Jan K
25. 8. 2022 • 21:01

Někde jsem četl, že mozek je v podstatě sval.. a spotřebovává nejvíc zdrojů v těle. Samozřejmě, že je duševní práce namáhavá... zrovna už několik dní řeším jeden zapeklitý algoritmus a mám pocit, že se mi při tom uvaří hlava.

mdgarf
25. 8. 2022 • 14:30

no a pak vsichni neopravnene nadavaji statnim urednikum a politikum, ty nervy a ta odpovednost... urcite by se meli nejak odskodnit, nebo omezit aby si neublizili...

Paulo Batis (paulobatistutta)
Paulo Batis (paulobatistutta)
25. 8. 2022 • 13:33

Mno, horník je nahraditelný, je to simple job. Ten musí chodit domů unavený pro fyzicky namáhavou, jednoduchou a monotonní práci.
Informatik a ínža nahraditelný není. Ovšem nevěřím článku, je to nesmysl.
Jak mi autore vysvětlíte, že šachista po turnaji je o dva kilogramy lehčí a to nevypotí ani kapku potu?
Nemluvě o armádě informatiků, co píšou všemi deseti prsty závratnou rychlostí od rána do večera, kteří podcenili to, že dělají velice těžkou a namáhavou práci a tak skončili na INVALIDNÍM VOZÍKU!!! To proto, že když prst zmáčkne klávesnici, z mozku je vydán silný nervový impulz, jako by ruka chtěla zvednout závaží. A to se nekoná - tudíž nerv vydal povel "zvedni těžké závaží" a pouze jeden prst jemně stiskl klávesnici podle toho, jak mozek vytváří program počítačové aplikace. Mozek maká tvrdě, nervy tečou "šílené proudy" a svaly se nehýbou. Což po létech končí nemoci z povolání na invalidním vozíku.
Proto zaměstnavatelé poskytují v pracovní době informatikům zdarma nonstop přístup k zelenině, ovoci a kávě. V pracovní době mají rovněž k dispozici kulečník a ping-pong (alespoň toto můžete vídávat na dni otevřených dveří v Tieto Tower v Ostravě).
A to přitom duševní těžká namáhavá práce za normálních okolností spotřebovává maximálně zlomky procent veškerého cukru z krve.
A kolik energie spotřebovává mozek, autore článku?
75% !!!!!!! - tudíž na fyzickou mechanickou práci svalů zbývá jen 25%!!!
Mozek, aby uřídil a ukočíroval lidské tělo se všemi složitými orgány - kůže, cit, sluch, srdce, žaludek, střeva ...... atd. atd., spotřebovává 75% veškeré energie z krve.
Pokud dojde cukr v krvi, mozek přesto musí fungovat a v nouzovém režimu místo cukru spaluje kyselinu mléčnou.

Názor byl 4× upraven, naposled 25. 8. 2022 13:49

CC of blue
25. 8. 2022 • 12:35

Zajímavý.
Já už několik let trpím chronickou únavou, musel jsem úplnš ukončit svoji práci v IT.
A když popisují ty pstcovidové problémy, tak to na mě docela sedí, i když už se tu u mě objevilo 5 let před epidemií 🙂
Ale já s tím mám spojený opakovaný zánět očního nervu a i když mi jasnou příčinu během 10 let nanašli, tak mi na revmatologii objevili autoimunitní problémy.
A taky mi tam řekli, že kvůli tomu, jak mi imunitní systém napadá vlastní tělo, tak mi vznikají záněty a ty mi tu dlohodobou únavu způsobují.
Navíc, já jsem unaven, ale mozek by chtěl pracovat a práce mu schází.
Takže důvod únavy nevidím v duševní práci. Taková únava se projevuje jinak.
A popis důvodů duševní únavy je v článku zajímavě popsán.

Stonka
25. 8. 2022 • 12:24

Zaujimava informacia kde dosledky pozna kazdy co musi nad niecim obcas rozmyslat ale ze je pricinou hromadenie glutamatu, to je dobre vediet. Otazkou ale je, ci konzumacia dochucovadla glutamatu sodneho moze mat takyto vplyv lebo v zavere to je nacrtnute ale nie je jasne oznaceny zdroj, strava alebo prirodzeny vyskyt glutamatu a jeho pripadny problem s odburavanim ?

zelenymungo
25. 8. 2022 • 12:03

Hej, najlepšie keď sa potom objaví nejaký dilino čo vie robiť len rukami a povie "však si celý deň sedel na zadku, z čoho môžeš byť unavený" 😀Inak Pomodoro a Mindfulness veľmi pomáhajú.

Určitě si přečtěte

Články odjinud