Proč se „mladý“ Packard s „mladým“ Hewlettem rozhodli blokovat fúzi?

Matoucí je zejména to, že s rozhodnutím proti spojení HP s Compaqem vystoupili až nyní – patří přece mezi největší akcionáře a o transakci museli vědět.
Jak jsme již na Živě psali, ozývají se silné hlasy proti realizování fúze mezi firmami HP a Compaq (resp. pohlcení Compaqu firmou Hewlett-Packard). Transakce byla oznámena vrcholnými představiteli obou firem před několika týdny, a i když vyvolala spoustu otázek, týkaly se spíše toho, jak rychle se dá provést, kolik bude stát, co se bude dít s jednotlivými produktovými řadami firem, které si dosud konkurovaly, jak se budou reorganizovat zastoupení firem v různých zemích a podobně – tedy spíše na „technické“ otázky fúze. Objevilo se i poměrně dost pochybností o tom, zda je spojení účelným krokem, který oběma firmám pomůže, a zda jim spíše neublíží – tyto pochybnosti ale spíše vyslovovali novináři a různí analytici, nikoli lidé stojící za oběma firmami.

Jenomže jako skutečný blesk z čistého nebe přišlo vystoupení zástupců rodin Hewlettů a Packardů, tedy zakladatelů firmy HP, jmenovitě syna zakladatele firmy Davida Packarda a z druhé strany pak Waltera Hewletta. Firma začínala jako rodinná a poměrně dlouho se držela stranou investorů; zakladatelé firmy neměli investory příliš v lásce, protože – jak sami píší v pamětech – „poznali dobře jejich predátorské a likvidační postupy za hospodářské krize“. Firma se časem stala veřejně obchodovatelnou a vydávala emise akcií; podíl rodin otců-zakladatelů a různých dalších spřízněných institucí (např. jimi založených nadací) i dnes dosahuje 15 % dohromady. To je samozřejmě obrovské procento, typičtí vlastníci amerických korporací jsou fondy, které v rámci diverzifikace rizika drží obvykle zlomky procenta akcií firem.

Překvapivé je, proč se zejména Walter Hewlett ozval tak pozdě – je člen představenstva firmy, což znamená, že se musel účastnit jednání o fúzi a byl přítomen schválení fúze (i když on pro ni hlasovat nemusel); protestuje ale až po dvou měsících!

Možným důvodem je, že nebyl od začátku rozhodnut, ale až nejrůznější analýzy, výzkumy i názory analytiků z Wall Streetu jej přesvědčily, že spojení je nevýhodné, ba velmi nevýhodné – proto se dohodl s druhou půlkou „rodiny“ a vyvolal tento veřejný protest. Jistě jej není možné pominout s tím, že to je „jenom patnáct procent akcií“ – ono je to totiž 15 % akcií plus Hewlett plus Packard. Váha těchto slavných jmen – jmen, která patří zlatým písmem do abecedy velkých amerických podnikatelů vedle lidí, jako je třeba Ford nebo Waltonova rodina – převyšuje to, že současně drží nějaké procento. Hewlett s Packardem tuto firmu zrodili a dovedli k úspěchům – Hewlett s Packardem (i když už jsou to potomci) by tedy nejlépe měli vědět, co je pro ni nejlepší. Představitelé obou rodin také prohlašují, že se jim nelíbí, co dnešní management dělá s lidmi v obou firmách – že je spojuje, aby mohl nějakých 10 000 „zbytných“ osob propustit a že se to neslučuje s podnikatelskou morálkou otců-zakladatelů. A konečně, hrozícím mračnem na obzoru jsou antimonopolní úřady – společný tržní podíl obou firem v některých segmentech je tak velký, že by možná společnosti byly nuceny něco odprodat, a tím se vlastně oslabit.

Samozřejmě že vůbec nic není rozhodnuto. Management obou firem velice silně fúzi podporuje a management je rovněž nesmírně důležitý – on drží opratě obou firem, i když majitelem je někdo jiný. Management (jmenovitě Carly Fiorina a Michael Capellas) ví, že kdyby fúze neprošla, mohla by si zcela jistě první dáma HP a zřejmě i první muž Compaqu hledat nové zaměstnání. I akcionáři dobře vnímají, že slavnostně oznámit spojení, oznámit ještě spoustu plánů, co obě spojené firmy budou dělat, začít na tom pracovat a pak vše odvolat, je dost značná ostuda, která obě firmy poškodí spíše mediálně a u zmíněného Wall Streetu. Ale obě firmy to samozřejmě mohou „oplakat“ a pokračovat dál samostatně – úspěšnost jejich podnikání by tím nemusela být moc ovlivněna.

Váš názor Další článek: EMI nabídne předplatné hudby

Témata článku: Carlo, David Packard, Typický zástupce, Možné riziko, Pack, Capella, Firma, Walter, Wall Street, Americký podnik, Páčka, Zakladatel


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11