AMD | Procesory | DDR5

Procesory AMD Ryzen 7000 budou podporovat jen dražší paměti DDR5, tvrdí insideři

S příchodem procesorů Intel Core 12. generace (Alder Lake) pro desktop bylo možné si vybrat – můžete používat jak starší a levnější paměti DDR4, tak i nejnovější, ale také značně drahé operační paměti DDR5. Intel má v procesorech řadič na obě varianty a na vás je, si pouze vybrat adekvátní základní desku. V případě nadcházející generace desktopových procesorů AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 ale taková volba nejspíše nebude.

Podle zdrojů webu Tom's Hardware totiž chystané základní desky s budoucími čipsety AMD B650 a X670 nemají podporu pro DDR4, což spolu s dalšími neoficiálními informacemi ukazuje na to, že se AMD rozhodlo jít pouze cestou DDR5.

Je jasné, že díky tomu může být paměťový řadič jednodušší a ušetří se místo pro něco jiného, případně se sníží spotřeba, náklady a podobně. Problém to ale je ze strany zákazníka, který tak bude nucen pro novou platformu AMD kupovat i několikanásobně dražší paměti DDR5.

Otázkou tak zůstává, jak rychle se budou v druhé polovině letošního roku snižovat ceny pamětí DDR5. Situace na trhu stále není příliš optimální a nepomáhá tomu ani rychle rostoucí inflace po celém světě. Pokud AMD skutečně zvolí výhradně DDR5, bude to znamenat částečnou nevýhodou oproti Intelu, který i u další generace procesorů Core 13. generace (Raptor Lake) zachová podporu i pro DDR4, což je zásadní výhoda při stavbě levnějších počítačů.

G.Skill F5-6400J3239G16GX2-TZ5RS G.Skill F5-6400J3239G16GX2-TZ5RS
nabízí 2 obchody za ceny od 3 588 Kč
Srovnat ceny na Živě

Je ale možné, že AMD díky zjednodušenému řadiči zvýhodní ceny za procesory a čipsety (základní desky).

Diskuze (9) Další článek: Jirka vysvětluje věci: Atomové bomby od prvních pokusů po zbraň, která za sekundu vymaže New York

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,