Očkování | eBay | COVID-19

Prodávat očkovací průkazy na eBayi není dobrý nápad. Vykutálenému lékárníkovi za to hrozí 120 let vězení

Nejen u nás, ale i v zahraničí jsou omezené některé aktivity kvůli pandemii covidu-19. Obvykle je vyžadován test, potvrzení o prodělání nemoci či očkování. S poptávkou jde ruku v ruce nabídka, takže nejen na dark webu, ale překvapivě i na běžněji dostupných platformách se stávají horkým zbožím očkovací průkazy. Zájem o ně mají zejména lidé, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat.

Dění si všímá i americké ministerstvo spravedlnosti, které v úterý oznámilo úspěšné zatčení chicagského lékárníka. Dotyčný byl následně obviněn z nelegálního obchodování s očkovacími průkazy, potvrzujícími vakcinaci proti covidu-19. Bude postaven před soud a hrozí mu nepodmíněný trest až na 120 let.

Očkovací průkazy na eBayi

Lékárník byl identifikován jako 34letý Tangtang Zhao s trvalým bydlištěm v Chicagu ve státě Illinois. Dopaden byl poté, co prostřednictvím svého účtu na aukčním portále eBay prodal 125 pravých očkovacích průkazů vydaných Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) za zhruba 10 dolarů (asi 220 Kč) za kus. Celkem si takto přišel na 1276 dolarů (cca 27 900 Kč).

Obviněný prodal očkovací průkazy jedenácti různým kupujícím, přičemž jeden z nich utratil za jediný nákup více než 175 dolarů. Většina prodejů se uskutečnila mezi březnem a dubnem letošního roku, tedy přibližně ve stejné době, kdy FBI informovala o tom, že výroba těchto kartiček je trestným činem.

Obžaloba viní Zhaa z 12 případů krádeže státního majetku z lékárny, kde pracoval. Dokumenty sice nezmiňují konkrétní lékárnu, v níž měl být obviněný zaměstnán, ale podle veřejných záznamů jde patrně o pobočku celonárodního řetězce Walgreens.

Zatýkání kvůli falešným průkazům

Jedná se o druhý případ, kdy ministerstvo spravedlnosti zasáhlo do černého trhu s falešnými očkovacími průkazy. Minulý měsíc byla zatčena kalifornská homeopatická lékařka kvůli tvrzení, že svým klientům prodávala falešné očkovací průkazy a „očkovací granule“.

V případě odsouzení hrozí Zhaovi za každý z bodů obžaloby trest 10 let odnětí svobody, což znamená, že si může nakonec odpykat až 120 let vězení. „Krádež a prodej očkovacích průkazů je neomluvitelný a nebude tolerován,“ uvedl v prohlášení zvláštní agent Lamont Pugh z amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb.

„Podvodníci, kteří se dopouštějí takového nezákonného jednání, podkopávají úsilí o řešení pandemie a profitují na úkor veřejnosti,“ pokračoval. „Zdraví a bezpečnost veřejnosti je naší nejvyšší prioritou a vyzýváme lidi, aby si očkovací průkazy vyřídili u svých ošetřujících lékařů.“

Diskuze (24) Další článek: Mapy.cz přidávají možnost koupit si jednotnou jízdenku OneTicket na vlak

Témata článku: USA, Očkování, eBay, COVID-19, Vakcinace, Podvod, Vězení, Chicago, Walgreens, Pandemie, Průkaz, Dobrý nápad, Očkovací průkaz, Illinois, Lékárník, CDC, Odsouzení, COVID, DolarSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Není to tak dlouho, co Xbox oznámil příchod svého streamovaného hraní i na televize Samsung. Na nejnovějších modelech už ho najdete v novém Gaming Hubu.

Martin Nahodil
Cloud GamingProject xCloud
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování