Problémy se čtením CD-R

František Vaněček: Mám mechaniku CD-ROM Sony CDU31 a do dnešního dne jsem četl vypálená cédéčka...
František Vaněček: Mám mechaniku CD-ROM Sony CDU31 a do dnešního dne jsem četl vypálená cédéčka bez problémů. Do teď můj kolega vypaloval na CD Verbatim. Na stejné vypalovací mechanice i ve stejném formátu nyní používá media TRAXDATA a já tato media nemohu v mechanice přečíst. Mechanika se snaží, a nakonec ohlásí CD not found. Jinak mi mechanika všechny ostatní disky, které jsem ji do ní dal, bez problémů zpracovala. Až na ta nová média. Zkoušel jsem a obě nepřečetla.

Computer: Technologie vypalovaných CD se poněkud liší od klasické technologie "stříbrných" CD disků. Poněkud zjednodušeně můžeme říci, že stříbrné CD je tvořeno z částí, kde se paprsek odráží pod různými úhly, a na tom závisí vlastní čtení. Data na stříbrných discích jsou čtena ze změn logických úrovní na CD, které tvoří již zmiňované části.

Aby bylo dosaženo stejného efektu u CD-R, jsou média tvořena z reflexní vrstvy, která je tvořena zlatem či jiným materiálem s podobnými vlastnostmi, a z vrstvy, která pohlcuje laserový paprsek většinou v barvě zelené či modré. Samotná vypalovačka poté zapisuje do pohlcující vrstvy, kterou vypaluje, a tím vytváří vlastní zápis dat na CD-R. Problém někdy nastává, když je na CD příliš mnoho chyb, což asi váš případ nebude. Bohužel ne všechny CD-R jdou přečíst na všech CD-ROM mechanikách. Hodně záleží na materiálu jak pohlcovacím, tak i reflexním.

Typ CD-R, které chcete na své mechanice číst, je nutné vyzkoušet experimentálně a vhodně si při vypalování vybírat. Z vlastní zkušenosti vím, že konkrétně u CD-R Traxdata a Kodak mají některé mechaniky problémy se čtením.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Problemy, CD, Verbatim, Stejný problém, Čtení, Problém, CD-R


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači