Proč nás baví sledovat, co dělají ostatní?

Ve videoherním byznysu se rodí nová éra sledování toho, jak jiní hráči hrají hry. Proč je to baví a je to vůbec něco nového?
Proč nás baví sledovat, co dělají ostatní?

Po dlouhých tahanicích to nakonec nebyl Google ale Amazon, který koupil streamovací platformu Twitch. Nejedná se ale o jen tak ledajakou streamovací platformu. Twitch je zacílen především na hráče. Je to místo, kde hráči sledují hráče.

Asi si říkáte, co je to za nesmysl. Proč by někdo sledoval, jak někdo jiný hraje, když si tu hru může přece zahrát sám. To nedává smysl. Tento „nesmysl“ byl prodán za necelou miliardu dolarů a stránky každý měsíc navštíví přes 50 milionů uživatelů a čísla rychle stoupají.

Rádi se učíme od zkušenějších

Pokročilé organismy, mezi které lze jistě zařadit zvířata i lidi, mají pokročilý mozek, který ve většině případů funguje na velmi podobných principech. Jedním ze základních funkcí je samozřejmě učení.

V tomto případě nás zajímá především vlastnost v podobě sociálního učení, kdy pozorujeme jiné organismy/lidi, abychom zjistili, jak se vlastně chovat, mluvit, reagovat, zkrátka sociálně interagovat a řešit různé úkoly. Vše je to extrémně důležité pro „přežití“.

Video k experimentu s loutkou bobo a sociálnímu učení:

Vzhledem k zacílení tohoto článku se tak nabízí porovnání hráčů, kteří sledují profesionálnější hráče a učí se od nich různé triky v různých hrách. Nejedná se o žádnou novinku, typickým příkladem je třeba sport. Už jste někdy viděli sportovce, který by nesledoval zápasy lepších v daném oboru? Nebo jen konkurenci? Asi těžko.

Sociální učení vycházející ze sledování jiného člověka je tak normálním a důležitým prvkem našeho života, bez kterého bychom rozhodně neměli tolik úspěšných sportovců, ale ani vědců a dalších expertů na všechny oblasti.

Nemusí totiž jít pouze o sport jako takový, ale i umění, kutilství, vaření, přístup k životu a další oblasti, ve kterých nás nadchnou jiní lidé a my se snažíme jít v podobných šlépějích.

Nabízí se ale argument, že přeci většina lidí, co sleduje jiné hráče, nakonec vlastně ani ten sport nehraje. To je pravda a proto má sledování ostatních ještě druhé lákadlo – zábavu.

Rádi se necháváme bavit

Mezi nejpopulárnější kanály na Twitchi ale i na Youtube (Let’s Play kanály) nepatří tichá a nudná videa s procházením hry. Stejně tak jako nás nebaví sledovat nudný sportovní zápas.

Mezi nejsledovanějšími herními kanály jsou takové, kde hráč hraje danou hru a během hraní baví ty, kteří ho sledují. Ať už různými vtípky a zvýrazněnými reakcemi, ale také příhodami ze života. Zkrátka podobně, jako když se bavíme s přáteli a hráli bychom s nimi společně v jedné místnosti.

Emoce hrají totiž velmi důležitou roli, zábava může být ve více formách. Může znamenat i napínavé okamžiky nebo zajímavé události a informace. Se vším tímto se setkáváme nejen u sportů, ale i při hraní her – sportovních i příběhových. Formát v takovém případě nehraje příliš roli.

Jestli se minulá generace lidí mohla bavit nad sportovními výkony jiných v televizi nebo na reálném hřišti, nová generace se zase baví na výkony hráčů v daných hrách, které často nabízí ještě větší variabilitu hraní a zážitků i při opakovaném hraní.

Nové formy, nové osobnosti

Už to nemusí být jen nejlepší sportovci nebo naleštěné celebrity. Nová generace vzhlíží k novým osobnostem, které jsou jim bližší a díky sociálním platformám s možností interakce jsou jim navíc mnohem blíže, než bylo kdy dříve možné.

V herní oblasti se zrodila řada osobností, které se už svým hraním her proslavily a dokonce to mají jako hlavní práci, kterou se velmi slušně živí. Například populární PewDiePie, který si získal už přes 30 milionů fanoušků z celého světa pouze na svém Youtube kanále, se proslavil především zábavnými reakcemi při hraní her, u kterých se natáčel na video. V současnosti si vydáváním videoobsahu na svém kanále vydělává jednotky milionů dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

V oblasti profesionálních hráčů jsou osobnosti v rámci každé herní komunity dané hry. Mezi známou celebritu patří například Fatal1ty, který popularitu odstartoval nejlepšími výkony a světovými vítězstvími ve hrách jako Quake, Doom, Unreal Tournament a dalších.

Všímaví výrobci herního hardwaru toho samozřejmě využívají a tak se nelze divit, že vznikly i série herního příslušenství a hardwaru pod značkou Fatal1ty a podobně.

I u nás máme novou éru osobností, na které slyší především mladší publikum, které mnohem více hledá zkušenější „osobnosti“ pro tolik potřebné sociální učení. Mezi nejznámější jistě patří například Minecrafák, který se proslavil právě zábavou a zajímavostmi při hraní hry Minecraft.

Klepněte pro větší obrázek
I v našich končinách máme nové krále zábavy pro mladé

Mezi obecnější zábavu pro mladší ročníky patří třeba GoGo, který na svém československém Youtube kanále přesáhl už 730 000 odběratelů. Jak ale rostou takové osobnosti, rostou s nimi i jejich přívrženci.

Virtuální kamarádi, kteří nás formují

I když jde v případě sledování jiných, pomocí nových formátů jako jsou třeba streamovací, sociální a další platformy, o „vzdálené“ sledování, mají velký vliv na formování našeho vlastního já.

Jak už bylo zmíněno na začátku článku, sociální učení si nevybírá formát ani technologii a mozek funguje stejně dnes jako kdysi. I když jsme zmiňovali především populární zábavné osobnosti, nesmíme zapomenout ani ty naučné jako třeba Vsauce, Veritasium, Periodic Videos, Sixty Symbols, Numberphile, Computephile a spousta dalších.

Jak už to ale bývá i v reálném životě, jejich popularita je o dost nižší, než u těch zábavných.

Diskuze (55) Další článek: ORA-1: další „velké a chytré“ brýle pro rozšířenou realitu

Témata článku: Sociální sítě, Sporty, Videos, Gogo, Vzdálené sledování, Zábavný prvek, Videoobsah, Periodic Videos, Nejlepší výkon, Nudný život, Hraná hra, YouTube, Herní oblast, Velká variabilita, Computerphile, Nový mozek, Sportovec, Podobný princip, Hraní, Sportovní zápas, Nejlepší reakce, Živý mozek


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 83

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny