Prodej přes Internet vzrostl o nečekaných 50 %

Takže byla to bublina nebo ne? Přestože stovky obchodů zaznamenaly krach, došlo k meziročnímu nárůstu v e-komerce o polovinu: tolik se rozhodně nečekalo.
Internet s analytiky laškuje: když všichni hromadně pějí oslavné chóry, je trh málem před krachem, a když jej odepisují, projevuje životaschopnost. Oblast e-komerce (B2C, tj. „nakupování na Internetu“), která prožila ze všech druhů internetového podnikání snad největší krizi, nejvíce krachů a ztrát, se má zase čile k životu. Agentura ComScore, která sleduje chování více než 1,5 mil. uživatelů (!), spočetla nákupy na Internetu u svých respondentů za poslední čtvrtletí a došla k celkové částce na americkém trhu ve výši 17 miliard dolarů – o téměř padesát procent více než před rokem a o 8 % více než v tradičně rekordním vánočním kvartálu roku 2001.

Takto rekordní nárůst připomíná zlaté časy elektronické komerce – jenomže tehdy se rostlo z čísel o řád menších. Agentura ale tvrdí, že o tento nárůst se vlastně zasloužil jeden jediný segment, a tím je „online travel“, tj. objednávání letenek, zájezdů a ubytování v hotelech přes Internet. Ten totiž v posledním loňském čtvrtletí padl skoro na nulu kvůli teroristickým útokům proti USA, ale jakmile se podařilo dobýt Afghánistán, začalo se znovu létat a cestovat. (Samozřejmě si můžeme cosi pomyslet o logice „cestovatelů“: teroristické útoky, jakkoli hrozné, způsobily smrt jen pár desítek cestujících, proti tomu například na silnicích v USA zahyne každý rok přes 40 000 lidí. Navíc bezpečnost na palubách letadel byla od událostí okamžitě dramaticky zvýšena).

Cestovní ruch se tedy podepsal pod cca 7 miliardami tržeb; s velkým odstupem následovala oblast počítačového hardware, který se tedy v oblasti „fyzického“ zboží dlouhodobě drží na prvním místě – 2,4 miliardy. Překvapivě vysoko je kancelářský materiál s 1,7 miliardou, stejně jako oblečení s 1,3 miliardy dolarů. Pak už jsou méně než miliardové oblasti: spotřební elektronika (zřejmě včetně hudebních nosičů) 0,7 miliardy, lístky na akce 0,6, knihy 0,6 a tak dál. Meziročně největší relativní vzestup zaznamenaly lístky na akce, „dům a zahrada“, „sport a fitness“, slušně vzrostl i hardware a kancelář, poklesy knihy, oblečení a software. Kompletní report je na této adrese.

E-komerce si tedy s námi hraje na schovávanou, na „daří-nedaří“. O stále větší prodeje se navíc starají velké firmy a řetězce, které si otevírají své internetové obchody, a dokáží tak bez problémů zastoupit zemřelé internetové firmy. Někdy dokonce přebírají jejich pozůstatky, jak je tomu u obchodu Furniture.com (největší „e-nábytkář“), který rovněž zkrachoval s velkým randálem a obrovskou ztrátou, ale nyní jeho provoz obnovují noví vlastníci, v partnerství s velkou americkou nábytkářskou firmou.

V porovnání s českým trhem si jistě všimneme na první pohled kategorií kancelářského materiálu a oblečení, které jsou doma prakticky nezastoupené či v celkových obratech velmi málo významné. Naopak lepší pozici než v USA u nás mají knihy – jednak jsme „knižní národ“, jednak knižní supermarkety à la Barnes and Noble v USA u nás téměř neexistují a také kvůli tomu, že české internetové obchody s knihami jsou dobré, jsou zde velmi dlouho a je jich hodně (a nemusí to být jen známá Vltava, ale i třeba Kosmas, Levné Knihy, nebo weby vydavatelství, kde je skoro všude možné knihy zakoupit). Naproti tomu oblečení se u nás zatím prodávat skoro nikdo neodvážil a i kancelářský sortiment je v plenkách.

Diskuze (5) Další článek: Burning Test

Témata článku: Internet, Levné zboží, Travel, Bezpečnost cestujících, Levná elektronika, Objednávání, Poslední hardware, Americký řetězec


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu