Procesory na CeBITu: oficiálně nic, neoficiálně mnoho

Oficiálně se na CeBITu žádné novinkové krupobití nekoná, zato v zákulisí se objevují velmi zajímavé informace. Kromě toho, že jsme si mohli na vlastní oči prohlédnou ClawHammery a SladgeHammery, také jsme se dozvěděli tajné informace ohledně nových procesorů AMD s 333 MHz FSB.

 

Jediná oficiální informace, kterou jsme se ohledně procesorů první den CeBITu dozvěděli se týká uvedení procesorů AMD Athlon XP 2100+ (1733 MHz) a mobilního AMD Athlon 4 1600+ (1,4 GHz).

Pokud si vzpomínáte na náš článek o představení procesorů Hammer v San Franciscu, v době IDF, tak na CeBITu se konala prezentace obdobná. Lidé z AMD nám představili jak procesory ClawHammery, tak procesory SledgeHammer. Plus dva systémy - jeden na 64-bitovém linuxu a druhý na Windows. Jednalo se o tytéž počítače, které byly k vidění v San Franciscu.

Klepněte pro větší obrázek

Procesor AMD ClawHammer

Co jsme se nového dozvěděli? Nastala velmi obdobná situace jako se udála v době IDF. Lidé z AMD nám neřekli skoro nic. Frekvence procesorů se tají, i když stále platí, že model 3400+ je startovací. Stále šušká o frekvenci 2,4 GHz, ale není to nic oficiálního.

Klepněte pro větší obrázek

ClawHammer zdola

Jediná zajímavější informace, kterou jsme se dozvěděli se týka SSE2. Hammery budou touto instrukční sadou skutečně vybaveny a bude použitelná jak v 32-bit, tak v 64-bit módu. Další informace prosákly ohledně optimalizace na tento procesor. AMD nechystá žádný specilní kompiler á la Intel, ale je zde určitá spolupráce s linuxovými vývojáři. Jak jsme se dozvěděli, počítá se stím, že v době uvedení bude jistě k dispozici optimalizované jádro linuxu (optimalizace pro ClawHammery) - s optimalizacemi je asu nejdál vývojový tým SuSE, který spolupracuje přímo s AMD. Neexistenci speciálního kompilátoru firma AMD ospravědlňuje tím, že se procesor chová velmi podobně jako Athlon, a proto není nutná přímá optimalizace. Další novinka se týká L2 cache (i když potvrzená nepřímo), která bude stejně velká (256 KB L2 cache) jako u nynějších Athlonů. Větší cache bude až u serverových procesorů SledgeHammer.

Klepněte pro větší obrázek

základní deska Solo 2 s čipsetem AMD 8000 a procesorem ClawHammer

To je zhruba všechno ke ClawHammerům, dále jsme se dozvěděli poměrně čerstvé informace ohledně procesoru Thoroughbred. Nic se nemění na tom, že Thoroughbred bude uveden během dubna. Poté však nastává v roadmapě AMD změna! O co jde? AMD zvažuje uvést měsíc či dva po Thoroughbredovi jeho vylepšenou verzi, která bude podporovat 333 MHz FSB a počítá se i s tím, že se cache zvýší na 512 KB L2 cache. Otázkou je, jestli již tento procesor bude vyráběn technologií SOI či nikoliv.

Horečnou přípravu na externí frekvenci 333 MHz FSB potvrzuje i ohlášení čipsetu VIA KT533, který bude tuto frekvenci oficiálně podporovat.

Diskuze (60) Další článek: Pokračování o IBM Deskstar 120GXP

Témata článku: Windows, Procesory, NEO, Jediná frekvence, CeBIT, Solo, San Francisco, Linuxový vývojář, Hammer, Proces, Uvedená doba, Procesory AMD


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní