Procesory AMD s jádrem Barton již za dva týdny

Nejnovější desktopové procesory Athlon XP s jádrem Barton budou oficiálně uvedeny 10. února. Jaké startovací modely si AMD pro chtivé uživatele přichystalo?

Procesory AMD Athlon XP s novým jádrem Barton budou oficiálně představeny 10. února. Alespoň to tvrdí řada zahraničních zdrojů. Čip Barton (opět „koňské“ pojmenování) bude stejně jako Thoroughbred vyráběn 0,13 mikronovým procesem, ovšem za použití technologie SOI. Rozdíl bude také ve velikosti vyrovnávací paměti druhé úrovně, která bude činit celých 512 kB. Nové procesory budou k dostání v obou verzích – tray respektive box a zatím nejrychlejší bude model Athlon XP 3000+! Stejná samozřejmě zůstává patice Socket A. Frekvence systémové sběrnice bude 166 MHz (333 MHz efektivně), napětí 1,65 V a maximální provozní teplota 80 stupňů Celsia.

Podle mnoha úvah, která se však zdají být více než pravděpodobné, AMD poptávku po nových procesorech ze začátku neuspokojí. Jen si vzpomeňte, jak tato dvojka na procesorovém trhu ohlásila Athlon XP 2800+ (jádro Thoroughbred), ale ten se na trh prakticky ještě nedostal (nebo jen ve velmi omezeném množství). Je zajímavé, že dojde ke změně Performance Ratingu, jelikož vzorec pro přepočet skutečné frekvence není stejný jako v případě procesorů s jádrem Thoroughbred. Skutečná frekvence tak bude u nyní uváděných modelů nižší než u procesorů s jádrem T-Bred.

Příznivce AMD, kteří v diskuzích tolik obhajují výkonnost a hlavně cenu procesorů této značky, asi zklame cena nejvyššího modelu 3000+, jenž bude v boxované verzi celých 579 amerických dolarů. Jen upřesním, že Intel Pentium 4 3,06 GHz je levnější… Ceny pomalejších modelů jsou již příznivější, zvláště pak 2500+ za cenu pod 180 USD.

Předpokládané ceny

Procesor

Frekvence

Sériové číslo

Cena (tray)

Cena (box)

AMD Athlon XP 3000+ 2333 MHz  AXDA3000DKV4D  571 USD 579 USD
AMD Athlon XP 2800+ 2167 MHz AXDA2800DKV4D 364 USD 372 USD
AMD Athlon XP 2500+ 1833 MHz AXDA2500DKV4D 169 USD 177 USD


AMD také konečně plánuje uvést dlouho očekávanou řadu procesorů s kódovým označením Hammer – výkonných procesorů by jsme se měli dočkat někdy v březnu nebo dubnu. Možná si AMD představení nechá na CeBIT konaný od 12. března jako tradičně v Hannoveru. Dlužno podotknout, že AMD asi opět narazí na své výrobní kapacity, jelikož nebude schopna ze začátku uspokojit poptávku po těchto serverových procesorech.

Diskuze (12) Další článek: Kasparov začíná další bitvu proti počítači

Témata článku: Procesory, Jádro, Proces, Hammer, Nejrychlejší proces, Hannover, Rating


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16