Procesory Alpha jdou do třetí generace

Korejská firma Samsung, zabývající se především výrobou paměťových čipů, oznámila výrobu nových procesorů Alpha.
Korejská firma Samsung, zabývající se především výrobou paměťových čipů, oznámila výrobu nových procesorů Alpha. Samsung se neustále snaží prosadit na poli výroby počítačových procesorů. Donedávna mu však k tomu chybělo technické vybavení pro takto náročné technologické odvětví. K výrobě procesorů (Alpha 2.generace) se uchýlila teprve minulý rok. A pouze po roce zkušeností se odhodlala k masové výrobě. K modernímu technickému vybavení ještě přidala jednu technologickou lahůdku a to zvládnutí výroby polovodičových čipů šířkou vodivých cest 0,18 mikronů. Lze tak předpokládat růst výkonu procesoru Alpha a zvýšením kapacity výroby, snížení výrobní a tedy následně i koncové ceny.

Nový procesor by se měl začít dodávat začátkem prosince firmě Compaq, jednomu z největších výrobců počítačů. Alpha třetí generace si bere za cíl vysoce výkonné pracovní stanice a servery, střední a velké podnikové počítačové systémy. Oproti předchozímu typu se vyznačuje zdvojnásobením výpočetního výkonu. Jeho využití je výrazné především při 3D modelování, grafice a filmových efektech. Známým příkladem je použití při tvorbě amerického velkofilmu poslední doby "Titanic".

Spojení s firmou Compaq není náhodné. Obě firmy investovaly v roce 1996 stejnou částku do výroby, technické podpory, marketingu a prodeje procesorů Alpha (API Alpha Processor Inc.). Aby mohly být procesory využívány v počítačových sestavách Compaqu udělil Samsungu již minulý rok certifikát kvality. Od roku 1999 bude Alpha vedle standardního výrobního sortimentu formovat novou řadu výrobků firmy Samsung. Hlavní výrobci procesorů tedy musí zaregistrovat dalšího soka na bojišti.

Váš názor Další článek: MechSoft Profi 6.3 pro AutoCAD R14 je na trhu

Témata článku: Procesory, Alpha, Proces, Třetí generace, Minulý rok, Americká stanice, Gen, Výroba, Generace, Technologická firma, Polovodičový čip, Filmový efekt

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost