AMD | Procesory | Servery

Procesory AMD Epyc Milan-X s 3D V-Cache zvyšují výkon dle měření Microsoftu až o 80 %

AMD zveřejnilo další detaily o nových serverových procesorech Epyc Milan-X, které přináší několik novinek oproti standardním čipům Milan. Tou nejdůležitější technologií je ale nasazení 3D V-Cache.

Technologie 3D V-Cache umožňuje připojení dodatečné L3 cache do standardního balení. Díky tomu mají nové čipy neuvěřitelných 768 MB mezipaměti třetí úrovně. Takto obrovská L3 je důležitá pro většinu úloh, AMD ji ale poprvé nasazuje právě u serverových procesorů, kde je zpracování big data kritickou záležitostí a zvětšení paměti se tak značně podepíše na finálním výkonu procesoru.

Vzhledem k tomu, že lze zapojit i dva procesory na jednu desku, celková kapacita L3 cache se v rámci jednoho serveru dostane na 1,5 GB. Pokud jde o rozložení v samotném čipu, každé CCD má 96 MB L3 cache a u 64jádrových modelů jich je 8. To je třikrát více než u standardních čipů Milan a šestkrát více než u starší generace Rome. Procesory Epyc Milan-X jsou stále vyráběné pomocí 7nm technologie, protože mají stávající architekturu Zen 3 a maximální TDP by u nejvyšších modelů mělo zůstat na 280 W.

Microsoft se už pochlubil benchmarky v Azure ve virtualizaci. Ve vybraných úlohách jsou nové čipy o 50 % až 80 % rychlejší, což zároveň znamená i značnou úsporu nákladů a případné snižování cen cloudu. Lze očekávat, že bude o nové modely velký zájem, avšak AMD je začne ve velkém dodávat až v prvním čtvrtletí roku 2022.

Stále čekáme na představení desktopových modelů procesorů Ryzen s 3D V-Cache, u kterých AMD slibuje zvýšení výkonu ve hrách o přibližně 15 %, což by mohlo opět sebrat nově nabyté žezlo od Intelu.

Diskuze (7) Další článek: Očkovací robot jako budoucnost vakcinace – obejde se bez lékařů, sester, a hlavně bez jehel

Témata článku: Technologie, Microsoft, Cloud, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Epyc, Servery, Azure, Datacentra, Cloud a virtualizace, CCD, Milan, Model, Epyc Milan-X, Měření, Milano, Čip, Nový čip, Procesor, Procesory na Heureka.czPsychonauts 2: kultovní bláznění je zpět | Recenze

Psychonauts 2: kultovní bláznění je zpět | Recenze

Pokračování ikonické akční adventury je zpět a zklamáni rozhodně nejsme!

Ladislav Novák
Akční adventuraRecenze
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály