Proč jsou Durony tak poruchové?

22. prosince 2000
Computer 24/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Procesory Duron vykazují v České republice nezvykle velkou poruchovost nejen v porovnání s procesory Athlon stejného výrobce, ale rovněž v porovnání s jinými státy. Dodávají se do České republiky podřadnější procesory nebo je prostě uživatelé svými praktikami zničí a potom je bezostyšně reklamují?
Procesory Duron vykazují v České republice nezvykle velkou poruchovost nejen v porovnání s procesory Athlon stejného výrobce, ale rovněž v porovnání s jinými státy. Dodávají se do České republiky podřadnější procesory nebo je prostě uživatelé svými praktikami zničí a potom je bezostyšně reklamují?

Především v začátcích procesoru AMD Duron se vyskytlo v porovnání se stájovým „kolegou“ Athlonem nezvykle velké množství reklamací. To sice postupně klesá, ovšem stále několikanásobně překračuje procentuální množství reklamací Athlonu. Tento stav by se bez dalších znalostí nechal vysvětlovat například postupně se zvyšující se kvalitou, ovšem při porovnání s reklamacemi v jiných státech je tento argument vyvrácen. V jiných zemích se Duron reklamuje ve stejně nízkém množství, jako silnější Athlon. Jak je to možné?

Samozřejmě jako první se vylučuje možnost, že by AMD zásobovalo Českou republiku procesory horší kategorie, to je samozřejmě nesmysl. Poruchovost procesorů Athlon i Duron je stejná, ovšem počet reklamací (především díky neoprávněným reklamacím) je vyšší u Duronu. Poruchovost se pohybuje na úrovni 0,41 procent. Pokud ovšem není chyba ve výrobci, je nutné se podívat na provozní podmínky. Vzhledem k tomu, že procesory Duron „topí“ daleko méně než jejich vřelejší bratříčkové Athlon, je vyloučeno i případně přehřívání vlivem procesoru.

Poslední místo, kde může být jádro pudla, je tedy vlastní osazování chladiče a jeho volba. V porovnání s procesory Intel se chladiče na Durony a Athlony osazuje hůře a vyžaduje jisté zkušenosti.

Kdo vlastně kupuje Durony a proč?

Movitější příznivce procesorů AMD si zakoupí procesor Athlon, osadí jej a pracuje. Ti méně majetní ale výkonuchtiví si zakoupí procesor Duron s tím, že jej přetaktují a získají tak potřebný výkon. To je přesně onen zdroj nezvykle vysokého počtu reklamací. Bohužel se stalo zvykem, že levné procesory se „přece“ přetaktovávají, ať se jedná o procesory Intel Celeron nebo AMD Duron.

Jaké jsou tedy nejčastější příčiny neoprávněných reklamací?

Problémy lze rozdělit na dvě skupiny – nedostatečné chlazení a mechanické poškození procesoru. Pouze do první skupiny patří volba nevhodného chladiče s nedostatečných chladicím výkonem. Do obou skupin patří i volba sice dostatečně výkonného chladiče, ovšem nevhodného pro tento typ procesoru (například chladiče pro procesory Intel, které mají upínání šroubovým mechanismem). Především do druhé skupiny patří neprofesionální zacházení s chladičem. Jsou případy, kdy se špatnou volbou přítlačné síly (či tlaku na nevhodná místa) procesor zlomí či se poškodí okraje procesoru.

Samostatnou kapitolou jsou různé způsoby přetaktování přímou volbou na procesoru. Zde obzvlášť platí, že jedině zkušený odborník si může dovolit (ovšem na vlastní riziko) takové pokusy. Neodborným zásahem se zkratují nejen „ty správné“ plošky, ale propojí se i ty, které se nikdy propojit nesmí.

Živě komentuje: Firmy Intel a AMD vidí přetaktování svých procesorů velmi nerady přesně ze stejných důvodů, z kterých vzniklo tak vysoký počet reklamací. Pro jistotu uvádí interní a externí takt svých procesorů jako daný a pokud se bude procesor provozovat mimo tyto hodnoty (neboli přetaktování), považují to za nedodržení provozních podmínek a jako následek tohoto skutku je okamžité ukončení záruky. Výrobci totiž chtějí zabránit jedinému – přehřátí svých procesorů.

Existuje jediná firma na světě, která má oficiální souhlas výrobce procesorů k nedodržení provozních podmínek bez toho, aby ztratila záruku. Ano, jedná se o firmu SYS Technology, Inc. a jejich KryoTech. Tento výrobce dokázal nejen firmě AMD, ale i svým zákazníkům, že uchladit přetaktovaný procesor pro dlouhodobý provoz zkrátka umí.

Zeptal jsem se přímo marketingového konzultanta a PR firmy AMD pro Českou republiku pana Igora Staňka na tuto problematiku.

1. Co si myslíte o řečech , že do České republiky jsou dováženy procesory horší kvality než do okolních států?
Všechny naše produkty jsou vyráběny tou nejmodernější technologií a jsou velice přísně testovány. Je naprostý nesmysl aby existovaly kvalitní procesory a méně kvalitní procesory. Zkrátka a dobře je to úplná hloupost. Všechny procesory koupené od našich oficiálních distributorů/OEM partnerů mají samozřejmě záruku.

2. Proč jsou tedy procesory Duron tak často reklamovány?
Toto bohužel nemůžu potvrdit. Mám možnost sledovat procento reklamací a to je velice nízké. Všichni naši partneři po celém světě jsou s procesory Duron velice spokojeni. Co vím z diskuse s našimi partnery na českém trhu jsou důvody nestability a zničení procesoru v podstatě dva. Jako první bych uvedl nesprávný způsob chlazení a špatnou instalaci či volbu chladiče. V tomto ohledu mohu jen doporučit náš web www.amd.com , kde najdete seznam všech certifikovaných chladičů pro naše procesory a soustu informací na téma chlazení AMD procesorů. Jen pro informaci. Duron se špatně zvoleným či nainstalovaným chladičem vydrží 5 sekund a pak je konec. Druhý důvod je všem velice dobře známé téma přetaktovávání procesorů. Lidé se snaží zakoupené procesory přetaktovávat a tak za co nejmenší peníze dosáhnout co největší výkon. Chápu, že je pěkné udělat z 600 Durona třeba 1GHz Duron, ale jedná se přímo o fyzický zásah do procesoru a tudíž o absolutní ztrátu záruky. Je velice častý jev, že při tomto zásahu uživatel procesor zničí. Bohužel potom už nemá nárok na reklamaci. Řekněte mi ale upřímně, jestli má smysl při dnešní ceně našich procesorů ještě myslet na přetaktování. Já si myslím že nikoliv.

Diskuze (124) Další článek: Computer 24/00

Témata článku: Nízké množství, Jediný důvod, Igor, Český výrobce, Častá diskuse, Vysoké množství, Majetná skupina, Špatný výkon, Stejná kvalita, Nízký počet, Procesor, Nejmenší procento, Chladicí výkon, Špatná podmínka, Nízký tlak, Chladič, Okolní svět, Nízká kvalita, Stejné množství, Nedostatečné chlazení, Počet reklam


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 54

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X