Reklama

Proč jsou ERP systémy důležité?

Reklama 23. června 2021
Garmin Varia RTL515: Radar na kole mění pravidla hry [recenze]
ERP je zkratka anglického slovního spojení Enterprise Resource Management a v podstatě se jedná o konsolidovaný proces shromažďování a organizace dat společnosti prostřednictvím integrovaného softwaru.
Proč jsou ERP systémy důležité?

ERP obsahuje různé aplikace, které potom automatizují obchodní funkce (výrobu, prodej, účetnictví a další). V následujících řádcích vám o ERP systémech prozradíme více informací.

Laicky řečeno, ERP usnadňuje provoz napříč každým oddělením. Stejně tak zlepšuje způsob, jak pracovat s obchodními zdroji, ať už se jedná o materiál, zaměstnance a podobně. Existuje spousta definic ERP, ovšem jedno mají všechny společné. Podnikový systém má sloužit všem oddělením společnosti a zdokonalit obchodní procesy.

​ERP podle druhu odvětví

Existuje hned několik různých druhů ERP, které se liší podle toho, pro jaké odvětví je určeno. Systémy zejména pro průmyslové obory mají uspokojit specifické potřeby konkrétních podniků. Ve firmách je velice oblíbený NetSuite, ale setkáte se i s dalšími variantami. Co se týče rozdělení podle odvětví, ještě existují speciální ERP systémy například pro:

  • oděvní průmysl (musí zvládnout spoustu přechodů, když se mění módní trendy a roční období),

  • automobilovou výrobu (automobilové firmy potřebují mít přehled nad zásobami, kontrolou kvality a plánováním),

  • stavebnictví (stavebnické firmy musí mít přehled nad pracemi, materiálem, vybavením i subdodavateli).

​ERP podle způsobu implementace

V neposlední řadě by se daly ERP systémy rozdělit podle toho, jak jsou implementovány. Jedná se o následující možnosti:

Lokální (on-premise) ERP. Jedná se o jakýkoliv ERP systém, který je nainstalován přímo do konkrétního zařízení. Vhodný je pro firmy všech velikostí, ale doporučuje se spíše malým a středně velkým společnostem.

Open-source ERP. Stejně jako jakýkoliv software s otevřeným zdrojovým kódem, tak i v případě ERP můžete kontrolovat, upravovat a vylepšovat zdrojový kód. Velkou výhodou je, že si aplikaci dokážete přizpůsobit, jak potřebujete.

Cloud ERP. V posledních letech se využívá především cloud, jako je tomu třeba i u Microsoft Dynamics 365 Business Central. Libovolný ERP systém funguje jako služba (SaaS), která funguje přes cloud, nikoliv lokálně. Získáte tak přístup ke všem datům v reálném čase, ať už se nacházíte kdekoliv. Stačí mít jen přístup k internetu. Cloudové řešení se doporučuje zejména velkým hráčům.

Hybridní ERP. V tomto případě systémy kombinují lokální a cloudové nasazení.

​Výhody ERP

Správa podnikových zdrojů poskytuje lepší obchodní výkon a přináší spoustu dalších výhod. Pracovní postup je viditelný a efektivnější. Před příchodem ERP systému totiž vyžadovala koordinace mezi více pracovišti spoustu času a úsilí. Pokud jste chtěli získat informace o konkrétní činnosti ve vaší společnosti, museli jste telefonicky zavolat. Velké korporace s nadnárodními a mezinárodními pobočkami dokonce bojovaly s časovým posunem. ERP systémy však přinesly revoluci ve viditelnosti pracovního toku. I když jste v kanceláři, stačí otevřít společnou databázi v ERP a v reálném čase tak máte přístup k tomu, co se děje ve všech výrobních závodech v zahraničí a distribučních centrech.

Dále podnikový systém využívá nástroj zvaný business inteligence a zpracovává podrobnou analýzu dat. Historická data se dají potom využívat pro obchodní prognózy a plány. Dalšími výhodami jsou plánování, přičemž můžete snadno organizovat směny i celozávodní dovolené. Pomocí ERP řídíte rizika a bezpečnost dat. Navíc řešení si můžete nechat přizpůsobit na míru vašim potřebám a požadavkům. Usnadněte si práci a investujte do kvalitních systémů.

Další článek: Garmin Varia RTL515: Radar na kole mění pravidla hry [recenze]

Témata článku: Reklama, Prezentace klientaRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály