ProCA kupuje aktivity Tesco Trading

Holding AAC bude opět větší, protože významný český výrobce počítačů ProCA pohltil jiného známého výrobce – jihlavský Tesco Trading – a má s ním velké záměry.
ProCA kupuje aktivity Tesco Trading
Částka, za kterou ProCA koupila aktivity Tesco Trading, není veřejná a vzhledem k tomu, že je ProCA eseróčko a ne akciovka, nebude ani oficiálně publikována. Jistým vodítkem může být roční obrat Tesco Trading, který v minulém roce činil 400 miliónů korun. ProCA proti tomu loni vykázala obrat 2,3 miliardy a letos plánuje překročit hranici tří miliard. ProCA odkupuje k 1. listopadu 2001 vybraná aktiva, tj. zásoby a majetek, přebírá i kompletní tým zaměstnanců, ochranné známky TESCO a TAPIO, doménu www.tesco.cz a veškeré záruční a pozáruční servisní závazky. Součástí tohoto kroku je i převzetí veškerých obchodních kontaktů na úrovni dodavatelské i odběratelské včetně rozpracovaných kontraktů. Současné Tesco se přejmenuje na „ProCA středisko TESCO“ a bude nadále fungovat v celém rozsahu původních aktivit společnosti Tesco trading včetně výroby počítačů. Při pohledu do struktury společnosti Tesco Trading najdete i interní divizi TESCO hračky, která provozuje malo- a velkoobchod s hračkami. ProCA ale do hračkářství nepůjde, i když nabízí herní počítače, tato část není součástí transakce a bude nadále ponechána svému osudu. Akvizice se týkala jen IT aktivit Tesco Trading, takže tato firma transakcí nezanikne, jen přijde o svou nejdůležitější část.

K čemu bude firmě ProCA takový trpaslík? Firma Tesco Trading má dlouhou tradici, patřila k prvním zakládaným počítačovým firmám a také jako jedna z prvních měla certifikaci ISO 9001. Díky větší orientaci na podnikové zákazníky a dodávky větších počítačových řešení se dobře etablovala a i přes svou celorepublikovou působnost nadále zůstávala zakotvena v Jihlavě. Tesco Trading není ale nijak velká firma, tvoří ji pouze 35 zaměstnanců.

Jednatel společnosti ProCA Ing. Jaroslav Kokoška k akvizici řekl: „Klíčovým cílem uvedené „akvizice“ je rozšíření aktivit firmy ProCA do oblasti profesionálního podnikového řešení na úrovni hardwarového i softwarového vybavení včetně souvisejících služeb. Zároveň se tímto rozšiřuje struktura zákazníků a dochází k naplnění dlouhodobého cíle: vstupu firmy ProCA do regionu Vysočiny“.

Při spojování výrobců počítačů vždy dochází ke konfliktním situacím, kdy se navzájem střetnou totožné a jen jinak pojmenované a cenově ohodnocené sestavy. ProCA cíleně buduje jedinou značku Brave a nyní dostane ještě na starosti další dvě značky Tesco a Tapio. Tapio je v případě Tesca označení pro domácí počítače, tedy oblast, kde právě stojí silná značka Brave. Značka Tapio tak bude nejspíše prozatím dána k ledu. ProCA s ní své záměry má, ale jsou zatím jen v hrubých rysech. Reálnou budoucí podobu by měla značka Tapio dostat v polovině příštího roku.

Značka Tesco bude u Procy znamenat komplexní dodávky řešení pro větší a velké kanceláře. Tedy nikoli dodávky osamocených počítačů, ale komplexních celků, například kompletní vybavení kanceláří servery a stanicemi. Rozdíl mezi Brave a Tesco tak nebude ve výkonovém rozdělení na slabé a silné počítače, ale spíše na počítače a komplexní řešení.

ProCA je součástí holdingu AAC, který sdružuje firmy ProCA, Libra, Vikomt, CAD Studio, ProCA Slovakia, ProCA Romania a I.M. Computer. 40 procent AAC přitom vlastní tchajwanský F.I.C. AAC je na českém trhu téměř neviditelným obrem, protože sám nevystupuje a veškeré viditelné aktivity jsou plně na jednotlivých firmách. ProCA je přesto nejvýznamnějším členem AAC a na jeho obratu se podílí více než 50 procenty. IT oblast v Tesco Trading tak sice kupuje ProCA a ne AAC, přesto tento holding získal cennou firmu na českém počítačovém trhu. Tesco byla i pomalu poslední významnější firmou, která by nepatřila buď AAC nebo Autocontu (byť jich tu ještě pár zůstává…).

Diskuze (6) Další článek: Nová verze Netscape 6.2

Témata článku: Sestavy, Akt, Podnikový počítač, Klíčový cíl, Tesco, Trading, Podniková část, Profesionální podnik, Silná doména, Romania, Budoucí zaměstnanec, Kup, Hračky, Kokos, Hrubý rys, Trpaslík, Kompletní řešení, Cenná koruna, Silná značka


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači