COVID-19 | Čipy | Malajsie

Problémy s nedostatkem čipů prohloubí sílící covid-19 v Malajsii

Nárůst počtu případů onemocnění covid-19 v Malajsii může zhoršit celosvětový nedostatek čipů. Tři klíčoví dodavatelé v zemi jsou totiž silně ovlivněni rostoucí vlnou infekce. Situace by mohla vést k prodloužení výpadku a omezení výrobních kapacit v závodech.

Agentura Bloomberg uvádí, že největší firmy Infineon Technologies AG, NXP Semiconductors NV a STMicroelectronics NV pociťují nárůst počtu nakažených. Podílí se na něm zejména nakažlivější varianta Delta, v jejímž důsledku se sedmidenní průměrný počet případů zvýšil z 5 000 v červnu na více než 20 000 v srpnu.

Malajské problémy se dotknou všech

Svůj podíl na ohrožení výroby mají i přísná lokální pravidla. Podle nich musí být továrny uzavřeny až na dva týdny kvůli sanitacím, pokud jsou více než tři zaměstnanci pozitivně testováni na covid-19. Právě proto byly společnosti Infineon a STMicroelectronics nedávno donuceny kvůli koronaviru uzavřít nebo omezit výrobu v některých svých závodech.

Ve snaze zmírnit škody na ekonomice země bylo výrobcům v průběhu června povoleno pokračovat v provozu se 60 % zaměstnanců s tím, že na 100 % se budou moci vrátit, až bude plně očkováno více než 80 % pracovníků.

Klepněte pro větší obrázek 
Rostoucí počet onemocnění covid-19 v Malajsii

Ačkoli Malajsie neměla v polovodičovém řetězci takový význam jako Tchaj-wan nebo Jižní Korea, v posledních letech se stala významným centrem pro testování a balení čipů. Tyto procesy jsou méně automatizované než výroba čipů a více se spoléhají na lidskou pracovní sílu. Podle údajů ministerstva obchodu a průmyslu tvoří elektronika a elektrotechnické výrobky 39 % celkového vývozu země.

Omezení výroby čipů

Firma Infineon uvedla, že nucená odstávka měla na společnost dopad v řádu „dvouciferných milionů eur“. Také výrobce STMicro připustil, že nedávná jedenáctidenní odstávka snížila schopnost společnosti plnit zakázky zákazníků.

Podle průzkumu analytiků z Susquehanna Financial Group se doba dodání čipů, tedy interval mezi objednáním polovodiče a jeho dodáním, v červenci oproti předchozímu měsíci prodloužila o více než osm dní na 20,2 týdne. Tato prodleva je nejdelší čekací dobou od roku 2017, kdy firma začala tyto údaje sledovat.

V tuto chvíli není jasné, jak moc situace v Malajsii ovlivní současný nedostatek grafických karet. Generální ředitel Nvidie Jensen Huang nedávno uvedl, že problémy s dodávkami budou trvat „drtivou většinu roku 2022“. Potíže s dostupností vedly k tomu, že někteří výrobci znovu uvádějí na trh starší karty.

Nedostatek čipů způsobuje potíže v dalších segmentech. Například automobilka Ford minulý týden oznámila, že dočasně pozastaví výrobu svého oblíbeného pickupu F-150 v jednom z amerických závodů kvůli „nedostatku polovodičových součástek v důsledku pandemie covid-19 v Malajsii“. Stejný důvod uvedla i Toyota Motor Corp., která minulý týden pozastavila výrobu ve 14 závodech.

Diskuze (1) Další článek: Alder Lake má vrátit Intel na procesorový trůn. Grafiky Arc začnou okopávat Radeony a GeForce

Témata článku: Koronavirus, Nvidia, COVID-19, Čipy, Jižní Korea, SARS-CoV-2, Výroba, Toyota, Ford, Malajsie, Nedostatek, Infineon, Onemocnění, COVID, Infineon Technologies AG, Jensen Huang, Tchaj-wan, Delta, Čip, BloombergHrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

** Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy ** PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky ** Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple