Probuďte se, je tady Budík!

Také se vám stává, že zapomínáte na důležité úkoly? Pak byste mohli potřebovat elektronický diář. Programů tohoto druhu je nepřeberné množství. Výborným příkladem je program Budík.
Také se vám stává, že zapomínáte na důležité úkoly, chodíte pozdě na schůzky, píšete si poznámky na útržky papírů, které záhy ztratíte a nevzpomenete si na telefonní číslo kamaráda nebo obchodního partnera zrovna ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebujete? Pak byste mohli potřebovat elektronický diář. Ten ale není zrovna nejlevnější a navíc pokud si takový diář zapomenete doma, nebudete vědět, jaké události vás právě dnes čekají. Druhou možností je diář v počítači. Programů tohoto druhu je nepřeberné množství počínaje jednoduchými aplikacemi přes sharewarové programy typu My Personal Diary (o něm jsme již psali – viz článek Pořádek na prvním místě aneb My Personal Diary 2000 a konče třeba populárním MS Outlookem. Většina z nich má ale jednu vlastnost, jež může od používání těchto aplikací odradit – totiž musí se za ně platit větší či menší částky. Ne ale za všechny – výborným příkladem je program Budík a jak již název napovídá, jedná se o dílo českého programátora Martina Marka. Pojďme se tedy společně podívat na to, co můžete od Budíku očekávat.

Instalace je trochu netradiční – neprovází vás žádný průvodce, prostě jen spustíte stažený samorozbalovací soubor a během několika vteřin přibude na pevném disku složka Budik. Chcete-li spouštět program přes ikonu, musíte si jí buď vytvořit "ručně", nebo přímo v Budíku přes menu Možnosti-Nastavení na kartě Aplikace.

Budík se skládá z následujících čtyř částí:

  • Kalendář, který nabízí čtyři typy pohledů (denní, týdenní, měsíční a roční) slouží k zaznamenávání akcí. Při denním náhledu se v horní liště zobrazuje datum právě vybraného dne, číslo týdne, aktuální měsíční fáze a jméno toho, kdo má svátek. V tomto režimu lze přidávat nové akce, jež mohou být charakterizované jako akce, schůzka (v tomto případě můžete přímo z adresáře vybrat jména osob, které se schůzky zúčastní), událost (celodenní akce – například dovolená, náhradní volno, ...) a výročí (celodenní akce, která se opakuje každý rok – například jmeniny, narozeniny, ...).
  • U všech akcí je možné nastavit prioritu a utajení (v obou případech je na výběr tříbodová stupnice). Kromě toho lze nastavit periodicitu opakování akce (denně, týdně, měsíčně, ročně, po určitém počtu dní nebo ve vybraných dnech v týdnu), což se hodí zejména chcete-li například každé pondělí od osmi sledovat svůj oblíbený televizní seriál.
  • Nechybí ani možnost připomínání, kde si lze nastavit jak dlouho před započetím akce máte být informováni, je možné spustit libovolný program nebo otevřít soubor, případně použít i zvukového upozornění (majitele počítačů bez zvukové karty jistě potěší čtyři předdefinované zvuky pro PC speaker). Připomínání zajišťuje dialogové okno, které se zobrazí v zadaný čas, jež můžete buď potvrdit, nebo si nechat akci připomenout za několik minut.
  • V kalendáři můžete listovat jako v klasickém papírovém diáři po jednotlivých dnech, nebo lze přejít na libovolný den. Chcete-li se vrátit k aktuálnímu datu, stačí stisknout ikonu Dnes. Pokud si zapnete zobrazení týdenního, měsíčního nebo ročního kalendáře, můžete se stejným způsobem posouvat po týdnech, měsících nebo rocích.
  • Úkoly jsou v podstatě akce, které mohou (ale nemusejí) mít nastaven termín plánovaného zahájení a ukončení. Úkoly se dělí na zpožděné (tj. ty, jejichž datum splnění bylo překročeno), současné (probíhající v právě aktuálním datu), budoucí a dokončené. Všechny úkoly jsou seřazené pod sebou, přičemž pomocí tlačítek v horní liště lze nastavovat filtry (můžete si tak například nechat zobrazovat pouze zpožděné a současné úkoly).
  • Poznámky jsou řešené trošku netradičním, nicméně velmi praktickým způsobem. V levé části okna si můžete vytvářet složky, do kterých pak budete vkládat samotné poznámky. Tím lze dosáhnout poměrně značné přehlednosti, protože poznámky budete mít roztříděné podle kategorií do složek. V pravém okně se pak zobrazuje název poznámky, její obsah a ani zde nechybí možnost nastavit prioritu a stupeň utajení.
  • Poslední součástí jsou Kontakty, které nabízejí, podobně jako Poznámky, členění kontaktů do složek. Kromě standardních údajů jako adresa bydliště, telefony, fax či adresa webových stránek nechybí ani prostor na poznámky. Zajímavostí je možnost vytáčení telefonních čísel přes modem přímo z programu. Trošku neprůhledný je název položky Internet – zadáte-li do ní www adresu otevře se po kliknutí na ikonku ve webovém prohlížeči a zadáte-li e-mailovou adresu, otevře se program pro elektronickou poštu s předvyplněnou adresou příjemce.
Program lze zajistit heslem, takže nikdo nepovolaný nebude mít přístup k vašim soukromým informacím.

Praktická je též možnost nechat program běžet v tzv. "hlídacím režimu", kdy se aplikace schová do ikonky v System tray. Do tohoto stavu jí též můžete přepínat automaticky například po dvou minutách nečinnosti.

Nechybí ani vyhledávání, export nebo import dat (do/z formátu CSV) a tisk (včetně velmi pěkně provedeného náhledu).

Celkově vzato se jedná o jednoduchý a přehledný diář, který bude postačovat naprosté většině uživatelů. Opět se ukázalo, že čeští autoři jsou schopni vyvinout aplikace plně srovnatelné s těmi, jež vznikají především na západ od našich hranic. Pokud ještě připočteme skutečnost, že Budík můžete zdarma používat i šířit dále, nebude patrně v této oblasti na trhu mnoho produktů, které by mu mohly konkurovat.

Freeware, Download, velikost: 809 KB

Diskuze (5) Další článek: Ocenění pro společnost EXPERT & PARTNER

Témata článku: Download, Speaker, Celodenní akce, Týdenní dovolená, Libovolná aplikace, Stupeň utajení, Naprostá většina, Horní lišta, Dokončené dílo, Diáře, Horní okno, Budík, Přehledný průvodce


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5