Problémy s přehříváním u notebooků Compaq EVO N115

Low-endová modelová řada notebooků Compaq EVO N115 dělá uživatelům vrásky. Pesimisté tvrdí, že se s ní nedá dokonce ani pracovat. Na vině je silné přehřívání při stoprocentním výkonu procesoru, což má za následek nekontrolovatelné vypínání počítače.
Euforie uživatelů z nákupu líbivého a relativně levného notebooku EVO N115 pomalu dohasíná. Nyní zjišťují, že si koupili nástroj, který nemohou stoprocentně využít. Na vině je konstrukční chyba, kvůli níž se notebook během několika minut plného výkonu začne přehřívat a následkem toho se vypne. Co naplat, že jste měli rozdělanou práci, která se vám neuložila. K vypínání notebooku dochází jednak v náročných aplikacích jako jsou 3D hry nebo rendrování 3D modelů či kompilace programů, ale také na první pohled v situacích, u kterých byste to nečekali – antivirová kontrola disku nebo obyčejná práce v Microsoft Office.

Pokud zapátráte v diskusních fórech na stránkách Compaqu, zjistíte, že nejdelší diskuse mají příspěvky týkající se problému s přehříváním. Pozoruhodné je, že společnost Compaq stále není v řešení jednotná. Nejen, že oficiální stanovisko k problému neexistuje, ale podivné jsou postupy při „řešení“ problému v jednotlivých zemích. Někde mění základní desku, jinde tvrdí, že je vše v pořádku, ale uživatel si přesto musí zakoupit přídavný ventilátor do slotu PCMCIA apod. Oficiální představitelé v diskuzích na stránkách Compaqu zarytě doporučují provést všemožné upgrady ovladačů a Biosu. Za prvé – podle ohlasů to stejně nepomáhá a za druhé – komu by se chtělo do upgradu Biosu při součastné stabilitě počítače.

Klepněte pro větší obrázek

České zastoupení Compaq o problému ví, a řeší jej servisním zákrokem. V servise je vyměněna termální destička a provedeno několik drobných úprav. Doba, po kterou se budete muset obejít bez notebooku se pohybuje do pěti dnů. Potěšující je, že notebook si u vás vyzvedne kurýr a opravený jej opět sám přiveze. Bohužel nevíme, zda servisní zákrok opravdu řeší zmíněné problémy. Podle rozhořčených uživatelů v diskusních fórech se zdá, že žádné rozumné řešení zatím neexistuje.

Stejné problémy mají i majitelé notebooků Toshiba Satelite řady 5005, tedy řady prodávané v Americe. Toshiba se na rozdíl od Compaq k problému veřejně přiznala a nyní se snaží problém záplatovat. Nabízí rovněž upgrade biosu, ale výsledkem je silná degradace výkonu počítače.

Počkáme si, jaké zkušenosti budou mít majitelé dalších levných notebooků s klasickým desktopovým procesorem, který se umí také pěkně rozpálit.

Diskuze (41) Další článek: SiS R658 s RDRAM - první benchmarky

Témata článku: Microsoft, Problemy, Pc apod, Destička, Přehřívání, Compaq, První satelit, Levné řešení, Levný notebook, Levná řada, Podivný program, Evo, Problém


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X