Problémy nebo touha po senzacích?

Není počítačového média, které by se rozsáhle nevěnovalo Windows 98 a (údajným) problémům vznikajícím, když chce uživatel přeinstalovat svůj starý operační systém na nový.
Není počítačového média, které by se rozsáhle nevěnovalo Windows 98 a (údajným) problémům vznikajícím, když chce uživatel přeinstalovat svůj starý operační systém na nový. Rozhodně se nečekalo, že se Microsoft ocitne pár dní po uvedení Windows 98 na trh pod takovým tlakem, místo aby se vyhříval na výsluní a mohl se chlubit, kolik už jich prodal.

Oč jde: dodávají-li se Windows 98 předinstalované na novém počítači, pak zjevně nevzniká žádný problém, protože se jedná o stroje sestavené z moderních komponent, s novou verzí BIOSu, přijímající Windows 98 hladce. Pokud ale uživatel instaluje Windows 98 na starší počítač (přičemž slovo "starší" už může znamenat stroj, který opustil assemblační linku třeba jen před rokem), vznikají údajně problémy - zjednodušeně v tom, že nový operační systém si s komponenty staršího počítače, jejich ovladači a hlavně jeho BIOSem dobře nerozumí.
Asi jste si všimli, že jsem už dvakrát použil slovo "údajně", jako kdybych tomu nevěřil…

Domnívám se skutečně, že je zde určitý háček. Vždy, když se objeví problémy, je otázkou, zda se jedná o typový (často se opakující) jev, nebo naprostá výjimka, které se nedá vyhnout. Zatím vždy platilo, že počty stížností byly špičkou ledovce - pokud například padesát lidí někam napsalo, že se jim kazí ZIP mechanika, mohli jste se vsadit, že jich ve skutečnosti je stokrát tolik a že se jedná o typovou vadu. Mám tentokrát pocit, že se nejedná o špičku ledovce, ale o ledovec celý. Protože:

  • Windows 98 se zatím šíří především v USA, a především u progresivních uživatelů (kdo jiný vystojí frontu hned v prvních dnech existence W98, koupí si update, ihned si jej nainstaluje a zkouší), u kterých je připojení k Internetu samozřejmostí, stejně jako komunikace po Internetu - s prodejcem, s kolegy, do diskusních skupin atd.
  • považuji za skoro jisté, že kdo z těchto "geeks" se setkal s problémem, byl jej ve většině případů schopen identifikovat (což neznamená odstranit) a ohlásit jej Internetem
  • udává se, že Microsoft prodal v prvních dnech přes milión Windows 98. Přitom jsou citovány konkrétní, jmenovité případy typu "pan X.Y. z Utahu"; nemyslím, že by jich bylo více než pár stovek, tedy možná méně než tisícina z celkového počtu. Je jasné, že díky tomu, že počítač je skládačka, se mezi lidmi vyskytují tak nestandardní sestavy a kombinace, které by měly problém třeba s DOSem.
Rozhodně se nechci pokoušet nějak umně bagatelizovat to, že při upgrade Windows 98 vznikají problémy. Je dokázáno, že jsou typové, tj. postihují konkrétní modely značkových počítačů - přesvědčivé důkazy najdeme na webech firem jako Compaq, Dell, HP či IBM. Je také pravdou, že Microsoft mohl dělat víc - zejména některé problémy se staršími BIOSy asi mohl předvídat a zvládnout je lépe, a určitě mu nesvědčí, že před uvedením Windows 98 na trh v souvislosti se soudním sporem Bill Gates prohlašoval, že "opoždění jejich uvedení na trh negativně ovlivní celou americkou ekonomiku". Škodolibí komentátoři nyní tvrdí, že se zdá, že problémem pro ekonomiku bude to, že je firma na trh vůbec uvedla… Domnívám se ale, že počet vzniklých problémů je natolik nepatrným procentem z úspěšných instalací, že mediální prostor je neúměrně vysoký.

Jednu z výtek, která se ovšem vztahuje prakticky k celé produkci Microsoftu a která nyní pouze více vyplavala na povrch, ale považuji za oprávněnou. Je jí zcela nedostatečný "debugging" chybových hlášení, které se objevují v nejrůznějších souvislostech - jako "Chyba v mapisrvr.exe, Zavřít, Ignorovat, Znovu?" Microsoft možná nemohl předvídat nejrůznější kombinace starých BIOSů a ovladačů několik let starých grafických karet; pokud ale usiluje o zjednodušení života svých uživatelů, o to, aby počítač mohl ovládat skutečně každý a nejen technicky zdatný člověk, nemusel skončit u různých Wizardů a Assistentů, ale zapracovat i na této oblasti.
Váš názor Další článek: Také Telecom má 6 Mb/s do zahraničí!

Témata článku: Microsoft, Windows, Ledovec, Starý uživatel, Celý den, Skládačka, Problemy, Problém, Utah, Určitý důkaz, Sen, Celý stroj, Starý počítač


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5