Procesory AMD s jádrem Barton již za dva týdny

Nejnovější desktopové procesory Athlon XP s jádrem Barton budou oficiálně uvedeny 10. února. Jaké startovací modely si AMD pro chtivé uživatele přichystalo?

Procesory AMD Athlon XP s novým jádrem Barton budou oficiálně představeny 10. února. Alespoň to tvrdí řada zahraničních zdrojů. Čip Barton (opět „koňské“ pojmenování) bude stejně jako Thoroughbred vyráběn 0,13 mikronovým procesem, ovšem za použití technologie SOI. Rozdíl bude také ve velikosti vyrovnávací paměti druhé úrovně, která bude činit celých 512 kB. Nové procesory budou k dostání v obou verzích – tray respektive box a zatím nejrychlejší bude model Athlon XP 3000+! Stejná samozřejmě zůstává patice Socket A. Frekvence systémové sběrnice bude 166 MHz (333 MHz efektivně), napětí 1,65 V a maximální provozní teplota 80 stupňů Celsia.

Podle mnoha úvah, která se však zdají být více než pravděpodobné, AMD poptávku po nových procesorech ze začátku neuspokojí. Jen si vzpomeňte, jak tato dvojka na procesorovém trhu ohlásila Athlon XP 2800+ (jádro Thoroughbred), ale ten se na trh prakticky ještě nedostal (nebo jen ve velmi omezeném množství). Je zajímavé, že dojde ke změně Performance Ratingu, jelikož vzorec pro přepočet skutečné frekvence není stejný jako v případě procesorů s jádrem Thoroughbred. Skutečná frekvence tak bude u nyní uváděných modelů nižší než u procesorů s jádrem T-Bred.

Příznivce AMD, kteří v diskuzích tolik obhajují výkonnost a hlavně cenu procesorů této značky, asi zklame cena nejvyššího modelu 3000+, jenž bude v boxované verzi celých 579 amerických dolarů. Jen upřesním, že Intel Pentium 4 3,06 GHz je levnější… Ceny pomalejších modelů jsou již příznivější, zvláště pak 2500+ za cenu pod 180 USD.

Předpokládané ceny

Procesor

Frekvence

Sériové číslo

Cena (tray)

Cena (box)

AMD Athlon XP 3000+ 2333 MHz  AXDA3000DKV4D  571 USD 579 USD
AMD Athlon XP 2800+ 2167 MHz AXDA2800DKV4D 364 USD 372 USD
AMD Athlon XP 2500+ 1833 MHz AXDA2500DKV4D 169 USD 177 USD


AMD také konečně plánuje uvést dlouho očekávanou řadu procesorů s kódovým označením Hammer – výkonných procesorů by jsme se měli dočkat někdy v březnu nebo dubnu. Možná si AMD představení nechá na CeBIT konaný od 12. března jako tradičně v Hannoveru. Dlužno podotknout, že AMD asi opět narazí na své výrobní kapacity, jelikož nebude schopna ze začátku uspokojit poptávku po těchto serverových procesorech.

Diskuze (12) Další článek: Kasparov začíná další bitvu proti počítači

Témata článku: Procesory, Jádro, Hannover, Hammer, Proces, Nejrychlejší proces, Rating


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny