Probuzený Microsoft: rychlejší vyhledávání na disku i v e-mailech je snad na cestě

Notoricky nebohé místo Windows i Outlooku má snad naději na zlepšení. Musí k těmto vylepšením ale pokaždé Microsoft dokopat konkurence?

Na konci července Microsoft slavnostně představil betaverze nástrojů pro rychlé prohledávání nejen internetu, ale také vlastního počítače. Zatímco internetový vyhledávač je v jakési předverzi volně k vyzkoušení na této adrese, na prohledávač počítače a e-mailů si musíme zatím nechat zajít chuť. Microsoft byl k této aktivitě nepochybně probuzen Googlem, který oznámil, že brzy uvede na trh podobnou technologii, a šéf Microsoftu Ballmer prohlásil, že firma bude „soutěžit (s Googlem) velmi, velmi tvrdě“. Termín uvedení produktu nebyl sdělen, ale kuloáry říkají, že to bude dříve než v Longhornu – to by bylo na soutěžení s Googlem už hodně pozdě.

Soutěžit Microsoft samozřejmě vždycky uměl; málo firem je tak soutěživých jako právě softwarový obr. Je ale nutné říci, že úroveň prohledávání disku i e-mailové zásoby ve Windows je jednou z jeho nejslabších funkcí a že jeho současná kvalita je doslova ubohá. I když Microsoft nabízí ve vyhledávání v souborech zapnutí jakéhosi indexování, 2:55:29, to nejběžnější vyhledání jména souboru (tj. velmi snadno indexovatelné položky) na velkém disku trvá věčnost, u disků s velikostí 200-300 GB (dnes běžně prodávaná kapacita) několik minut. Zkuste hledat řetězec uvnitř souborů – či raději ne.

Stejně špatná je situace v e-mailu, pokud uživatel v Outlooku nasbírá cca deset tisíc mailů – žádný problém v dnešní spamové době – může si klidně mezi vyhledáními skočit na svačinku. Jeho ostudou je i to, že co nebyla schopna vytvořit firma sama, v pohodě naprogramovalo několik malých softwarových firmiček – uživatel si dnes může pořídit nástroj, který mu prohledává jeho e-mailovou databázi o řád až dva rychleji, problém ale je, že většina uživatelů o existenci něčeho takového vůbec neví a zbytek logicky nechce příliš utrácet za to, co už mělo být součástí systému. Nejde o „tuning automobilu“, tj. drobnou a kosmetickou úpravu, kterou normální vlastník nežádá a neocení, ale o funkci, jejíž nekvalita vadí všem.

Obě dvě problematické funkce měl Microsoft řešit už dávno a ne v situaci, kdy jej k tomu nutí konkurence. Je ovšem pro něj typické, že dokáže razantně zabrat tehdy, když chce konkurentovi vyrvat ze spárů kus trhu (například: Internet Explorer před 6-7 lety, serverové produkty, jako je SQL Server, Exchange nebo Windows NT Server, a ostatně také sám balík Office v dávných dobách, kdy bylo potřeba porazit Lotus a WordPerfect). Když už trh má, zpomalí; nic proti tomu, pokud si produkty další vylepšování nevyžadují, ale to v tomto případě neplatí.

Vyhledávač ale není jediným produktem, kde Microsoft „klimbal“ a úsilí zdatného konkurenta jej probudilo – až Apple musela ukázat, že je možné prodávat hudební downloady, a Microsoft ihned chystá svůj MSN Music Site. Microsoft nikdy nezmiňoval, že by nějaké vyhledávání na desktopu bylo vůbec mezi činnostmi, na kterých pracuje, ale náhle se vše mění jako kouzelným proutkem – šéf divize Payne říká, že to je „top priorita“ už pro letošní rok, a dodává, že „pro uživatele je frustrující, když snáze a rychleji najde stránku na internetu než mailovou zprávu na svém počítači“. K tomuto „objevu“ už skutečně nelze doplnit ani komentář…

U vyhledávačů, ať už od Google nebo od Microsoftu, je zajímavou, ale poněkud spornou strategie jakéhosi integrovaného vyhledávání – jediný nástroj pro prohledávání mailů, souborů i webu. Uživatel většinou nechce hledat všude – ví, že mu jde buď o e-mail uložený ve svém počítači, o soubor na svém počítači nebo o internetovou stránku.

Integrované vyhledávání, které mimochodem kromě těchto dvou firem chystá další nenápadný internetový gigant AskJeeves a které už má na trhu jiná málo známá firma X1 Technologies (ovšem s cenou okolo 2000 Kč – je dosti obtížné platit takovéto peníze za podobné pomůcky, jichž lze namyslet desítky), má zřejmě podstatu v marketingových úvahách firem, které chtějí obsadit uživatelův počítač se vším všudy. Namísto těchto grandiózních konstrukcí by ale plně stačila utilitka, která by dělala jen to, co po ní uživatel chce – prohledávala jeho disk a e-mailovou databázi stokrát rychleji než dnes.

Diskuze (49) Další článek: Hry a operační systémy: větší vliv než by se mohlo zdát

Témata článku: Microsoft, Windows, Google Mail, Vyhledávání, Známá firma, Cesta, Podobný nástroj, Tuning, CES, Integrovaný Google


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF