Problémy nebo touha po senzacích?

Není počítačového média, které by se rozsáhle nevěnovalo Windows 98 a (údajným) problémům vznikajícím, když chce uživatel přeinstalovat svůj starý operační systém na nový.
Problémy nebo touha po senzacích?
Není počítačového média, které by se rozsáhle nevěnovalo Windows 98 a (údajným) problémům vznikajícím, když chce uživatel přeinstalovat svůj starý operační systém na nový. Rozhodně se nečekalo, že se Microsoft ocitne pár dní po uvedení Windows 98 na trh pod takovým tlakem, místo aby se vyhříval na výsluní a mohl se chlubit, kolik už jich prodal.

Oč jde: dodávají-li se Windows 98 předinstalované na novém počítači, pak zjevně nevzniká žádný problém, protože se jedná o stroje sestavené z moderních komponent, s novou verzí BIOSu, přijímající Windows 98 hladce. Pokud ale uživatel instaluje Windows 98 na starší počítač (přičemž slovo "starší" už může znamenat stroj, který opustil assemblační linku třeba jen před rokem), vznikají údajně problémy - zjednodušeně v tom, že nový operační systém si s komponenty staršího počítače, jejich ovladači a hlavně jeho BIOSem dobře nerozumí.
Asi jste si všimli, že jsem už dvakrát použil slovo "údajně", jako kdybych tomu nevěřil…

Domnívám se skutečně, že je zde určitý háček. Vždy, když se objeví problémy, je otázkou, zda se jedná o typový (často se opakující) jev, nebo naprostá výjimka, které se nedá vyhnout. Zatím vždy platilo, že počty stížností byly špičkou ledovce - pokud například padesát lidí někam napsalo, že se jim kazí ZIP mechanika, mohli jste se vsadit, že jich ve skutečnosti je stokrát tolik a že se jedná o typovou vadu. Mám tentokrát pocit, že se nejedná o špičku ledovce, ale o ledovec celý. Protože:

  • Windows 98 se zatím šíří především v USA, a především u progresivních uživatelů (kdo jiný vystojí frontu hned v prvních dnech existence W98, koupí si update, ihned si jej nainstaluje a zkouší), u kterých je připojení k Internetu samozřejmostí, stejně jako komunikace po Internetu - s prodejcem, s kolegy, do diskusních skupin atd.
  • považuji za skoro jisté, že kdo z těchto "geeks" se setkal s problémem, byl jej ve většině případů schopen identifikovat (což neznamená odstranit) a ohlásit jej Internetem
  • udává se, že Microsoft prodal v prvních dnech přes milión Windows 98. Přitom jsou citovány konkrétní, jmenovité případy typu "pan X.Y. z Utahu"; nemyslím, že by jich bylo více než pár stovek, tedy možná méně než tisícina z celkového počtu. Je jasné, že díky tomu, že počítač je skládačka, se mezi lidmi vyskytují tak nestandardní sestavy a kombinace, které by měly problém třeba s DOSem.
Rozhodně se nechci pokoušet nějak umně bagatelizovat to, že při upgrade Windows 98 vznikají problémy. Je dokázáno, že jsou typové, tj. postihují konkrétní modely značkových počítačů - přesvědčivé důkazy najdeme na webech firem jako Compaq, Dell, HP či IBM. Je také pravdou, že Microsoft mohl dělat víc - zejména některé problémy se staršími BIOSy asi mohl předvídat a zvládnout je lépe, a určitě mu nesvědčí, že před uvedením Windows 98 na trh v souvislosti se soudním sporem Bill Gates prohlašoval, že "opoždění jejich uvedení na trh negativně ovlivní celou americkou ekonomiku". Škodolibí komentátoři nyní tvrdí, že se zdá, že problémem pro ekonomiku bude to, že je firma na trh vůbec uvedla… Domnívám se ale, že počet vzniklých problémů je natolik nepatrným procentem z úspěšných instalací, že mediální prostor je neúměrně vysoký.

Jednu z výtek, která se ovšem vztahuje prakticky k celé produkci Microsoftu a která nyní pouze více vyplavala na povrch, ale považuji za oprávněnou. Je jí zcela nedostatečný "debugging" chybových hlášení, které se objevují v nejrůznějších souvislostech - jako "Chyba v mapisrvr.exe, Zavřít, Ignorovat, Znovu?" Microsoft možná nemohl předvídat nejrůznější kombinace starých BIOSů a ovladačů několik let starých grafických karet; pokud ale usiluje o zjednodušení života svých uživatelů, o to, aby počítač mohl ovládat skutečně každý a nejen technicky zdatný člověk, nemusel skončit u různých Wizardů a Assistentů, ale zapracovat i na této oblasti.

Témata článku: Microsoft, Windows, Ledovec, Utah, Celý den, Skládačka, Celý stroj, Starý uživatel, Určitý důkaz, Starý počítač

Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 4

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Dnes | Tomáš Holčík | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?