále, reklamní kampaň byla skončena či přerušena, a konečně - a to je nepochybně hlavní důvod - iMac je předražený, a to i v USA. Stojí 1299 USD, a za tu cenu si lze dnes koupit dva podobně vybavené počítače od IBM!! Amerika sice miluje své idoly, ale dolárky ještě víc - a Velká Modrá navíc také není značka k zahození.

Nic není definitivní - iMac je dobrý počítač a pokud má Apple v nákladech místo na podstatné snížení ceny, může prodeje zase zvednout. Firma je nesmírně potřebuje, protože pokud neudrží svou platformu na nějakých čtyřech-pěti procentech trhu, může se skutečně stát druhou Amigou. Nezapomeňme navíc na to, že iMac byl s největší pravděpodobností pro Apple jen prvním z řady futuristických produktů, a možná ještě ten nejméně odvážný - od této firmy se ještě dočkáme překvapení.

Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Apple, Idol, Bublina, Velké překvapení, Dobrý počítač, Reklamní kampaň, Velká pravděpodobnost, Reklamní platforma, Hit

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost