Prodej počítačů v ČR za rok 1998 překvapivě mírně vzrostl

Nečekané – loni se prodalo o pár procent více než předloni. Že by to nebylo tak zlé?
Je to opravdu s prodejem pécéček tak špatné? Podle žhavé zprávy společnosti IDC tomu tak není – loni se u nás prodalo 243 165 osobních počítačů, což je více než čtyřprocentní nárůst z roku 1997. Zhruba se tak vymazal pokles roku 1997, tj. rok 1998 byl zhruba na úrovni rekordního roku 1996. Pokles poptávky státního sektoru, bank a velkých firem byl vyvážen zájmy individuálních zákazníků a malých firem.

Překvapivě silné bylo poslední čtvrtletí roku 1998, kdy se počet prodaných kusů zvýšil o 25% oproti roku 1997; to by mohlo indikovat, že se křivka zase obrací směrem vzhůru. Velkým důvodem tohoto vzestupu ale byl určitě podstatný, dramatický pokles cen počítačů v této době.

Jak vypadá první česká pětka? Jasně vede Compaq Computer, který si ovšem také připočetl počítače bývalého Digitalu: má 14 % trhu. AutoCont zůstává dvojkou, ale jeho odstup je větší – má 9,9 % trhu (svůj zhruba desetiprocentní podíl si tedy AutoCont udržel; Compaq ovšem vzrostl více). AutoContu ovšem dýchá na záda další gigant Dell (8 %), za ním je ProCA (7 %) a Comfor (býv. Escom) s 5,1 %. Nad pět procent se tedy už nedostal Hewlett-Packard, už vůbec ne IBM a také ne čeští výrobci Vikomt a Tesco.

Na rozdíl od USA či průměru celého světa u nás stále převažují domácí značky, i když jen mírně – ty mají 54 % prodaných kusů (mezi „domácí značky“ se počítá i Comfor, který má amerického majitele; to není důležité, podstatné je, že se jedná o lokálně vyráběnou a šířenou značku počítače).

Pokud rozdělíme počítače na tři standardní skupiny, pak nejméně vzrostl prodej stolních počítačů, jen o 2 %; notebooků se prodalo o 16 % víc, což je pro jejich prodejce velice motivující; servery vzrostly dokonce o 19 %.

Živě komentuje: růst počtu prodaných počítačů především svědčí o jednom: trh není saturovaný, lidé chtějí kupovat počítače mnohem intenzivněji než jen nahrazováním strojů zastaralých či nefunkčních, i když jim v tom samozřejmě mohou bránit finance. Nezapomeňme ale na to, že vzrůst počtu prodaných počítačů stále znamená pokles příjmů z jejich prodeje, a to dost podstatný; u prodejce výpočetní techniky pak samozřejmě rozhodují peníze, protože kdyby byly kritériem úspěšnosti kusy, tak by šel prodávat rohlíky. Finanční pokles IDC neuvádí, zkusme se jej dopočíst. Pokles nastal všude, u desktopů, u serverů i notebooků, a pokud se uvádí, že průměrná cena počítače ve světě klesla meziročně o cca 25 %, bude to u nás podobné (včetně úpravy na inflaci); celkový pokles příjmů výrobců počítačů je tedy asi 20 %, a to je hodně nepříjemné číslo, i kdyby jejich rabaty zůstaly zachovány. Proto také ty časté diverzifikace do oblasti řešení a služeb – s poklesem příjmů se nechce smířit nikdo, proto se poohlíží jinde.

Jaký může být letošní rok? První dva měsíce byly zoufalé, zřejmě nikdy nebyla tak mrtvá sezóna počátku roku jako letos. Nemělo by to ale signalizovat problematický celý rok – zkušení prodejci vědí, že roční křivka prodeje je stejná jen v tom, že má dva vrcholy, jarní a podzimní, a dva poklesy, před-jarní a prázdninový, ale jak vysoké vrcholy a jak hluboké propady budou, nelze předvídat, trh se nechová podle nějakých pravidel. Pokles cen počítačů bude pokračovat a zase to může být o onu čtvrtinu; určitě se budou zase dobře prodávat notebooky a servery, a navíc se zcela jistě začne otevírat trh kapesních počítačů, se kterými budou mít analytici dost práce – zařadit je mezi „osobní počítače“ nebo ne? Pokud ano, pak lze očekávat slušný vzestup v počtu kusů, možná o deset procent; v inkasovaných penězích to ovšem bude opět méně než loni a nesrovnatelně méně než v rekordních letech. Výdaje do informačních technologií mají dlouhodobou stoupající křivku, ale jinak se rozdělují: míň železo, víc služby, Internet. Už nikdy se za osobní počítače nevydá tolik peněz jako ve „zlatých letech“; to je jedna věc, která je jistá téměř stoprocentně.

Váš názor Další článek: Přetaktujte si počítač kliknutím myši!

Témata článku: Notebooky, Internet, Rohlík.cz, Individuální zákazník, Rabat, Rohlík, Jistý směr, Křivka, Prodej počítačů, Rekordní let


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně