Prodej na Internetu roste - alespoň u Dellu

Na Internetu prodává někdo stále více - například firma Dell, která již dnes údajně inkasuje z elektronických obchodů 6 mil. dolarů denně.
Dell, který v březnu oznamoval, že prodává na Internetu za 4 mil. denně, nyní korigoval denní průměr na 6 miliónů dolarů, tedy o celých 50% za půl roku. Ještě působivěji vypadá křivka, když si namalujeme její počátek - v lednu 1997, tj. před rokem a tři čtvrtě, to byl jen jeden mil. USD. Samozřejmě, během té doby se zdvojnásobil i celkový obrat firmy, ale Michael Dell tvrdí, že podíl internetových obchodů na celkovém obratu stále a vytrvale roste. Michael Dell rovněž komentoval současnou ekonomickou situaci a to, jak stále se prohlubující krize v Asii (dopadající ovšem i na další státy) ovlivňuje jeho byznys - v současné době činí Asie jen 7% z obratu firmy (obvykle se tento region podílí na celosvětových obratech počítačových firem číslem mezi 15-25%). Na druhé straně je pro Della příznivý pád asijských měn, protože firma z tohoto regionu - ostatně stejně jako všichni další giganti - nakupuje důležité komponenty či zde nechává provádět montáže. Dell z toho ale těží více než ostatní, neboť má zřejmě ze všech světových výrobců nejrychlejší obrátkovost - jeho stroje jsou na skladě pouhých osm dní (průměrně). To znamená, že zatímco u výrobce, který má obrátkovost řekněme dva měsíce, jsou nákladové ceny za výrobu počítače vždy dva měsíce pozadu, u Della teoreticky osm dní - a to u rychle padajících asijských měn může znamenat i několik procent z ceny.

Živě komentuje: je to věčný souboj dvou gigantů a dvou obchodních modelů, Dellu a Compaqu. Zatímco v minulosti byl vždycky úspěšnější Compaq, nyní se pustil do komplikovaného a dlouhodobého plánu (viz akvizice Digitalu) a Dell jej v lecčems předhání - například ve velice důležitém ukazateli tržní kapitalizace. Dell se nenápadně dostal na první místo mezi "železáři" a náskok si zvyšuje - jeho tržní kapitalizace činí 83 miliard, Compaqu 50 miliard (pro srovnání: Hewlett-Packard 61, Microsoft 264). Znamená to, že obvykle velmi dobře informovaní burzovní analytici dávají jeho způsobu podnikání přednost i před tak renomovanými firmami, jako je třeba HP a Compaq.

Váš názor Další článek: Lidi, proč platíte tolik?

Témata článku: Microsoft, Byznys, Dell, Růst, Renomovaný výrobce, Michael, Michael Dell, Celosvětový obrat, Měna, Čtvrt miliardy

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost