Prodalo se už 60 miliónů PlayStation 2

PS2 je zatím nejúspěšnější herní konzole všech dob, na tuto laťku se dostala za tři a půl roku existence na trhu.
Firma Sony oznámila, že současná verze její herní konzole dosáhla téměř na den přesně po třech letech a šesti měsících od uvedení na trhu šedesáti miliónů prodaných kusů. Známy jsou také prodeje v jednotlivých geografiích. Nejvyšší prodej „na hlavu“ má přirozeně Japonsko – ve východoasijském regionu se prodalo 14,17 mil. kusů, z toho Japonci naprostou většinu, USA a Kanada je zase kontinentem s absolutně největšími počty prodaných kusů – 26,4 mil. Region Evropy, ke kterému marketing Sony přičítá napůl logicky Střední Východ, Afriku a zcela nelogicky také Austrálii, je odpovědný za 19,4 mil. prodaných kusů. (Máme-li být zcela přesní, nejedná se o počet kusů prodaných koncovým spotřebitelům, ale o tzv. shipment do distribuční sítě. Rozdíl mezi tímto číslem a skutečným prodejem zákazníkům může činit několik procent).

Ve výčtu firma zcela opomíná prodeje v regionu „od Texasu dolů“, kde žije asi půl miliardy lidí – uvedené kontinenty dávají přesně číslo šedesát miliónů, že by prodej ve Střední a Jižní Americe byl tak zanedbatelný, že vůbec nestojí za řeč? Tisková zpráva od Sony na to odpověď nedává.

PS2 je podstatně úspěšnější než první verze PlayStation – té se za stejné období prodalo 37,5 mil. jednotek, nicméně na laťku šedesáti miliónů se dostala také, za zhruba čtyři a půl roku.

PlayStation 2 ještě čeká nějaký ten rok života a prodeje. Sony tvrdí, že nadcházející předvánoční měsíce budou velmi silné a odhaduje měsíční prodej na 3 mil. kusů. Počet vyexpedovaných kusů se rok od roku pomalu snižuje, v roce 2002 to bylo 22 mil. strojů a letos se očekává dosažení laťky 20 mil. To je ale stále velký úspěch, který potvrzuje, jak nestárnoucí PS2 je – je těžké si představit, že by se model běžného (osobního) počítače, uvedený před třemi měsíci, prodával stále tak dobře jako na začátku. Pro srovnání – X-Boxu se zatím vyexpedovalo 9,4 mil. kusů; protože je na trhu kratší dobu, dá se odhadnout, že prodeje PS2 vůči X-Boxu jsou průběžně v poměru 4:1.

Zajímavé je také zjištění, kolik her si uživatelé PS2 průměrně kupují. Číslo možná překvapí jako malé – jedná se o 400 mil. kopií her, tedy o necelých 7 her na konzoli, nebo také, v jiném pohledu asi dvě hry na jednu konzoli za rok. Celkem přitom existuje okolo dvou tisíc herních titulů na PS2, takže vezmeme-li počty zase z jiného konce, průměrný prodej herního titulu činí asi 200 000 kusů, tedy žádná sláva. Mimochodem, Sony počítá se zpětnou kompatibilitou (prostřednictvím emulace) svých titulů – starší tituly pro PS a PS2 bude možné provozovat i na PlayStation 3, která bude na trh uveděna „někde mezi 2005-2006“, jak se zatím neurčitě vyjadřují mluvčí od Sony.

Diskuze (10) Další článek: IDF: Intel pracuje na sjednocení bezdrátových technologií

Témata článku: Herní konzole, Playstation, Ps 4 herní konzole, Sony Playstation, Odpovědný člověk, Austrálie, Prodej, Počet kusů, Playstation 5 herní konzole, Playstation 2, Milión, Sony Playstation 3, Playstation 3 herní konzole, Playstation 4, Skutečná odpověď, Playstation 4 herní konzole, Playstation 3

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů