Prodeje CD klesají i přes zastavení Napsteru

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Je na tom ale něco k divení?
RIAA oznámila souhrnné výsledky prodejů cédéček za první pololetí letošního roku a oznámila, že došlo k poklesu příjmů o 4,4 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Co se týče prodeje na kusy, je pokles ještě větší, tam to spadlo o 9,4 procenta.

Při tlaku na zavření Napsteru, RIAA chrlila na veřejnost statistiky, jak Napster omezuje prodeje nových cédéček. Nyní je Napster již několik měsíců efektivně mimo provoz a prodeje klesají stále. Není to jen tím, že lidé přešli z Napsteru na jiné služby, ukazuje to i na nutnou změnu v přístupu k prodeji cédéček. Největší tlaky veřejnosti jsou na snížení cen nahrávek. Ve světle těchto výsledků však nějaký výrazný obrat čekat nemůžeme. U nás stabilně klesají prodeje ne o jednotky ale i o desítky procent a ceny se přitom spíše zvyšují. I z amerických výsledků RIAA to je vidět, prodalo se méně disků, ale pokles zisků byl menší než pokles prodaných kusů, prodávaly se tedy dražší disky.

Nahrávací společnosti věří, že jejich chystané placené služby pro přístup k nahrávkám vyrovnají ztráty v prodeji fyzických médií a lidé budou ochotni platit za legální přístup k internetovým nahrávkám. Ač by se podle diskuzí mohlo zdát, že tady není jediný člověk, který by byl za něco podobného ochoten platit, je dost lidí, pro které autorská práva nejsou jen prázdným pojmem. U těchto online služeb půjde především o komfort pro platící uživatele, kteří nebudou chtít být za své placení ještě trestáni omezováním nakládání s hudbou.

Prodeje cédéček bez výrazného zlevnění neporostou, prodeje kazet padají prudce dolů a DVD Audio je jen pro fajnšmekry. Nahrávací společnosti tak hledají další oblasti, kde by mohly vytvořit trh. Vkládají velké naděje do oblasti online služeb a nabídky skladeb přes Internet. Dosavadní pokusy ale nebyly příliš výrazné a o těch chystaných se zatím jen mluví. I Napster, který měl svou placenou verzi v průběhu léta, zatím nic konkrétního nenabízí.

Diskuze (51) Další článek: ee

Témata článku: Internet, Dosavadní pokus, Legální hudba, Zastavení, Prodej, Napster, Podobný tlak

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů