Intel | Procesory | Čipy

Procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake-S) přicházejí. Mají až 16 jader a vysokou spotřebu

Už dříve jsme se dozvěděli podrobné technické novinky o nové generaci procesorů Core 12. generace, kterých je tentokrát opravdu hodně, avšak v oblasti spekulací stále byly konkrétní modely a jejich nastavení jader, frekvencí a cen. Intel však již oficiálně představil kompletní nabídku prvních desktopových modelů.

Nejvýkonnějším modelem je 16jádrový procesory Intel Core i9-12900K, který má 8 výkonných a 8 úsporných jader. Vše se tím bohužel značně komplikuje, protože jednotlivé druhy jader mají jiné základní i turbo frekvence. Zatímco úsporná jádra mají základ na 2,4 GHz a turbo až 3,9 GHz, výkonná jádra se dostanou z 3,2 GHz až na 5,2 GHz. To přitom platí pouze u tohoto modelu (respektive i u KF bez integrované grafiky).

Procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake-S)
Intel Core P-jádra E-jádra P-frekvence E-frekvence GPU Smart
cache
TDP TDP Turbo Cena
i9-12900K(F) 8 (16) 8 (8) 3,2–5,2 GHz 2,4–3,9 GHz UHD 770 (32 EU) 30 MB 125 W 241 W $589
($567)
i7-12700K(F) 8 (16) 4 (4) 3,6–5 GHz 2,7–3,8 GHz UHD 770 (32 EU) 25 MB 125 W 190 W $409
($384)
i5-12600K(F) 6 (12) 4 (4) 3,7–4,9 GHz 2,8–3,6 GHz UHD 770 (32 EU) 20 MB 125 W 150 W $289
($264)

Zjednodušeně jsou k dispozici pouze tři „K“ modely, které mají stejnou integrovanou grafiku Intel UHD 770 (Gen12.2) a „KF“ modely jsou to samé jen bez této grafiky. Druhým čipem je 12jádrový (8 výkonných + 4 úsporná jádra) Core i7-12700K(F) a třetím pak 10jádrový (6+4) Core i5-12600K(F).

Všechny zmíněné procesory mají poměrně vysoké TDP 125 W, přičemž s turbem se lze dostat až na 150 W, respektive 190 W a 241 W dle modelu. Hyperthreading je navíc funkční pouze u výkonných jader.

Podporovány jsou operační paměti DDR4-3200 nebo DDR5-4800, záleží dle konfigurace základní desky. Maximální kapacita je v obou případech 128 GB ve dvoukanálovém zapojení.

Čipy jsou vyráběné pomocí technologie Intel 7, která měla dříve označení 10nm Enhanced SuperFin a vyžadují nové základní desky se socketem Intel 1700.

Nový čipset Intel 600

S novými procesory Intel představil i novou generaci čipsetů Intel 600, která podporuje PCI Express 4.0, integrovanou Wi-Fi 6E (Gig+), USB 3.2 Gen2x2 (20 Gb/s) nebo Intel 2,5G Base-T ethernet a další. Vrcholným modelem, který bude mít vše, je samozřejmě Intel Z690.

Právě s tímto čipsetem se objeví velká nabídka nových základních desek od všech známých výrobců. Redaktoři po celém světě již dostali nyní k dispozici právě tyto hi-endové modely, takže se v testech ukáže, jaké maximum lze z těchto čipů dostat v tom nejlepším nasazení.

I když role základní desky vlastně obvykle nijak neovlivňuje výkon a klidně stačí vždy koupit tu nejlevnější, tentokrát dochází k řadě změnám (nové čipy, řadiče, sběrnice, čipsety, paměti, Windows 11) a mohou se objevit třeba nějaké nedoladěnosti u konkrétních modelů, které se mohou projevit na výkonu.

S příchodem této generace je tak vhodné dbát zvýšenou pozornost při výběru základní desky a projít se podrobně testy.

Cena vs. výkon?

Intel už zveřejnil ceny všech modelů, které začínají na 264 dolarech (asi 7 400 korun) a končí na 589 dolarech (přibližně 16 500 korun) a vypadají tak poměrně zajímavě. Avšak tato čísla jsou k ničemu, pokud nevíme, jaký za danou hodnotu získáme výkon.

Testy se objeví až 4. listopadu s tím, jak se začnou procesory i prodávat. Určitě přineseme kompletní podrobný souhrn.

Diskuze (13) Další článek: Nová volitelná aktualizace opravuje problémy s tiskem a celou řadu dalších chyb

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, Procesory, Wi-Fi, Čipy, Evropská unie, Alder Lake-S, Vysoká spotřeba, PCI Express, GHz, Giga +, Procesor, Procesor Intel Core, Generace, Model, Core, Jádro, Základní deska, Procesory na Heureka.czNejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

** Microsoft Modern Webcam je certifikovaná pro Teams. ** Webkamera má standardně vypnutý mikrofon. ** Mikrofon není certifikovaný pro použití v Teams.

Petr Urban
Microsoft TeamsWebkameraMicrosoft
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

** Arduino můžete naprogramovat bez jediné součástky ** Pomůže webový prohlížeč a simulátor Wokwi ** Nabízí desítky virtuálních součástek včetně motorů a displejů

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Vybíráme nejlepší monitory pod stromeček. Od levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory pod stromeček. Od levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí jen tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

Jiří Kuruc
Monitory
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View