Prodá se Expandia Banka České pojišťovně?

Po neúspěšných jednáních se zahraničními zájemci je překvapivě favoritem domácí subjekt.
To, že je Expandia Banka „na prodej“, se v kuloárech ví už hodně dlouho. Je hned začátkem nutné říci, že to neznamená žádný neúspěch EB či hledání cesty, jak vyklouznout z nedobré situace, ale naopak o záměr, který byl zřejmě jedním z možných cílů již při plánování projektu EB. Expandia Banka je totiž pro bohatého ženicha nevěstou jako z pohádky: je poměrně chudá, krásná a slušně vychovaná. Banka má velmi malou bilanční sumu (1,8 mld Kč – s ní je i na domácím mini-trhu trpaslíkem), poměrně málo klientů (15 000), ale nedostižné technologie i ze světového hlediska a skvělé renomé. Trpí trvalou, nicméně postupně se zmenšující finanční ztrátou, ale její kapitálová přiměřenost je více než dobrá.

EB podle nepotvrzených zpráv vedla jednání s dalšími zahraničními zájemci, údajně s GE Capital a skupinou okolo ING; Česká pojišťovna, která je ale nyní zřejmě výrazným favoritem. Jak EB, tak ČP zprávy o těchto námluvách nevyvracejí, ale ani je nepotvrzují; není jasné, o jak velký podíl pojišťovně jde.

Živě komentuje: Expandia Banka před sebou měla dvě možnosti dalšího rozvoje. Jeden byl v pravděpodobném exportu svých technologií do zahraničí, právě přes zahraničního partnera – i když to není na naši zemi obvyklé, EB skutečně při startu měla světově unikátní a možná vůbec nejpokročilejší technologii elektronické banky. Hovořila sama dokonce o čtyřletém technologickém náskoku před ostatním světem, což se zdá být trošku přehnané, ale i rok je ve světě Internetu celou generací. Tento náskok (a tím i značná část hodnoty EB) se ovšem postupně zmenšuje, protože řada dalších finančních ústavů na světě vyvíjí vlastní podobné projekty a je jasné, že během několika let bude internetové bankovnictví nabízet každý z nich – úspory na transakcích oproti přepážkové metodě jsou gigantické.

Druhá cesta, která je nyní asi nejpravděpodobnější, spočívá právě v expanzi na domácím trhu fúzí s ústavem, který má jaksi a priori (třeba zděděně) obří zákaznickou obec. Tím by byla asi nejlogičtěji některá z velkých bank či Česká spořitelna, pojišťovna vypadá trošku jako náhradní řešení – musela by se totiž přetvořit ve zcela jiný finanční ústav, poskytující daleko více služeb (tj. i služby bankovní) než dnes. Internet je u ČP zatím technologií evidentně téměř nepřijatou; stačí se podívat na web firmy, který patří z velkých finančních ústavů k těm nejškaredším, navíc si ČP ani nestihla včas zaregistrovat logickou doménu cp.cz (tu jí vyfoukl Cvetler s Pořízkem), a má adresu cpoj.cz, na kterou je logickou úvahou skutečně hodně těžké přijít.

Diskuze (11) Další článek: Computer 18/99

Témata článku: Internet, Banka, Trpaslík, Druhá cesta, Ban, Velká expanze


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11