Grafické karty

Prodeje grafických karet jsou nejhorší za 20 let. Nvidia a Intel rostou na úkor AMD

Podle agentury Jon Peddie Research se během třetího čtvrtletí dostalo do obchodů jen 6,9 milionu samostatných grafických karet. To je nejhorší kvartální výsledek od roku 2005, kdy JPR začal trh monitorovat.

Klepněte pro větší obrázek
Prodeje samostatných grafik od Q3 2005

Dodávky už roky klesají a nedávné růsty byly způsobené kryptománií, kdy se vyprodávaly veškeré vyrobené zásoby karet, aby se na nich těžilo ethereum či jiné altcoiny. Letos ale kryptoměny zažil velký pád a ethereum přešlo na jiný výpočetní model, který již nesvědčí GPU, takže pro těžbu už se grafické karty nevyplatí.

Ve čtvrtém čtvrtletí navíc společnosti Nvidia, AMD i Intel vydaly další generaci karet, takže s nákupem vyčkávali i hráči. Nemělo smysl vybírat grafiky ve třetím kvartálu, když za pár týdnů měly přijít výkonnější karty, případně se měly zlevňovat ty současné.

Prodeje samostatných grafických karet navíc dlouhodobě padají i proto, že ani o desktopové počítače už není takový zájem, protože lidé čím dál více kupují notebooky. A kde se prodává nejvíce desktopů (tj. ve firmách), tam už stačí grafiky integrované v procesoru. Proto se čísla zřejmě už nikdy nevrátí do doby před 15 lety, kdy se za čtvrtletí běžně prodalo 20 milionů karet.

Klepněte pro větší obrázek
Podíly výrobců samostatných karet od Q4 2009
 

Z měření JPR vyplývá i další skutečnost. Na minimum se propadl podíl AMD. Zatímco na vrcholu měly její karty až třetinu trhu, během třetího čtvrtletí 2022 se podíl propadl na 10 %, přitom ještě v tom druhém měla firma 20% zastoupení. Naopak na maximum vystřelila Nvidia (86 %) i „ostatní“ (4 %), za čímž se schovává víceméně jen Intel, který na podzim přišel s grafikami Arc 700.


Nejoblíbenější grafické karty v ČR

Gigabyte GV-N4070WF3OC-12GD Gigabyte GV-N4070WF3OC-12GD
nabízí 29 obchodů za ceny od 15 147 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené grafické karty


Diskuze (27) Další článek: Nový notebook jen za 2990 Kč. Umax VisionBook je plný kompromisů

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hardware, Byznys, Nvidia, AMD, Intel, Grafické karty, Prodej, JPR, Karta, Pro, Úkor, Grafická karta, Čtvrtletí, GPU, Grafika, Jon Peddie Research, Česká republika, Grafické karty na Heureka.cz