Proč se bát BIOSu?

Úvod do základních a obecných nastavení BIOSu.
Pavel Truksa: Už se vám někdy stalo, že jste připojili nový disk a počítač ho ne a ne najít? Chcete vědět, jak je možné, že si váš mazlíček pamatuje správný čas, přestože je vypnutý? Tento článek se bude snažit poodhalit roušku tajemství, která BIOS zahaluje, a odpovědět na nejčastější otázky z této oblasti.

Začneme pěkně popořádku. Počítač se skládá z různých součástek a je nutné mu nějakým způsobem sdělit, z jakých (typ pevného disku, počet disketových mechanik …). Je také zapotřebí určit pravidla, podle kterých budou jednotlivé komponenty mezi sebou spolupracovat. Nastavením těchto parametrů lze ovlivnit výsledný výkon a v některých případech i stabilitu celého systému. K tomu všemu nám slouží BIOS (Basic Input – Output System). Od svého vzniku prošel prudkým vývojem a v současné době jej můžete najít napevno umístěný na základní desce (tím myslím, že vyžaduje trochu zručnosti vytáhnout čip s ním, aniž byste mu ulomili jednu z nožiček, ale radši to ani nezkoušejte).

Mezi hlavní a nejznámější výrobce BIOSů patří firmy American Megatrends (AMI BIOS) a Award (Award BIOS). Výrobců existuje samozřejmě více (např. firma Phoenix), ale rozšíření jejich produktů je tak malé, že se jimi nebudeme dále zabývat. Vždy se dá vypozorovat jistá podobnost s typy, které si dnes popíšeme.

Sezame, otevři se
Po zapnutí počítače (respektive po jeho restartování) se automaticky inicializuje BIOS, který spustí program, jenž se nazývá POST (Power On Self Test). Ten otestuje, zda je počítač schopen provozu (je připojená klávesnice, paměť, grafická karta). Každou chybu hlásí předem určeným počtem pípnutí. Popis těchto chybových hlášení najdete v příručce ke své základní desce a může se u různých typů desek podstatně lišit. Během POSTu se na obrazovce se objeví hlášení „Press DEL to enter SETUP“ (Zmáčkni klávesu Del pro spuštění Setupu), někdy to bývá klávesa F2. V minulosti se pro tento účel používala klávesa F8 nebo kombinace CTRL + SHIFT + Esc.

Setup patří mezi další součásti BIOSu. Právě tady lze nastavovat typy disků, vlastnosti čipsetu základní desky a spoustu užitečných a neužitečných věcí. Funkce, které budu v následujících odstavcích popisovat, berte jako modelové, jejich přesný název, případně i umístění, se mohou lišit podle konkrétních verzí BIOSu.

Hledáme pevný disk
Setup se nám úspěšně otevřel a my se můžeme vesele pustit do nastavování. Pokud chcete změnit základní věci (čas, datum nebo typ disketových mechanik), určitě zabrousíte do nabídky Standard CMOS Setup. Stačí se pohybovat šipkami a vybranou hodnotu změnit pomocí PageUp a PageDown. V této sekci můžete také zvolit typ vašeho pevného disku. K tomu ale budete potřebovat vědět o disku víc než jen jeho velikost a výrobce. Setup sice obsahuje 46 předdefinovaných typů, ale k naší smůle je kapacita největšího z nich pouhých 160 MB. Naštěstí nové verze BIOSu obsahují autodetekci disků, která za vás zjistí všechny potřebné hodnoty. Chcete-li připojit nový disk, přesvědčete se, že je nastaven se správným příznakem Master/Slave (touto problematikou se zabýval Servis v čísle 3/99, str. 34). Potom už jen stačí v hlavní nabídce Setupu vybrat položku IDE HDD Auto Detection. BIOS se vždy zeptá, jestli s nalezeným zařízením souhlasíte. Doporučuji čtyřikrát po sobě zmáčknout klávesu Y (na důkaz vašeho souhlasu).

Z čeho bude bootovat?
Po zvolení položky BIOS Features Setup z hlavní nabídky se dostáváme do menu, kde lze kromě jiných věcí (které je lépe nechat na standardní hodnotě) nastavit pořadí, v jakém má počítač bootovat (zavádět systémovou oblast disku). Doporučuji A, C, SCSI nebo A, C, CD-ROM (nejprve disketa, potom pevný disk a následně další zařízení).

Další důležitá volba je Virus Warning. Pokud je tato volba zapnutá (Enabled), BIOS hlídá všechny zápisy do bootovacího sektoru (systémové oblasti) disku a upozorní vás v případě, že se ji někdo pokusí změnit. Tuto změnu lze akceptovat nebo odmítnout. Zápisem do systémové oblasti disku se sice vyznačují některé viry, ale také instalační programy operačních systémů (Windows 98/95). Proto je lepší před instalací operačního systému nastavit volbu Virus Warning na Disabled (vypnuto), abyste předešli zbytečným poplachům.

Počítač plný sběrnic
Z rozvojem počítačové technologie se na trhu objevují stále nová zařízení. Mám teď na mysli rozhraní USB (Universal Serial Bus) nebo sběrnicí pro superrychlé grafické karty AGP. A autoři BIOSu samozřejmě nezůstávají pozadu. Máte-li nějaké zařízení USB, je nutno nastavit volbu USB Controller (nabídka Integrated Peripherals) na Enabled (povoleno). Potom by měly odpadnout problémy při detekci ve Windows. Stejně tak pro správnou funkci grafické karty AGP je potřeba ve stejné sekci (Integrated Peripherals z hlavní nabídky) změnit hodnotu PCI u Init Display First na AGP.

Šetříme naše lesy
Moderní počítače umožňují šetřit také elektrickou energii, zejména když běží naprázdno – když s nimi nikdo nepracuje. Abyste mohli optimálně nastavit způsob šetření energie, nabízí BIOS položku Power Managament Setup. Chcete-li tedy úspěšně spořit energii i pod Windows, musí být u Power Management cokoliv, jen ne Disabled. Máte možnost si vybrat mezi minimální úsporou (v tomto případě to počítači chvíli trvá, než usne), maximální úsporou (odskočíte si pro cukr do kávy a když se vrátíte, tak už spí) nebo uživatelským nastavením, kde si můžete pro každou položku zvlášť zvolit hodnotu, která vám vyhovuje (po jaké době vypnout pevný disk, po jaké monitor). Můžete si taky nastavit, který den a v kolik hodin se má počítač přepnout z úsporného režimu. To je užitečné, zvlášť pokud je počítač v síti a víme, kdy se na něj někdo bude snažit připojit.

Zapoj a hrej!
Pokud máte na svém počítači nainstalován operační systém, který podporuje technologii Plug&Play (Windows 95/98/NT), je nezbytně nutné nastavit v menu PnP/PCI Configuration položku PnP OS Installed na Yes. Pokud tak neučiníte, systém nebude schopen využívat výhod Plug&Play.

Proti cizímu průniku
Možná vás někdy napadlo, že by bylo dobré, aby k vašemu počítači neměl nikdo další přístup. Používáte-li Windows NT, není co řešit. Pokud ne, nezoufejte. Pomocí BIOSu lze nastavit, aby se počítač při každém zapnutí ptal na heslo (položka BIOS Features Security Option a zvolte System). V hlavní nabídce BIOSu pak ještě musíte v položce Password Settings zadat heslo a zopakovat je ještě jednou pro případ překlepu. Lze také chránit pouze Setup, nikoliv celý počítač. V tomto případě nastavte položku Security Option na Setup.

Někdy se ale stane, že heslo zapomenete. Co teď? V tomto případě bude nutné BIOS restartovat. Teď se bude hodit manuál k základní desce, protože tisíc desek, tisíc možností umístění restartovací propojky. Pokud ji v manuálu najdete, máte vyhráno. Stačí na chvíli přehodit propojku do polohy reset a pak ji zase vrátit zpět do polohy normal. Tímto úkonem se v BIOSu nastaví standardní hodnoty, a tak zmizí i vaše heslo. Pokud nemůžete potřebnou propojku v manuálu najít, zkuste prostě vytáhnout na chvíli baterii (malá, kulatá), která je umístěna na základní desce, a za chvíli ji tam vrátit. Měli byste docílit stejného efektu. Počítač totiž používá tuto baterii pro napájení paměti CMOS, ve které je uloženo nastavení BIOSu, tedy i celého počítače. Tím, že baterie na chvíli přestane dodávat proud, počítač všechno zapomene. Dojde sice i k vynulování hodin reálného času, které se z této baterie napájejí v případě jeho vypnutí, ale musíme přinášet oběti. Nastavení času v BIOSu není zase tak velký problém.

Odkryté záhady počítače
Položky, které jsem v tomto článku neuvedl, doporučuji nechat na standardní hodnotě. Zvláště to platí o nabídce Chipset Features, kde i drobnou změnou můžete výrazně ovlivnit výkon a stabilitu systému. Pokud se kdykoliv stane, že nějakou změnou nastavení se začal systém chovat prapodivně, je lepší zadat v Setupu obnovu nastavení od výrobce pomocí Load Setup Defaults.

Zdroj: Computer

Diskuze (7) Další článek: Vydělávejte peníze obyčejným surfováním Internetem!

Témata článku: Windows, BIOS, Hlavní výrobce, Správný čas, Základní nastavení, Funkce počítačové klávesnice, Mazlíček, Bio, Nejznámější výrobce, Základní věc, Universal Serial Bus, Systémový disk, Důležitá volba, Phoenix, BAT


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF