Prodej PC v naší oblasti stoupl meziročně o dvacet procent (ale my jsme moc nepomohli)

Západní Evropa je počítačům zaslíbená, ta východní stagnuje. Že to neplatí jen pro ČR, je slabá útěcha.
Obrat v prodeji osobních počítačů v oblasti zvané jako EMEA (Europe, Middle East, Africa) stoupl podle analýzy IDC za třetí čtvrtletí meziročně o dvacet procet; to je rekordní výsledek prakticky ze všech světově významných regionů. Oblast EMEA se začíná stále více používat jako ucelený region: jde spíše o členění organizační, protože drtivou většinu prodeje činí západní Evropa, která sem patří, a zbytek je přičleněn právě z toho důvodu, že je tak malý, že si samostatnou oblast nezaslouží a že jej zmíněné firmy obvykle řídí ze své fililálky v Německu nebo Anglii.

Studie ukazuje, že zatímco se západoevropské země v prodeji doslova „zbláznily“ s růstem o více než 26%, poklesla východní Evropě o stejně neuvěřitelné číslo – o 24%.

Oba údaje potvrzují víceméně známá fakta: západní Evropa přes některé vleklé potíže (vysoká nezaměstnanost, zadluženost státu atd.) je z hlavní krize venku, optimismus se hlásí o slovo a firmy investují – mimo jiné i do počítačů. A přesně naopak: východní Evropa, a v ní zejméně konglomerát ruských států, ČR a také Slovensko se naopak dostaly do nejhorší krize za posledních deset let. I přes pokles však zaznamenali giganti dominující světovému trhu s PC vzestup na úkor lokálních firem. Zajímavé je, že nejvýraznější růst tentokrát nezaznamenala tradiční západní Evropa, ale severské země, kde dostaly firmy daňové úlevy (!) pro kupování počítačů pro své zaměstnance – nikoli ale do práce, ale domů! Vlády těchto zemí usoudily, že vybavení domácnosti počítačem přispěje k tomu, aby se celá rodina vzdělávala – ve svém volném čase a zdarma – a výsledkem pak bude větší profesionalita lidí v zaměstnání, takže se zmíněná daňová úleva bohatě vrátí.

Ze značek je nejsilnější tradičně Compaq s 18% tržním podílem – nicméně ve východní Evropě má Compaq zatím jen 6%. Nejsilnější růst zaznamenal – stejně jako jinde na světě – Dell, ale stále ještě za Compaqem silně zaostává. Za hlavní příčiny poklesu ve východní Evropě považuje IDC příliš silné ovlivnění ekonomickým kolapsem Asie a Ruska, měnovou krizí a krizí bankovního sektoru (která se, jak vidno, netýká jen ČR).

Živě komentuje: tak, jako balónek pluje na hladině řeky a stoupá či klesá neomylně s výší její hladiny, ukazuje i oblast výpočetní techniky, že kupování osobních počítačů je přesně oním balónkem ekonomik. Zpráva neuvádí, jak je na tom Česká republika; podle předběžných a zatím neveřejných informací IDC, které mám k dispozici, by mělo dojít rovněž k poklesu, i když jen několikaprocentnímu – nejsme tedy na tom z regionu ještě nejhůř.

Podstatnější je však zpráva o „severském experimentu“. Skutečně existují vlády, které jsou schopny vypočítat, kde se speciální úleva na dani má šanci vrátit a dokáží ji proti lobbujícím skupinám prosadit. Severské země mají rozsáhlou vzdělávací a sociální síť živenou státem, ostatně, podobně jako my – je ale nutné kvůli spravedlnosti dodat, že cena za počítač se tam stále rovná nákladům na řekněme týdenní vzdělávací kurs placený státem, zatímco u nás je to kurs několikaměsíční. Proto se zřejmě od naší vlády nic podobného nedočkáme, i když minimálně v jednom ohledu je doslova hanebné, jak vláda rozvoj informatiky ignoruje – a to je vybavenost škol počítači a Internetem.

Váš názor Další článek: TweakUI – co všechno dovede s myší (III.)

Témata článku: Východní Evropa, Podobná hladina, Hladina, Anglie, Oblast, Moc, Vzdělávací kurs, Sto, Rekordní podíl, Evropa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost