Prodáno 100 miliónů chráněných hudebních CD

Výrobce ochrany tvrdí, že lidé si zvykají. Ale na co?

Jeden ze dvou nejčastějších výrobců ochran u hudebních CD (proti jejich přehrávání a kopírování na počítači), firma Macrovision uvádí, že se na světě distribuovalo už více než sto miliónů hudebních CD s její ochranou. Počet těchto CD se podle firmy stále zvyšuje – v posledních měsících to bylo už více než deset mil. CD měsíčně, přičemž nejvíce se jich dodává do Evropy a Japonska. Šéf firmy to komentuje, že lidé v těchto zemích si zvykají (…), jsou méně „hlasití“ než v USA. Jeho sebevědomé prohlášení má v sobě kouzlo nechtěného – ano, zvykají si stále více: ochrany prolamovat, stahovat hudbu z Internetu a podobně. Jak firmě Macrovision pěkně stoupá křivka prodeje ochran, stejně tak se směrem dolů zakřivuje pokles prodeje hudebních CD celkem.

Ochrany hudebních CD mají několikaletou historii plnou omylů a trapasů. Některá CD s ochranou proti kopírování nebylo možné přehrát na počítačových přehrávačích (což zákazníci předem nevěděli). Jiné hrozily poškozením či zničením počítačových mechanik, a škodolibý úsměv na tváři uživatelů vyvolávají ochrany, za které platí hudební vydavatel softwarové firmě značné peníze a které uživatel odstraní jedním škrtem fixkou. A dále: existuje několik zatím nezpochybněných právních výkladů, podle kterých je ochrana proti kopírování dokonce nezákonná, porušující tzv. Audio Home Recording Act (platný v USA). Nové a nové druhy ochran, které kromě Macrovision dodávají na trh například firmy Midbar Tech (známý Cactus) nebo SunnComm Technologies, se dále stávají vítanou zábavou pro hackery, kteří s chutí pracně vymyšlené ochrany odprogramovávají, a světový internet (dnes i počítačové časopisy a zítra i běžné společenské týdeníky či noviny) se zabydlují články o tom, jak tyto ochrany překonat a jak si své cédéčko po zákonném právu doma zkopírovat.

Samozřejmě, což je zřejmě hudebními vydavatel vnímáno jako nejmenší škoda (?), dochází k dalšímu zhoršování jejich pověsti – veškeré články i v těch médiích, které hudební vydavatele zatím šetřily, neboť obvyklé výtky na vysokou cenu hudebních CD jsou přece jenom sporné (nemáš-li na to, nekupuj a nenadávej), výtky na to, že hudební vydavatel brání i takovému užití produktu, které je nejen legální, ale dokonce je zcela v souladu s etikou a slušným chováním, už jsou zcela na místě. Kruh se dále svírá a blíží se uzavření: hudební vydavatelé, kterým klesají tržby i zisky, ořezávají své marketingové výdaje a neinzerují. Média tak mají od svých vydavatelů volnou ruku: do těch, kteří neinzerují, šijte hlava nehlava: do politiků, zločinců a hudebních vydavatelů.

Přes všechny tyto výhrady se ochran vyrábí stále více. Kromě 100 miliónů od Macrovisionu nedávno ohlásil 30 mil. ochran zmíněný Cactus a i SunComm už své zákazníky počítá na desítky miliónů. Šéf Macrovisionu má skutečně pravdu v tom, že zákazníci již nehledí na chráněné CD jako na exotický produkt, ale zvykají si s takovým CD, pokud jej již koupí, zacházet – ochranu prolomí, řada z nich už jen ze sportu. A dnes ještě stále převažující části obyvatelstva, které neposlouchá CD na počítači, ale na stolních přehrávačích, je to, jestli má CD ochranu nebo ne, zcela jedno – vydavatel zde nic nezískává.

Jakkoli je obecně ochrana hudebních vydavatelů proti porušování autorských práv, dané zejména nelegálním poskytováním hudby k šíření, logická a na místě, je tento způsob „ochrany“ nejspornější a pravděpodobně přináší víc škody než užitku. Desítky miliónů dolarů, které hudební vydavatelé do ochran vydávají, by jistě byly lépe investované v přípravě a spuštění internetových předplatitelských služeb (neomezené stahování za paušál). Případně také do produkce lepší hudby, aby se hudební fanoušek, pokud si chce pustit něco opravdu zajímavého, nemusel vracet o tři desítky let zpátky.

Diskuze (32) Další článek: Vypalovačka Sony DRU-500A, Nero a DVD-RW = problémy?

Témata článku: Internet, Právní výklad, Ochrana, Milión, Cactus, Chráněné přehrávání, Trapas, Exotický svět, Hudební fanoušek, Předplatitelská služba


Určitě si přečtěte

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku