Automobily | Soukromí | GDPR

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

  • Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ
  • Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook
  • SPZ může naplnit podstatu osobního údaje
Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

V jarní aktualizaci grafického editoru Zoner Photo Studio X přibyla celá řada novinek. Jednou z nich je funkce Anonymizace, která dokáže rozmazat obličeje osob na obrázku, ale také registrační značky vyfocených automobilů. Zdánlivá maličkost nám vnukla otázku, k čemu je to vlastně dobré.

Proč anonymizovat registrační značky

Existuje několik důvodů, proč byste mohli chtít anonymizovat registrační značku svého vozidla na fotografii, kterou vystavíte na web. Tím prvním je možnost jejího zneužití – z metadat fotografií lze často vyčíst přesnou polohu, datum a čas pořízení, ale i další údaje.

Klepněte pro větší obrázek 
„Vy jste mi rozbil čelní sklo!“

Fotku tak může například zneužít podvodník, který bude tvrdit, že mu kamínek, který odletěl od vašeho vozidla, rozbil čelní sklo. Bude znát SPZ vašeho auta, podobu a třeba zjistí i to, z jakého jste kraje. Vy pak budete muset dokazovat, že jste v danou dobu škodu nemohl učinit. Bude to sice slovo proti slovu, ale proč se vystavovat potenciální nepříjemnosti a tahanicím s policií či pojišťovnou.

Anonymizace registračních značek v ZPS X

Funkci anonymizace SPZ aktivujete v nabídce Zobrazit-Možnosti-Ostatní. Zde stačí zaškrtnout volbu Zobrazit ve Vyvolat nástroje pro práci s dokumenty. V pravém nástrojovém panelu modulu Vyvolat pak přibudou tři nové položky, včetně kýžené funkce Anonymizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazit ve Vyvolat nástroje pro práci s dokumenty • Detekce a anonymizace SPZ

Po otevření fotografie, na které je automobil s viditelnou registrační značkou, pak stačí klepnout na tlačítko Detekovat SPZ. Nástroj sám vyhledá všechny registrační značky na obrázku a nabídne jejich rozmazání. Pomocí postranní nabídky lze určit další parametry, jako je metoda a intenzita filtru, přičemž výsledek zvoleného nastavení lze hned vidět v živém náhledu.

Diskuze (67) Další článek: Rootnutý telefon s Androidem se dá použít ke snadnému provedení jailbreaku iPhonu

Témata článku: Google, Internet, Twitter, Instagram, Automobily, Facebook, Policie, Soukromí, Nissan, Mercedes, GDPR, Anonymizace, Fotografie, Citroen, Zoner Photo Studio X, Fotka, Registrační značka, SPZ, Značka, Obrázek, Jalopnik


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor