Proč nevadí, že Windows 2000 budou až v únoru

Další odklad je sice pro Microsoft trošku ostuda, ale obchodně může být naopak jeho docela velkým triumfem.
Microsoft před pár dny oznámil finální datum uvedení své zásadní verze operačního systému Windows s názvem Windows 2000, a to na sedmnáctého února roku 2000. Podle Microsoftu jde o datum finální, nikoli „finální“; firma přísahá, že bude dodrženo. Windows 2000 jsou zřejmě nejodkládanější verzí operačního systému v historii počítačů a je nutné říci, že odklady si Microsoft utrhl docela ostudu. Pokud pomineme starší vágní sliby (podle kterých jsme už nyní měli všichni tento systém vesele užívat), pak prakticky celé léto představitelé firmy tvrdili, že systém je „hotov“ a že bude stoprocentně k dispozici „ještě letos“, nikdy však neřekli jasné datum. Nyní je konečně na světě, není to však ani listopad ani prosinec letošního roku, ale doba o tři měsíce pozdější. Firma však slibuje, že tento systém skutečně bude dodán výrobcům počítačů už letos, aby měli dostatek času pro něj připravit počítače a pak jej na ně předinstalovat; zřejmě jej ale nebudou smět prodávat dříve než před stanoveným datem.

Přesto však toto další opoždění vůbec nemusí pro Microsoft znamenat žádné ohrožení (ze strany konkurenčních systémů, tj. Novell NetWare a unixových systémů včetně Linuxu), a překvapivě může znamenat pravý opak: jedině ovšem v tom případě, když Windows 2000 budou obsahovat méně chyb, než je obvyklé u nového operačního systému od Microsoftu (nějaké chyby samozřejmě obsahovat bude, tomu se ještě žádný program nevyhnul). Abychom si to zdůvodnili, musíme velice zřetelně oddělit variantu pro server a variantu pro desktop.

Na desktopu je Microsoft tak velkým králem trhu, že je v principu jedno, kdy dodá další verzi operačního systému uživatelům. Běžní uživatelé oscilují někde mezi Windows 95 a Windows 98, teprve nedávno dostali na stůl Windows 98 SE. Pro ně Windows 2000 nebudou až tak dramaticky atraktivní; rozdíl v nároku na hardware zde je a podpora grafických a zvukových zařízení zatím u Windows 2000 není dobrá, zčásti vinou Microsoftu, zčásti výrobců těchto zařízení. Proto je možná lepší, když Windows 2000 („Professional“) budou později, protože v té době už budou jistě k multimédiím vlídnější díky dokončeným ovladačům od třetích firem atd., lepší podpoře od producentů her a dalšího grafického či obecně multimediálního softwwaru. Pro Microsoft to může znamenat odložení příjmů z prodeje o pár měsíců, ale pak jejich daleko větší akceleraci. Logickými zákazníky jsou dnešní uživatelé Windows NT 4.0; ti v drtivé míře přejdou na Windows 2000 tak jako tak, opět jde jen o odložení příjmů z upgradu o pár měsíců.

Zajímavější je varianta serveru, která by měla být pro Microsoft hlavním mlýnkem na peníze. Dobře se ví, že Microsoft rozdal už možná stovky tisíc kopií Windows 2000 (jak v serverové, tak i ve stolní verzi) „takzvaným betatestérům“. Nejde samozřejmě o testéry, tedy o smluvní partnery, kteří se zaváží systémy velice pečlivě a podrobně testovat a posílat Microsoftu reporty, ale o běžné uživatele, kteří se chtějí seznámit se systémem, který budou (zřejmě, možná) v budoucnu komerčně používat. A čím delší seznámení (proč se neseznámit, je-li to zdarma), tím pravděpodobnější přechod – lidé už nebudou chtít couvnout zpět, protože si na systém, který budou používat v běžné práci, zvyknou.

V byznysu samozřejmě platí, že pokud můžeš korunu vydělat dnes, neodkládej to na zítřek; z tohoto pohledu nejsou „odložené prodeje“ pro Microsoft příjemné a vůbec se nedá říci, že by bylo jedno, zda si firma připíše další miliardy teď nebo o pár měsíců později. Jenomže odklad má kus logiky i z pohledu financí. Microsoft se chce vyhnout jedné věci – aby jeho uživatelé měli na svých počítačích pestré spektrum jeho systémů, od pětadevadesátek přes další tři systémy až k Windows 2000. Pro firmu je ideální, když s novým systémem přijde v době, kdy už po něm lidé doslova touží, jednak nažhavení dlouhým očekáváním, jednak tím, že předchozí systémy jsou už skutečně zastaralé. Čím později přijdou Windows 2000 na trh, tím větší procento uživatelů na ně totiž bude chtít přejít. Microsoft si prožil docela nepříjemné zkušenosti s Windows 95 i 98, kdy například velké firmy i dva roky po uvedení nové verze systému ještě nepřešly na novou verzi – výhody nebyly dostatečné a nový systém nebyl bez chyb.

Microsoft nechce tuto chybu opakovat, protože s Windows 2000 mu jde především o velké firmy – chce Windows 2000 jako server i jako desktop, a pokud se mu to podaří, bude mít firma zisky vysoké jako nikdy předtím (viz ceny nových systémů, podstatně vyšší než u předchozích verzí). Zde skutečně platí, že raději bezchybně o pár měsíců předtím než opět nepřesvědčivý systém už letos: co ale samozřejmě nikdo neví, je, zda předjarní uvedení bude skutečně znamenat (poprvé v historii firmy!) systém, vůči kterému nebudou z hlediska zejména různých bezpečnostních děr, robustnosti a stability výrazné výhrady.

Určitou roli v tomto rozhodnutí také hraje neopakovatelná událost, tj. přelom let 1999 a 2000. Byť problém roku 2000 zatím nezaznamenal zpomalení prodejů, přece jen se jedná o situaci, která bude ve všech podnicích znamenat nemálo nervů a vypětí; polovina února roku 2000 by už měla přinést uklidnění a dostatek volných kapacit pro nákup nových systémů. Konečně za serverovým systémem budou bezprostředně následovat aplikace, jako je internetový server, databázový server, groupwarový/poštovní server atd.; právě tyto aplikace jsou důvodem, proč se Microsoft zatím vůbec nemusí bát, že by mu díky opoždění ukradl kus trhu Novell nebo jiné firmy.

Jako vždy se tedy zdá, že Microsoft má věc dobře promyšlenou. To jistě má, ale neznamená to, že ji má dokonale pod kontrolou – neznámými faktory jsou jednak skutečná kvalita tohoto systému (jeho rozměr a jeho desítky miliónů řádků kódu skoro zabraňují dokonalému otestování), jednak to, jak uživatelé přijmou zvýšení cen, a také, jaké faktické důsledky bude mít nyní končící soud s Microsoftem, zřejmě dopadající pro firmu docela negativně.

Diskuze (28) Další článek: Sedmý RealPlayer je venku a vypadá šikovně

Témata článku: Microsoft, Windows, Běžná verze, Microsoft Windows, Zastaralé zařízení, Zásadní verze, Nerv, Nový kus, Window, Finální kus, Únor, Pětadevadesátek, Nová chyba, Finální datum, Uvedená doba


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky