Prodáno 100 miliónů chráněných hudebních CD

Výrobce ochrany tvrdí, že lidé si zvykají. Ale na co?

Jeden ze dvou nejčastějších výrobců ochran u hudebních CD (proti jejich přehrávání a kopírování na počítači), firma Macrovision uvádí, že se na světě distribuovalo už více než sto miliónů hudebních CD s její ochranou. Počet těchto CD se podle firmy stále zvyšuje – v posledních měsících to bylo už více než deset mil. CD měsíčně, přičemž nejvíce se jich dodává do Evropy a Japonska. Šéf firmy to komentuje, že lidé v těchto zemích si zvykají (…), jsou méně „hlasití“ než v USA. Jeho sebevědomé prohlášení má v sobě kouzlo nechtěného – ano, zvykají si stále více: ochrany prolamovat, stahovat hudbu z Internetu a podobně. Jak firmě Macrovision pěkně stoupá křivka prodeje ochran, stejně tak se směrem dolů zakřivuje pokles prodeje hudebních CD celkem.

Ochrany hudebních CD mají několikaletou historii plnou omylů a trapasů. Některá CD s ochranou proti kopírování nebylo možné přehrát na počítačových přehrávačích (což zákazníci předem nevěděli). Jiné hrozily poškozením či zničením počítačových mechanik, a škodolibý úsměv na tváři uživatelů vyvolávají ochrany, za které platí hudební vydavatel softwarové firmě značné peníze a které uživatel odstraní jedním škrtem fixkou. A dále: existuje několik zatím nezpochybněných právních výkladů, podle kterých je ochrana proti kopírování dokonce nezákonná, porušující tzv. Audio Home Recording Act (platný v USA). Nové a nové druhy ochran, které kromě Macrovision dodávají na trh například firmy Midbar Tech (známý Cactus) nebo SunnComm Technologies, se dále stávají vítanou zábavou pro hackery, kteří s chutí pracně vymyšlené ochrany odprogramovávají, a světový internet (dnes i počítačové časopisy a zítra i běžné společenské týdeníky či noviny) se zabydlují články o tom, jak tyto ochrany překonat a jak si své cédéčko po zákonném právu doma zkopírovat.

Samozřejmě, což je zřejmě hudebními vydavatel vnímáno jako nejmenší škoda (?), dochází k dalšímu zhoršování jejich pověsti – veškeré články i v těch médiích, které hudební vydavatele zatím šetřily, neboť obvyklé výtky na vysokou cenu hudebních CD jsou přece jenom sporné (nemáš-li na to, nekupuj a nenadávej), výtky na to, že hudební vydavatel brání i takovému užití produktu, které je nejen legální, ale dokonce je zcela v souladu s etikou a slušným chováním, už jsou zcela na místě. Kruh se dále svírá a blíží se uzavření: hudební vydavatelé, kterým klesají tržby i zisky, ořezávají své marketingové výdaje a neinzerují. Média tak mají od svých vydavatelů volnou ruku: do těch, kteří neinzerují, šijte hlava nehlava: do politiků, zločinců a hudebních vydavatelů.

Přes všechny tyto výhrady se ochran vyrábí stále více. Kromě 100 miliónů od Macrovisionu nedávno ohlásil 30 mil. ochran zmíněný Cactus a i SunComm už své zákazníky počítá na desítky miliónů. Šéf Macrovisionu má skutečně pravdu v tom, že zákazníci již nehledí na chráněné CD jako na exotický produkt, ale zvykají si s takovým CD, pokud jej již koupí, zacházet – ochranu prolomí, řada z nich už jen ze sportu. A dnes ještě stále převažující části obyvatelstva, které neposlouchá CD na počítači, ale na stolních přehrávačích, je to, jestli má CD ochranu nebo ne, zcela jedno – vydavatel zde nic nezískává.

Jakkoli je obecně ochrana hudebních vydavatelů proti porušování autorských práv, dané zejména nelegálním poskytováním hudby k šíření, logická a na místě, je tento způsob „ochrany“ nejspornější a pravděpodobně přináší víc škody než užitku. Desítky miliónů dolarů, které hudební vydavatelé do ochran vydávají, by jistě byly lépe investované v přípravě a spuštění internetových předplatitelských služeb (neomezené stahování za paušál). Případně také do produkce lepší hudby, aby se hudební fanoušek, pokud si chce pustit něco opravdu zajímavého, nemusel vracet o tři desítky let zpátky.

Diskuze (32) Další článek: Vypalovačka Sony DRU-500A, Nero a DVD-RW = problémy?

Témata článku: Internet, Cactus, Milión, Právní výklad, Hudební fanoušek, Chráněné přehrávání, Ochrana, Předplatitelská služba, Exotický svět

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost