Proč se nevyžádané poště říká spam? Prsty v tom má Monty Python

  • Spam je už přes 80 let značkou masové konzervy
  • Coby něco nechtěného jej poprvé proslavil skeč Monty Pythona
  • Jak se dostal až do souvislosti s e-maily?
Proč se nevyžádané poště říká spam? Prsty v tom má Monty Python

Letos to bude 50 let od chvíle, kdy Ray Tomlinson přes ARPANET poslal první e-mail. Spam, který je s elektronickou poštou pevně spjat, je ale ještě o rok starší. Nebo možná o desítky let.

Samotné slovo pochází z roku 1937, kdy stejnojmenný produkt uvedla americká potravinářská společnost Hormel Foods. Šlo o konzervu s vepřovým masem, šunkou, vodou, solí, cukrem a kořením. Zkrátka patentovaná varianta lančmítu či vepřovky, které známe i u nás. Spam si získal oblibu hlavně během válek, protože konzervy dlouho vydržely a snadno se distribuovaly mezi vojáky. Populární jsou ale dodnes i „mezi civily“.

Přesný původ názvu spam údajně znala jen hrstka manažerů Hormel Foods, ale traduje se, že jde o zkratku pro spiced ham, tedy kořeněná šunka. Jak ale konzerva souvisí s e-maily? Na to je třeba znát ještě jeden příběh.

V úterý 15. prosince 1970 stanice BBC odvysílala 25. epizodu Monty Pythonova létajícího cirkusu a její poslední skeč se odehrával s hospůdce, kde byl spam součástí většiny jídel. Spam s vejci; spam s vejci a se slaninou; spam s vejci, spamem, spamem, slaninou a spamem… A když hosté chtěli něco bez spamu, hospodská doporučila spam s vejci, klobásou a spamem, kde prý toho spamu nebylo zase tolik.

První nevyžádaný e-mail poslal 1. května 1978 americký výrobce počítačů DEC, když ostatní uživatele ARPANETu informoval o novém mainframeu DECSYSTEM-20. Tehdy se ale spam v tomto kontextu nepoužíval. To se musíme posunout o pětadvacet let do budoucnosti.

Spam jako nechtěné sdělení

Poslední březnový den roku 1993 jednu diskuzní skupinu na Usenetu zahltilo 200 zpráv (znění najdete zde) od Richarda Depewa. Šlo o chybu způsobenou jeho softwarem ARMM určeným pro moderování diskuzí. Pár hodin nato pak tyto nevyžádané zprávy označil jako spam Joel Furr. Když se Depew omlouval, termín spam použil také. Jde o nejstarší zdokumentované případy, kdy někdo využil popkulturní citaci z Monty Pythonova skeče právě v tomto kontextu.

Od roku 1994 už ale skutečný spam nabíral na síle a začal se masivně využívat k falešným obchodním nabídkám a dezinformacím nejen na Usenetu, ale také prostřednictvím jiných diskuzních míst a e-mailů. Slovo spam pak rostlo spolu s nimi.

Klepněte pro větší obrázek
Spam ve smyslu nevyžádané pošty je už dnes všeobecně přijímaným termínem

Společnosti Hormel Foods se mimochodem využívání její obchodní značky s takto negativní konotací velmi nelíbilo. V minulosti se dokonce soudila se firmou Spam Arrest, která vyvíjí antispamové e-mailové filtry. Spam Arrest ale nakonec spor vyhrála a mohla název Spam nadále využívat. Konzervy a e-maily jsou natolik vzdálenými produkty, že si je nikdo nemůže splést.

PS: Guido van Rossum před 30 lety, 20. února 1991, dokončil první verzi programovacího jazyka Python. Název není odkazem na krajtu (anglicky python), ale právě na britskou skečovou skupinu.

via Brad Templeton

Diskuze (4) Další článek: Záplatovací úterý ve velkém stylu: Microsoft opravuje 106 chyb, včetně celé řady kritických

Témata článku: Spam, E-mail, Arpanet, Šunka, Monty Python, BBC, Skeč, Konzerva, Guido van Rossum, Vejce, Ray Tomlinson, DEC


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní